Atrakcje

Ciekawostki o Turcji 20 fascynujących faktów o Turcji

Ciekawostki o Turcji. Czy wiesz, że Turcja jest częścią zarówno Azji jak i Europy? Albo że Arka Noego wylądowała na tureckim wulkanie? Przeczytaj to wszystko i więcej poniżej, gdzie zebraliśmy 20 fascynujących faktów o Turcji, które Cię zaskoczą. 

Ciekawostki o Turcji 20 fascynujących faktów o Turcji

20 Ciekawostki o Turcji

1) Stambuł jest położony na dwóch kontynentach

Zacznijmy od klasyki: Stambuł żyje na dwóch kontynentach. Miasto jest oddzielone cieśniną Bosfor, a więc składa się z części europejskiej i azjatyckiej. W sumie 95% Turcji znajduje się w Azji, a 5% w Europie.

2. Ankara, a nie Stambuł, jest stolicą Turcji

Wiele osób zakłada, że Stambuł jest stolicą Turcji, ale w rzeczywistości jest nią Ankara. Stambuł to tylko największe miasto w Turcji. W całej historii Turcji Ankara była ważnym ośrodkiem handlowym i stała się ważnym centrum handlowym, artystycznym i kulturalnym.

3. Oryginalna nazwa Stambułu to „Bizancjum” Ciekawostki o Turcji

Nazwa „Bizancjum” jest pochodzenia greckiego i odnosi się do Byzasa, założyciela miasta. W 324 roku zmieniono jej nazwę na „Konstantynopol”, a w 1930 roku na Stambuł.

4. Historia Świętego Mikołaja pochodzi z Turcji

Urodzony z zamożnych rodziców Mikołaj był chrześcijańskim świętym i greckim biskupem Myry, który urodził się w Patarze. Gdy jego rodzice zmarli, otrzymał wielki majątek, który rozdał biednym i potrzebującym. Według legendy zrzucał z kominów domów worki ze złotymi monetami i rozdawał dzieciom owoce. Jego dobre uczynki rozprzestrzeniły się po całej Europie, a mieszkańcy zaczęli włączać go do swoich mitów i legend. Kosmiczne ciekawostki, 12 faktów, które rozsadzą twój umysł
 

5. Turcy kochają herbatę Ciekawostki o Turcji

 

Turcy kochają herbatę Ciekawostki o Turcji

Chociaż możesz znać Turcję dla ich kawy, 96% populacji pije co najmniej jedną filiżankę herbaty dziennie. Turecka herbata jest mocna i podawana w małych filiżankach w kształcie tulipana. Koniecznie wypróbujcie podczas podróży wszystkie ich wyjątkowe smaki herbat.

6. Turcja ma młodą populację demograficzną

Turcja ma najmłodszą populację w UE. Średnia wieku w Turcji wynosi około 31 lat, a tylko 9% mieszkańców kraju ma powyżej 60 lat.

7. Stambuł (dawny Konstantynopol) został założony na siedmiu wzgórzach

Podobnie jak Rzym, Stambuł został zbudowany na siedmiu wzgórzach. Nie był to jednak przypadek; Cesarstwo Bizantyjskie zbudowało miasto w ten sposób, aby ogłosić się nowym Rzymem. Wszystkie siedem wzgórz są historycznie znaczące i usiane imponującymi meczetami i wspaniałymi pałacami.

8. Nazwa „turkus” tak naprawdę pochodzi z Turcji

Turkus oznacza „turecki kamień”. Ten wspaniały minerał trafił do Europy z Orientu przez Turcję i jest jednym z najstarszych kamieni szlachetnych w historii. Po raz pierwszy były używane przez tureckich żołnierzy jako amulety.

9. Narodowym sportem Turcji są zapasy w oleju

Oil wrestling, znany również jako grease wrestling, jest jednym z najstarszych sportów w Turcji. W oil wrestlingu zawodnicy wylewają na siebie wcześniej olej, a następnie stają naprzeciwko swojego przeciwnika. Ciekawostki o Chorwacji 10 faktów o Chorwacji
 

10. W Turcji znajduje się 82 693 meczetów Ciekawe fakty o Turcji

 

W Turcji znajduje się 82 693 meczetów Ciekawe fakty o Turcji

W Turcji znajdują się jedne z najpiękniejszych meczetów na świecie, ponieważ około 99% wszystkich Turków to muzułmanie. Jednym z najbardziej zachwycających meczetów w Turcji jest meczet Sultanahmet, popularnie nazywany „Błękitnym Meczetem” w Stambule.

