Atrakcje

Ciekawostki o Azji – 22 ciekawostki

Sprawdź kilka najbardziej niezwykłych ciekawostek o Azji. Sprawdź te 10 zaskakujących faktów o Azji.

 

Ciekawostki o Azji

 

Przeczytaj Ciekawe fakty o Azji, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o tym kontynencie. 22 Ciekawostki o Azji, które nie tylko Cię zaskoczą, ale i nauczą.

 

1. W Singapurze powstał budynek inspirowany robotem z Gwiezdnych Wojen

 

Ciekawostki o Azji Singapur ma budynek inspirowany robotem z Gwiezdnych Wojen

 

Tak, dobrze czytasz. I nie był to tylko jakiś nerdowski architekt robiący sobie z tego jaja. Robot pełzający po piasku, nazwany tak samo jak jego filmowy odpowiednik, wygląda podobnie do tego, że będzie przemierzał piaski Tatooine w poszukiwaniu droidów na złom.

 

Budynek, który po raz pierwszy został otwarty w 2013 roku, jest obecnie siedzibą azjatyckich biur Lucasfilm Ltd i jest „najnowocześniejszym kompleksem, w którym mieszczą się biura animacji i ILM Singapore”. Jeśli jesteś fanem Star Wars, może to być kolejny świetny powód, aby studiować w Singapurze – Twoja szansa, aby zobaczyć potężnego Sandcrawlera na żywo!

 

2. W Kioto w Japonii znajduje się ponad 1600 świątyń.

 

W Kioto w Japonii znajduje się ponad 1 600 świątyń.

 

Czy masz nadzieję na studia w Japonii? Koniecznie sprawdźcie starożytne Kioto, które przez ponad tysiąc lat było cesarską stolicą kraju. Kioto jest domem dla 1,5 miliona ludzi, którzy żyją obok wielu zabytków i historycznych budynków miasta. Ciekawostki o Japonii – 20 interesujących faktów, które Cię zaskoczą.

 

Historyczne miejsca starożytnego Kioto są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a świątynia Kennin-ji jest często uważana za najstarszą świątynię. Został on zbudowany w 1202 roku n.e. l. i jest miejscem ostatecznego spoczynku mnicha Eisai, który, jak się uważa, przyniósł buddyzm Zen do Japonii.

 

3. Hongkong oznacza „pachnący port”.

 

Hongkong oznacza Pachnącą Przystań

 

To może być jeszcze bardziej zaskakujący fakt dla każdego, kto odwiedził obecne miasto! Przejście Hongkongu od kolonialnego przyczółka do tętniącego życiem portu i w końcu do globalnego centrum finansowego, którym jest dzisiaj, mogło zastąpić jego dawny przyjemny zapach bardziej przemysłowymi, nowoczesnymi aromatami miejskimi… 

 

4. Chiny produkują 45 miliardów par pałeczek rocznie

 

Chiny produkują 45 miliardów par pałeczek rocznie

 

Ok, w Chinach mieszka sporo ludzi – ale to wciąż całkiem spora liczba! Oprócz własnych pałeczek, niektóre chińskie restauracje importują pałeczki amerykańskich producentów, którzy często używają jaśniejszego drewna, które nie musi być wybielane. Przetłuszczające się włosy : 5 domowych sposobów.

 

Wybierając się do Azji, koniecznie poznaj etykietę używania pałeczek. Należy pamiętać, że stukanie pałeczkami o krawędź miski jest uważane za niewłaściwe zachowanie, a wskazywanie pałeczkami na innych jadących jest uważane za niegrzeczne!

 

5. Korea Południowa ma osobne walentynki dla singli

 

 Korea Południowa ma osobne walentynki dla singli

W wielu zachodnich kulturach, Walentynki (14 lutego) mają tendencję do zdominowania przez zaręczone pary kupujące sobie nawzajem prezenty. W Korei Południowej jest on jednak obchodzony nieco inaczej. 14. Luty to tylko jeden z 12 „Dni Miłości”, które obchodzone są co 14. dzień miesiąca.

 

W Korei Południowej w lutym, w Walentynki, kobiety dają mężczyznom czekoladę na znak uczucia. Miesiąc później, w dniu 14. W marcu obchodzony jest Biały Dzień, kiedy to mężczyźni tradycyjnie odwzajemniają się dodatkowymi prezentami.

