Atrakcje

Ciekawostki o Indiach 25 niesamowitych faktów o Indiach

Ciekawostki o Indiach 25 niesamowitych faktów o Indiach. W Indiach mieszka ponad 1,3 mld ludzi, co czyni je drugim najludniejszym krajem na świecie. Od rozległych pustyń Radżastanu i błogich plaż Goa po tętniące życiem plantacje herbaty w Kerali i tętniące życiem metropolie Bombaju i Kalkuty. Z tak ogromną różnorodnością kraju, religii i kultury, te fakty o Indiach mają moc stymulowania twoich zmysłów. Zastanawiałeś się kiedyś, jaki jest narodowy język Indii lub gdzie na światowej scenie produkcji filmowej znajduje się Bollywood? Odkryj więcej o tym fascynującym kraju dzięki tym 25 najciekawszym faktom o Indiach.

 

Ciekawostki o Indiach 25 niesamowitych faktów o Indiach

 

Ciekawostki o Indiach 25 niesamowitych faktów o Indiach

 

Liczące prawie 1,4 miliarda mieszkańców Indie są tak różnorodne jak ich krajobraz i historia.

 

1. Jedyna kobieta-premier w Indiach została zamordowana

Indira Gandhi była pierwszą i jedyną kobietą premierem Indii. Była córką Jawaharlala Nehru – pierwszego premiera Indii – a nie dzieckiem przywódcy Mahatmy Gandhiego, jak mogłoby sugerować jej nazwisko. Sprawowała urząd w latach 1966-1977, została ponownie wybrana w 1980 roku, a w 1984 roku została zamordowana podczas pełnienia urzędu.

 

2. Sari Matki Teresy jest nadal symboliczne

Matka Teresa po raz pierwszy założyła swoje słynne sari w 1948 roku; dziś jest to strój zakonnic z jej zakonu, Misjonarek Miłości. Matka Teresa – znana również jako Święta Teresa z Kalkuty – urodziła się w 1910 roku w Macedonii i była rzymskokatolicką zakonnicą i misjonarką. Poświęciła swoje życie na pomoc biednym w Kalkucie, choć jej metody były przez niektórych uważane za kontrowersyjne.

 

3. indyjskie wesela są kolorową okazją

Kobiecie można zabronić wykonywania prac domowych, gdy ma na rękach jakikolwiek kolor ze ślubnej mendhi (henny). Indyjskie wesela to często kolorowe rozbudowane okazje, które mogą trwać od 3 dni do pełnego tygodnia. Ceremonie rozpoczynają się od Ganesh pooja, zwykle prywatnej ceremonii odbywającej się z parą i ich najbliższymi rodzinami, aby świętować szczęście, a następnie następnego dnia przez ceremonię mendhi, w której wzory henny są malowane na pannie młodej i jej przyjaciołach i rodzinie. Często tego wieczoru odbywa się sangeet – wieczór muzyczny na powitanie wszystkich gości weselnych, a główna ceremonia i przyjęcie odbywają się trzeciego dnia.

 

Ciekawe fakty o Indiach

 

4. Kraj zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem liczby miliarderów

Indie mogą się obecnie pochwalić 6 884 ultra-high net worth individuals z majątkiem przekraczającym 30 milionów i twierdzą, że mają 140 miliarderów – co czyni kraj trzecim co do wielkości krajem na świecie pod względem miliarderów za USA i Chinami.

 

5. Większość ludności stanowią hindusi

Prawie 80% ludności Indii to hindusi, 15% to muzułmanie, a kolejne miliony to sikhowie, dżiniści lub chrześcijanie.

 

6. Nie ma tylko jednego języka narodowego

W Indiach nie ma jednego języka narodowego – konstytucja mówi o 23 językach urzędowych. Chociaż hindi jest najczęściej używanym językiem w Indiach i jest językiem rządu centralnego, żaden język nie jest bardziej oficjalny niż inne. Zgodnie z konstytucją każdy z 22 języków lokalnych (plus angielski) ma równe znaczenie.

 

7. Sari ma ponad 5000 lat

Sari datuje się na co najmniej 3000 lat p.n.e. Osoby noszące sari często wybierają kolor ubrania w zależności od okazji. Czerwień jest często noszona przez panny młode, aby symbolizować płodność i dobrobyt.

