Ciekawostki z królestwa zwierząt

Zwierzęta polarne : Top 9 zwierząt arktycznych

Arktyka zajmuje około 14,5 miliona kilometrów kwadratowych. Zwierzęta polarne. Średnia temperatura zimą w Arktyce wynosi -40°C, a drzewa nie rosną tu z powodu silnych wiatrów. Mimo to żyje tam kilka wyjątkowych zwierząt. Wybranie się na arktyczny rejs jest jednym z najlepszych sposobów, aby to zrobić.

 

Zebraliśmy poręczną listę zwierząt arktycznych ze wszystkimi ich unikalnymi zachowaniami i zabawnymi faktami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o nieuchwytnych zwierzętach, które żyją w północnej części globu.

 

Niedźwiedź polarny

 

Zwierzęta polarne Niedźwiedź polarny

 

Niedźwiedź polarny, zwany inaczej „Królem Arktyki”, jest czołowym drapieżnikiem Północy. Jest jednym z najsilniejszych mięsożerców na świecie, ale nie ma łatwego życia. Niedźwiedzie polarne spędzają całe swoje życie podróżując przez lodowe szczyty w poszukiwaniu pożywienia. Żywią się głównie fokami i potrafią wyczuć swoją ofiarę na odległość prawie 1,6 km.

 

Niedźwiedzie polarne są doskonałymi pływakami, potrafią przepłynąć jednorazowo ponad 48 km. Podczas gdy przednie łapy, które są lekko połączone z łapami, służą jako wiosła, tylne łapy pomagają w sterowaniu. Znane są nawet z przepłynięcia wielkich odległości, bo aż 354 km. W ostatnich latach gwałtowna utrata letniego lodu morskiego zmusiła niedźwiedzie polarne do chodzenia dalej i dłuższego pływania. Z powodu topnienia lodu niedźwiedzie polarne mają problem ze znalezieniem pożywienia.

 

Mors

 

  Mors

 

Morsy, które same siebie nazywają gigantami Arktyki, są pełne niespodzianek. Pewnie słyszeliście o ich ikonicznych kłach. Kły to powiększone zęby, które mogą dorastać do 1 m wielkości, a posiadają je zarówno samce jak i samice.

Przez miliony lat morsy wykształciły fantastyczne mechanizmy adaptacyjne, aby przetrwać w mroźnych wodach Arktyki. Morsy potrafią spowolnić pracę serca i przekierować krew z niektórych narządów, co pozwala im na dłuższe przebywanie pod wodą. Morsy mogą być niezdarne na lądzie, ale nie daj się zwieść, to naprawdę świetni pływacy. Pod wodą, z łatwością osiągają prędkość do 35 km / h

 

Morsy należą do najbardziej społecznych zwierząt na świecie i mają bardzo hałaśliwą naturę. Używają różnych dźwięków do komunikacji ze sobą, takich jak chrząkanie i piszczenie. Spodziewajcie się spotkać te cynamonowo-brązowe ssaki w dużych stadach, wygrzewające się na brzegu i dryfujące na książkach lodowych.

Lis arktyczny

 

Zwierzęta polarne Lis arktyczny

 

Lis arktyczny to małe stworzenie, mniej więcej wielkości dużego kota, może być najbardziej przyjaznym zwierzęciem w Arktyce. Nie zdziw się, gdy jeden z nich stanie u Twoich stóp i przywita się z Tobą!

 

Lis arktyczny może pochwalić się wieloma unikalnymi krzywiznami i znany jest ze swojego wielowarstwowego, puszystego futra. Biała sierść chroni ciało przed mroźnymi chłodami i służy jako kamuflaż. To niezwykłe, że zwierzę o długości ciała zaledwie około 46 cm może przetrwać najzimniejsze temperatury na świecie. Ciepłe futro pozwala lisowi przetrwać temperatury do -70°C. Jeśli robi się zbyt zimno, piękny długi ogon lisa arktycznego owija się wokół jego ciała i służy jako dodatkowe zimowe okrycie. W przypadku burzy śnieżnej zakopuje się w śniegu, aby zachować ciepło i bezpieczeństwo. Co ciekawe, lis arktyczny jest jedynym psem, który ma owłosione łapy.

 

Arktyczne renifery

 

Zwierzęta polarne Arctic Reindeer

 

Renifery, zwane w Ameryce Północnej także karibu, zamieszkują regiony arktyczne i subarktyczne i co roku migrują w dużych stadach. Zwierzęta polarne.  Te pełne wdzięku zwierzęta żywią się różnorodnymi trawami, które z łatwością wykopują swoimi ostrymi, kopytami. W zimie kopyta kurczą się, aby lepiej trzymać się śliskiej powierzchni. Dzięki swoim kopytom renifery są również znane jako dobrzy pływacy.