 

Jeśli w ogóle nie dostaliście żadnych prezentów, to nie martwcie się: ten dzień jest również dla Was! 14. W kwietniu przypada nieoficjalne święto znane jako Czarny Dzień, a jest to dzień, w którym niezamężni samotni mężczyźni spotykają się i narzekają nad miską jajangmyeon, czarnego dania z makaronem, od którego pochodzi nazwa tego dnia.

 

6. W Indonezji znajduje się ponad 150 wulkanów Ciekawostki o Azji

 

Ciekawostki o Azji W Indonezji jest ponad 150 wulkanów

Indonezja znajduje się na granicy Płyty Pacyficznej – w obszarze znanym jako „Pierścień Ognia”. W kraju znajduje się obecnie 127 aktywnych wulkanów, więc jasne jest, jak otrzymał tę nazwę!

 

Najbardziej aktywnym wulkanem Indonezji jest Mount Merapi na wyspie Jawa. Zazwyczaj wybucha co dwa do trzech lat, a większe erupcje zdarzają się mniej więcej raz na dziesięć lat. Podczas szczególnie dużej erupcji w 1006 roku, cała wyspa została podobno zasypana popiołem.

 

7. 22 laureatów Nagrody Nobla z Japonii

 

. 22 laureatów Nagrody Nobla z Japonii

To więcej na mieszkańca niż w jakimkolwiek innym azjatyckim kraju! Japonia od dawna cieszy się dumną reputacją supermocarstwa technologicznego, kulturalnego i artystycznego, która rozpoczęła się na długo przed tym, jak Hideki Yukawa otrzymał pierwszą Nagrodę Nobla w 1949 roku.

 

Yukawa pracował na Kyoto Imperial University jako fizyk teoretyczny. Otrzymał Nagrodę Nobla za pracę nad cząstkami subatomowymi, a następnie zdobył niezliczone nagrody w Japonii i poza nią, w tym prestiżowy Złoty Medal Łomonosowa w 1964 roku.

 

8. W południowo-wschodniej Azji znajdziesz największy na świecie kwiat Rafflesia

 

Ciekawostki o Azji W Azji Południowo-Wschodniej znajdziesz największy kwiat świata - raflezję

Ile znasz faktów o Azji opartych na kwiatach? Czy nie jest ich dużo? Więc oto jeden do zapamiętania… Rafflesia, która rośnie w lasach Malezji, Tajlandii i Indonezji, wytwarza ogromne kwiaty o średnicy do jednego metra. Ich charakterystyczny kształt i rozmiar sprawiły, że zyskały status symboliczny, a raflezja została przyjęta jako oficjalny kwiat państwowy Indonezji.

Jeśli ją spotkasz, nie podchodź do niej! Rafflesia jest znana jako „martwy kwiat” lub „śmierdząca lilia” ze względu na swój wygląd fizyczny i nieprzyjemny zapach, który przyciąga owady zapylające.

 

9. …i najmniejszy ssak na świecie! Kittiho – Ciekawostki o Azji

 

Ciekawostki o najmniejszym ssaku Azji! Kitti's

Zachodnia Tajlandia domem dla nietoperza Kitti, znanego również jako nietoperz trzmiel, który przez niektórych uważany jest za najmniejszego ssaka świata. Te maleńkie nietoperze rodzą jedno młode rocznie i zwykle żyją w kolonii liczącej około 100 osobników, najczęściej w jaskiniach. Pomimo ich „zagrożonego” statusu, gatunek ten został odkryty w Birmie w 2001 roku, rozbudzając nadzieje na utworzenie większej ilości kolonii poza ich rodzimą Tajlandią.

 

10. Indonezja jest czwartym pod względem liczby ludności krajem na świecie

 

Indonezja jest czwartym pod względem liczby ludności krajem na świecie

 

A na zakończenie naszej listy zaskakujących faktów o Azji – czy wiedzieliście, że Indonezja może pochwalić się czwartą największą populacją na świecie po Chinach, Indiach i USA? Ciekawostki dotyczące Azji. Całkowita powierzchnia kraju jest około trzykrotnie większa od powierzchni Teksasu i składa się z tysięcy wysp różnej wielkości, które rozciągają się na obszarze ponad 5 000 km ze wschodu na zachód. Ta ogromna skala stworzyła naród o bardzo zróżnicowanych kulturach, które różnią się zwyczajami i tradycjami w zależności od wyspy.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button