11. Turcja jest największym producentem orzechów laskowych

Turcja dostarcza około 75% światowej produkcji orzechów laskowych i dlatego jest jednym z filarów tureckiego rynku eksportowego. Głównie ze względu na korzystne warunki klimatyczne dla uprawy leszczyny, tureckie pola orzechowe rozciągają się wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego.

12. Turcja ma imponujące samowystarczalne rolnictwo

Rolnictwo jest głównym zajęciem większości mieszkańców Turcji, gdyż prawie połowa kraju to tereny rolnicze. Historycy uważają, że wiele systemów rolniczych wywodzi się z Turcji. Dzięki żyznej glebie, sprzyjającemu klimatowi i obfitym opadom deszczu Turcja jest jednym z niewielu samowystarczalnych krajów na świecie pod względem produkcji żywności.

13. Turcy kochają swój chleb Ciekawostki o Turcji

W Turcji świeży chleb (ekmek) podawany jest niemal do każdego posiłku, a najlepszą częścią posiłku jest moczenie chleba w sokach i olejach z innych potraw. Dawanie ekmek jest w Turcji znaczące, ponieważ według wierzeń islamskich chleb podtrzymuje życie. Z tego powodu chleb nigdy się nie marnuje. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

14. W Turcji istnieje ponad 30 języków etnicznych

Chociaż turecki jest językiem urzędowym kraju, regularnie używa się ponad 30 innych języków, w tym m.in. arabskiego, kurmandżi i zaznaaki.

15. „Złe oko” jest najlepiej sprzedającą się pamiątką

 

ciekawe fakty o indyku błędne oko

„Nazar boncuğu” czyli „złe oko” to kamień wykonany ze stopionego szkła, żelaza i miedzi. Jest to 3000-letnia tradycja noszona w celu ochrony noszącego przed złymi siłami. Uważa się, że niebieski kolor kamienia ma moc ochrony przed negatywną energią.

16. Turkom zawdzięczamy kawę Ciekawostki o Turcji

Choć kawa nie pochodzi z Turcji, to Turcy przywieźli ją do Europy w XVI wieku. stulecia. Będąc w Turcji, spróbuj ich klasycznej kawy mokka, która jest parzona w cezurze, czyli małym miedzianym czajniku.

17. Tureckie kobiety mogły zostawić swoich mężów na kawę

Tak, dobrze czytasz. Kilkaset lat temu tureckie kobiety miały prawne podstawy do rozwodu, jeśli ich mężowie nie zapewniali im czegoś tak ważnego jak kawa.

18. Na Wielkim Bazarze znajduje się ponad 3000 sklepów

„Kapalı Çarşı” w Stambule datuje się na 14. wieku i dziś jest to labirynt 61 ulic z około 3000 sklepów – zdecydowanie wart odwiedzenia.

19. lotnisko w Stambule jest głównym węzłem lotniczym

Wszystkie linie lotnicze latają z Istambułu do miejsc na całym świecie. Same linie Turkish Airlines latają do ponad 260 miejsc.

20. Arka Noego rzekomo wylądowała na górze Ararat

Wielu wierzy, że biblijna Arka Noego dotarła na wulkan Ararat. Góra jest piękna do oglądania i jest domem dla niesamowitej różnorodności przyrodniczej. Jest to jedna z głównych atrakcji kraju, więc koniecznie sprawdź ją podczas swojej wizyty.

Arka Noego dotarła do wulkanu Ararat.

Ciekawostki o Turcji Oto kolejny bonusowy fakt:

Turcja jest szóstym najczęściej odwiedzanym kierunkiem podróży na świecie. Co roku około 50 milionów turystów odwiedza ten kraj, aby doświadczyć jego ekscytującej kultury, pysznych specjałów i ciepłej pogody.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button