 

8. Poprawa umiejętności czytania i pisania

Indie mają wskaźnik alfabetyzacji dorosłych na poziomie prawie 75 procent. Mimo że kraj ten na przestrzeni lat dokonał znacznej poprawy, nadal nie osiągnął średniego światowego wskaźnika alfabetyzacji wynoszącego 86,5%.

 

9. Pochodzenie szachów

Mówi się, że gra w szachy powstała w Indiach około 1 500 lat temu. Ciekawostki o Indiach. Podobno oparta na grze wojennej Chaturanga z 7. wieku, które w tym czasie kwitły w północno-zachodnich Indiach.

 

7 Imponujących faktów ekonomicznych o Indiach Ciekawostki o Indiach. 

 

7 imponujących faktów ekonomicznych o Indiach

 

Indie wyłaniają się jako jedna z najszybciej rozwijających się głównych gospodarek świata i oczekuje się, że w ciągu 10-15 lat znajdą się wśród trzech największych potęg gospodarczych.

 

1) Indie są trzecią co do wielkości gospodarką

Pod względem siły nabywczej (porównanie wydajności gospodarczej i poziomu życia) Indie są trzecią największą gospodarką świata.

 

2. Zamknięte ograniczenia walutowe
Rupia indyjska jest walutą zamkniętą – istnieją ścisłe ograniczenia dotyczące wwożenia i wywożenia tej waluty z kraju. Turyści muszą przyjechać z gotówką i wymienić pieniądze na lotnisku lub w kantorze w banku, albo skorzystać z bankomatu, aby wypłacić rupie po przyjeździe.

 

3. Bollywood błyszczy na światowej scenie

Właściwie Bollywood jest największym producentem filmów na świecie, przewyższając Nollywood (film nigeryjski), a nawet Hollywood. Średnio Bollywood produkuje 1500 do 2000 filmów fabularnych rocznie.

4. Potęga kolei indyjskich
Koleje Indyjskie to jeden z najlepszych pracodawców na świecie. Indyjska państwowa sieć kolejowa, zatrudniająca 1,4 miliona pracowników, obsługuje ogromną, rozległą sieć, która rozciąga się na terenie całego kraju na setki tysięcy kilometrów. Każdego dnia po tej rozległej sieci podróżuje około 23 milionów pasażerów.

5. Gazety dla milionów ludzi
Indie to drugi co do wielkości rynek gazetowy na świecie – ponad 100 tys. publikacji i 1300 mln czytelników.

 

6. Eksperci od outsourcingu
Około 67 procent światowego outsourcingu odbywa się w Indiach. Przemysł informatyczny w Indiach jest wart 150 mld USD.

 

7. Międzynarodowy Uniwersytet Nalanda jest jednym z najstarszych na świecie
W wiejskim Biharze odbudowuje się Nalanda, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Po raz pierwszy powstał jako ośrodek nauki w V wieku n.e., kiedy to na jego miejscu stanął duży klasztor buddyjski. Nowy Nalanda International University ma zostać ukończony w 2021/22 roku – oferując kursy podyplomowe na wielu różnych kierunkach.

6 interesujących faktów na temat indyjskiej sceny jedzenia/ picia

 

Ciekawostki o Indiach 6 ciekawostek o indyjskiej scenie kulinarnej/pijackiej

Kuchnia indyjska, złożona z lokalnych przypraw, ziół, warzyw i owoców, wpłynęła na inne kuchnie z całego świata – od Europy po Karaiby.

 

1. Najstarsza kuchnia w historii ludzkości
Kuchnia indyjska jest prawdopodobnie najstarszą nieprzerwanie przygotowywaną kuchnią w znanej historii ludzkości. Oczywiście to, co znamy w domu jako „indyjskie jedzenie” różni się znacznie w zależności od miejsca w samym kraju. Od kuchni inspirowanej Portugalią w Goa do pieców tandoori w Pendżabie, istnieje szeroka gama potraw, które można odkryć podczas podróży do tego kraju.

