Atrakcje

Ciekawostki o Egipcie 10 faktów o Egipcie

Ciekawostki o Egipcie 10 faktów o Egipcie, które Cię zaskoczą. Egipt to kraj słynący z piramid, zwierząt i nie tylko. Ciekawostki dotyczące Egiptu.

Ciekawostki o Egipcie 10 faktów o Egipcie

 

Ciekawostki o Egipcie 10 faktów o Egipcie

1) Większość starożytnych egipskich piramid została zbudowana jako grobowce dla faraonów (władców starożytnego Egiptu) i ich rodzin. W Egipcie odkryto do tej pory ponad 130 piramid.

 

2) Życie pozagrobowe było dla Egipcjan niezwykle ważne. Wierzyli, że jeśli ciało zmarłego zostanie zachowane – co czynili poprzez proces mumifikacji – jego dusza będzie żyła w zaświatach na zawsze.
3) Piramida Khufu w Gizie jest największą egipską piramidą. Ta niesamowita konstrukcja waży tyle, co 16 budynków Empire State!

4) Egipskie kobiety i mężczyźni nosili makijaż. Farba do oczu była zazwyczaj zielona (z miedzi) lub czarna (z ołowiu). Egipcjanie wierzyli, że makijaż oprócz ochrony przeciwsłonecznej ma magiczne moce lecznicze!
5) Rozwinięte bandaże starożytnej egipskiej mumii mogły rozciągnąć się do 1,6 km. 

 

6) Alfabet egipski zawierał ponad 700 hieroglifów! Odkryj znaczenie tych starożytnych symboli, sprawdzając naszą niesamowitą funkcję hieroglifów.

7) Starożytni Egipcjanie wierzyli w ponad 2000 bóstw! Mieli bogów na wszystko, od zagrożeń po obowiązki! Każda z nich miała inne obowiązki i należało je honorować, aby zachować równowagę w życiu.

8) Starożytni Egipcjanie uważali koty za święte zwierzęta. Uważa się, że większość rodzin trzymała kota jako zwierzę domowe, które według nich przynosiło szczęście domownikom!

9) Czy lubisz grać w gry planszowe ze swoimi przyjaciółmi? No to garść, starożytni Egipcjanie też tak robili! Jedną z popularnych gier był Senet, w który gra się od ponad 2000 lat! Gra polegała na rzucaniu patyczkami (tak jak my rzucamy kostkami), aby sprawdzić, o ile miejsc przesunie się twój kawałek na planszy.

10) Starożytni Egipcjanie wynaleźli wiele rzeczy, których używamy do dziś, np. papier.

 

Ciekawe fakty o Egipcie

 

Ciekawe fakty o Egipcie

 

Bez rzeki Nil cały Egipt byłby pustynią. W całym Egipcie spada rocznie tylko około 2,5 cm deszczu. Każdego lata jednak rzeka Nil wzbiera dzięki deszczom u jej źródeł daleko na południu w Etiopii. Gdy tak się dzieje, powodzie zasypują doliny rzek i pozostawiają osady potrzebne do wzrostu drzew, roślin i upraw. Top 10 najpiękniejszych ras psów na świecie.

 

Egipt często dzieli się na dwie części – Górny Egipt na południu i Dolny Egipt na północy. Odcinki zostały tak nazwane, ponieważ Nil płynie z południa na północ. Rzeka wpada do Morza Śródziemnego na północnym wybrzeżu kraju.

Krajobraz południowego Egiptu zawiera niskie góry i pustynię. Północny Egipt ma szerokie doliny w pobliżu Nilu i pustynie na wschodzie i zachodzie. Na północ od Kairu (stolicy Egiptu) znajduje się trójkątna delta rzeki Nil. Ten żyzny krajobraz jest w całości pokryty gospodarstwami rolnymi. Fryzury dla włosów rzadkich.

