Ciekawostki z królestwa zwierząt

Velociraptor wszystko o dinozaurach

Velociraptor i od momentu odkrycia pierwszej skamieniałości velociraptora 11. Sierpień 1923 na pustyni Gobi w Mongolii, dowiedzieliśmy się wiele o tym drapieżniku wielkości indyka. Więcej na ten temat opowiada dr David Button, badacz dinozaurów w muzeum.

 

Velociraptor

 

Velociraptor

 

  • Dieta: mięsożerna mięsożerna ikona pokarmu
  • Zęby: wiele ostrych, spiczastych zębów
  • Pokarm: inne zwierzęta
  • Jak się porusza: na 2 nogach
  • Kiedy żył: 74-70 milionów lat temu
  • Znaleziono w: mongolia
  • Rodzaj dinozaura: mały teropod
  • Długość: 1,8 m
  • Waga: 7 kg

 

Velociraptor Charakterystyka Velociraptora

 

Velociraptor Charakterystyka Velociraptora

 

Dinozaur Velociraptor był właściwie rodzajem dromaeosaurid theropod dinosaur z okresu późnej kredy. Które wraz z innymi unikalnymi dinozaurami zamieszkiwały tereny dzisiejszego pogranicza mongolsko-chińskiego. Velociraptor był nie większy od wilka, a dzięki swoim piórom miał bardzo ptasi wygląd, który wyróżniałby go na filmach tym bardziej, że przypominał raczej pozbawionego lotu jastrzębia. Na drugim palcu obu stóp miał długi pazur („straszny pazur”), długości 8 cm, który prawdopodobnie był używany jako broń, drążąc w ciele ofiar i zadając głębokie rany. Velociraptor był pierwszym odkrytym dromaeosauridem (1923) i do dziś jest najlepiej poznanym przez paleontologów, z ponad dziesięcioma odnalezionymi szkieletami kopalnymi – najwięcej spośród wszystkich innych przedstawicieli tej rodziny. Od momentu pojawienia się w pierwszym filmie stał się symbolem Parku Jurajskiego i pojawił się we wszystkich filmach i grach.

 

Dinozaur

 

Skamielina dinozaura

 

W uniwersum Parku Jurajskiego termin „velociraptor” jest używany dla rodzaju innego dinozaura dromozaura znanego jako Deinonychus. Filmy, podobnie jak powieści, podążały za niezwykłą taksonomią stworzoną przez Gregory’ego S. Paul, który teoretyzował, że Deinonychus, jak i kilka innych gatunków dromaeosauridów, można umieścić w rodzaju „Velociraptor”. Co do dużych rozmiarów raptorów, fikcyjne raptory zostały powiększone przez autora Michaela Crichtona z nieznanego powodu, natomiast raptory filmowe zostały powiększone na prośbę Stevena Spielberga, który nie był zachwycony rozmiarami Deinonychus. Dinozaur ten pojawił się również w słynnym filmie Park Jurajski.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button