2. Dabbawallahowie dostarczają zdumiewającą ilość lunchu. Ciekawostki o Indiach. 
Mająca siedzibę w Bombaju sieć gastronomiczna znana jako dabbawallahs dostarcza codziennie ponad 200 000 pakowanych obiadów rowerem i pociągiem z domu do biura. Niestety, pandemia drastycznie wpłynęła na ich usługi – wielu uczniów i pracowników zostało w domu. W złożonym systemie każda osoba otrzymuje odpowiedni tiffin box wypełniony gorącym posiłkiem przygotowanym przez rodzinę, a po południu puste pudełka są odbierane i ponownie wracają do domu. Powstał nawet film oparty na tym fenomenie, 2013’s The Lunchbox.

 

Ciekawostki o Indiach 22 ciekawostki 

 

3. Herbata z 750 r. p.n.e.
Herbata była uprawiana w Indiach od wieków, zanim Brytyjczycy zaczęli ją uprawiać komercyjnie. Ciekawostki o Indiach. Pierwsza pisemna wzmianka o herbacie w tym kraju pochodzi z 750 roku p.n.e. l. i podobno spożywano je jako danie warzywne, smażone na oleju z czosnkiem. Gdy w 18. W wieku przybycia Brytyjczyków, zaczęli oni uprawiać herbatę na skalę komercyjną, aby zmniejszyć swoją zależność od kupowania herbaty z Chin. Ciekawostki o Portugalii 30 faktów o Portugalii.

4. Alkohol jest zakazany w niektórych krajach
Spożywanie alkoholu jest zakazane w pięciu stanach Indii; w pozostałych stanach wiek picia wynosi od 18 do 30 lat. Jeśli wybierasz się do Gujarat, Bihar, Nagaland lub Union Territory of Lakshadweep, wiedz, że nie będziesz mógł kupić alkoholu. Ponadto wiele stanów praktykuje „suche dni” podczas głównych świąt religijnych, kiedy sprzedaż alkoholu jest zabroniona.

 

5. Ulubiona potrawa Wielkiej Brytanii ma indyjskie korzenie
Kurczak tikka masala stał się jednym z narodowych dań Wielkiej Brytanii – niektórzy twierdzą, że wyprzedził Fish and Chips. Choć istnieją kontrowersje co do tego, jak to popularne curry trafiło do Wielkiej Brytanii – czy zostało wprowadzone w latach 70. lat stworzony przez bangladeskiego szefa kuchni w Glasgow, lub po prostu zainspirowany masłem z kurczaka -, część tikka pochodzi około 5000 lat temu w Indiach.

6. Największy w Azji hurtowy rynek przypraw
Khari Baoli w Delhi to największy hurtowy rynek przypraw w Azji. Działa od 17. wieku i nosi nazwę od ulicy, przy której się znajduje.

3 fakty na temat dzikiej przyrody w Indiach

 

3 fakty na temat dzikiej przyrody w Indiach

Indie, będące domem dla ponad 8% światowej różnorodności biologicznej, charakteryzują się surowym pięknem od wybrzeża do lasu.

 

1. Jest domem dla najbardziej wilgotnego zamieszkałego miejsca na Ziemi

Stan Meghalaya, „mieszkanie chmur” w północno-wschodnich Indiach, jest najbardziej mokrym zamieszkanym miejscem na Ziemi. W zalesionym regionie spada średnio 12 000 mm opadów rocznie. Ciekawostki o Indiach. To prawie 33 mm opadów dziennie. Lasy Meghalaya są domem dla ogromnej różnorodności gatunków roślin i zwierząt, w tym himalajskiego czarnego niedźwiedzia, pangolina (mrówkojada łuskowatego) i zebry. Przetłuszczające się włosy : 5 domowych sposobów.

2. Białe tygrysy występują tylko tutaj

Właściwie Tygrysy Białe występują tylko wśród Tygrysów Indyjskich. Białe tygrysy to typ tygrysa bengalskiego, który powstał w wyniku zróżnicowania pigmentacji. Często wyrastają na większe zwierzęta niż ich pomarańczowi kuzyni.

3. Tygrys bengalski jest jego narodowym zwierzęciem

Tygrys bengalski jest narodowym zwierzęciem Indii. Został on przyjęty jako symboliczne zwierzę Indii w 1972 roku. Rezerwat Corbett Tiger Reserve jest domem dla największej populacji tygrysów bengalskich, które odwiedzający mający nadzieję na złapanie spojrzenia mogą śledzić z bliska w Parku Narodowym Bandipur w Karnatace.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button