Niesamowita przyroda Egiptu

 

Niewiarygodna przyroda Egiptu zwierzęta egipt

Egipt jest domem dla wielu różnych zwierząt i roślin, w tym gepardów, hien, krokodyli i kobr. Ciekawostki dotyczące Egiptu. Najlepsze miejsca do zobaczenia dzikiej przyrody Egiptu znajdują się w 21 obszarach chronionych, które obejmują oazy, pustynie, góry, obszary przybrzeżne, wyspy rzeczne i mokradła.

Egipcjanie zawsze byli blisko natury. Starożytni Egipcjanie pozostawili malowidła i rzeźby (które można zobaczyć do dziś!) dużych zwierząt, takich jak słonie, hipopotamy, lamparty i gepardy. Zwierzęta te były kiedyś powszechne w Egipcie, ale obecnie są rzadkie lub wyginęły z powodu polowań i utraty siedlisk.

Historia Egiptu

 

Historia Egiptu

Pierwszymi ludźmi zamieszkującymi brzegi Nilu byli myśliwi i rybacy, którzy osiedlili się tu ponad 8000 lat temu. Nauczyli się uprawiać rośliny i hodować zwierzęta, zaczęli budować wioski i miasta. Handlowali z sąsiadami i nauczyli się pływać łodziami. Do 3000 r. p.n.e. l. powstała cywilizacja. Trzy najstarsze rasy kotów na świecie.

 

Około 3100 r. p.n.e. l. królestwa Górnego i Dolnego Egiptu zjednoczone pod potężnym królem, nazwanym później faraonem. Królowie ci budowali ogromne piramidy, świątynie i inne imponujące zabytki. Podbijali też inne kraje.

 

Do 1000 r. p.n.e. Egipt podzielił się na mniejsze części, a królestwo podupadło. Potężni sąsiedzi atakowali i zajmowali egipskie terytorium – w 31 r. p.n.e. Egipt znalazł się pod kontrolą Rzymu, a kilka wieków później, w 640 r. n.e., Egipt został opanowany przez muzułmańskich wojowników. Te arabskie siły rządziły Egiptem przez kilka wieków i założyły współczesną stolicę, Kair.

 

W 1882 roku Brytyjczycy najechali i zajęli Egipt. Brytyjczycy chcieli zdobyć kontrolę nad Kanałem Sueskim, który łączył Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym i znacznie skracał podróż z Azji do Europy. Brytyjczycy pozostali tu aż do uzyskania niepodległości przez Egipt w 1952 roku.

 

Mieszkańcy Egiptu

 

Mieszkańcy Egiptu

Około 90% Egipcjan to muzułmanie, co oznacza, że praktykują islam. Około dziesięć procent Egipcjan to Koptowie, jeden z najstarszych odłamów religii chrześcijańskiej.

Liczba ludności Egiptu szybko rośnie. To obciąża zasoby Egiptu, ponieważ większość ludzi mieszka w wąskim pasie ziemi wzdłuż rzeki Nil. Tak wiele osób na tak małym obszarze powoduje przeludnienie wszędzie, od szkół i szpitali po bloki mieszkalne i transport publiczny.

 

Dzieci są bardzo cenione w Egipcie, zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie pomagają w rodzinnych gospodarstwach. Od dzieci oczekuje się również, że na starość zaopiekują się rodzicami.

 

 

Egipski rząd i gospodarka

 

Egipski rząd i gospodarka

Ze względu na swoją geografię, ludność, historię i potęgę militarną, Egipt ma duże wpływy w regionie. Egipt jest republiką demokratyczną, choć niektórzy krytycy twierdzą, że nie jest prawdziwie demokratyczny. Do 2005 roku nigdy nie można było wybrać więcej niż jednego kandydata na prezydenta.

 

Najcenniejsze zasoby Egiptu to ropa naftowa i gaz ziemny, które są eksportowane do innych krajów. Inne towary eksportowe to metale, tekstylia, zwierzęta gospodarskie i produkty chemiczne. Turystyka jest również ważną częścią egipskiej gospodarki, a turyści przyjeżdżają, aby zobaczyć słynne starożytne zabytki i cieszyć się pięknymi plażami w kraju.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button