 

Co najciekawsze, renifery są jedynymi ssakami, które potrafią dostrzec światło ultrafioletowe odbijające się od białego śniegu. To wyrafinowane przystosowanie pozwala tym zwierzętom dostrzec drapieżniki lub ukryte trawy w budzących się kolorach Arktyki. Ostatnie badanie wykazało, że oczy reniferów zmieniają kolor ze złotego na niebieski przez wszystkie pory roku. Dzięki temu mogą wykrywać drapieżniki, takie jak wilk arktyczny, podczas całodobowego światła dziennego latem i ciągłych ciemności zimą.

 

Narwal Jednorożec – Zwierzęta polarne

 

Narwal jednorożec

 

Narwal jest jednym z najbardziej osobliwych zwierząt Arktyki. To tajemnicze stworzenie nazywane jest również jednorożcem morskim ze względu na niesamowicie długą kość w kształcie spirali. Kły może dorastać do 3 m i jest to właściwie przedni ząb wyrastający z górnej wargi.

 

Co ciekawe, wciąż nie znamy dokładnego przeznaczenia jarmużu, który w średniowieczu był uważany za cenny dar wśród królewskich biesiadników. Niektóre teorie uważają, że jest on używany jako pokaz dominacji podczas rytuałów godowych. Ten „róg” rozwija się zwykle tylko u samców, ale u około 15% samic rośnie również kość, choć zwykle jest krótsza.

 

Inny fascynujący fakt dotyczący narwala ma związek z ilością witaminy C znajdującej się w jego skórze. Wiadomo, że jedna uncja jego skórki zawiera tyle witaminy C, co pół pomarańczy. Eskimosi używali skóry narwala, aby zapobiec szkorbutowi.

 

Żółto-biały wieloryb beluga – Zwierzęta polarne

 

Biały i żółty

 

Wieloryb żółtobrzuchy jest najwdzięczniejszym mieszkańcem wód arktycznych. Te wspaniałe zwierzęta, które wyróżniają się uderzająco białą skórą, podróżują w grupach zwanych kapsułami. Przetłuszczające się włosy : 5 domowych sposobów.  

 

Są obdarzone fascynującymi zdolnościami wokalnymi, dzięki którym zyskały przydomek „kanarków morskich”. Używają gwizdania i innych dźwięków do komunikacji i nawigacji na czarnych wodach. Co ciekawe, znane są również z tego, że potrafią naśladować głosy ludzi bez żadnego treningu. Wieloryb beluga jest najbliższym krewnym tajemniczego narwala.

 

Jeleń piżmowy – Zwierzęta polarne

 

Polarne zwierzęta Pizmon Nordic

 

Te prastare zwierzęta, które od tysięcy lat zamieszkują zamarzniętą powierzchnię Arktyki, przetrwały ostatnią epokę lodowcową. Woły piżmowe są doskonale przystosowane do najcięższych warunków pogodowych, falisty wzrost i zewnętrzne puchate włosy sięgają niemal do ziemi. Ich grube futro ma jeszcze lepszą izolację termiczną niż wełna owcza i jest uważane za najcieplejsze na świecie. Są gigantyczne i ważą nawet 363 kg. Woły piżmowe żyją w stadach i pasą się na porostach, korzeniach i mchach. Ich głównymi drapieżnikami są wilki i niedźwiedzie polarne. Jeśli zostaną zaatakowane, byki i krowy utworzą krąg wokół swoich młodych.

 

wieloryb grenlandzki

 

wieloryb grenlandzki

 

Dziobak jest jedynym gatunkiem wieloryba, który przeżywa całe swoje życie w zimnych wodach Arktyki. Wieloryb ten może dorastać do 18 m długości i ważyć do 90 000 kg. Oto jak pozbyć się kretów na swoim podwórku na dobre.  Teraz czas na kilka oszałamiających faktów! Tym tajemniczym stworzeniom brakuje płetw grzbietowych, ale używają swoich masywnych czaszek, aby przebić się przez arktyczny lód i oddychać. Są powolnymi pływakami, ale potrafią całkowicie wyskoczyć z wody!

 

Inną fascynującą rzeczą jest jego niezwykła długowieczność i odporność na choroby. Ci mieszkańcy wód arktycznych mogą żyć ponad 200 lat i są najdłużej żyjącymi ssakami na Ziemi. Naukowcy badają ich geny, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak udaje im się żyć tak długo i zdrowo.

 

Norka szorstkozębna – Zwierzęta polarne

 

Kowalik szorstkowłosy

 

Często nazywany pingwinem północnym, wieloryb szorstkozębny znany jest z doskonałych umiejętności nurkowania pod wodą. Mogą nurkować na głębokość ponad 91 m lub dwukrotnie większą, schodząc z maksymalną prędkością około 2 m na sekundę! Dzięki temu gąsiorek jest rekordzistą w najgłębszym nurkowaniu wśród wszystkich ptaków.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button