Atrakcje

Jak suszyć figi – porady i wskazówki, jak to zrobić

Jak suszyć figi – porady i wskazówki, jak to zrobić. Dlaczego warto suszyć figi?
Świeże, dojrzałe figi mają stosunkowo krótki okres przydatności do spożycia… Suszenie fig pozwala zachować świeżość tych delikatnych owoców na dłużej i oferuje inne korzyści.

Jak suszyć figi

Oto trzy powody, dla których warto konserwować figi poprzez suszenie:

1. Przedłużenie trwałości:

Suszenie fig może przedłużyć ich trwałość o kilka miesięcy. Suszone figi mogą przetrwać od sześciu miesięcy do roku, natomiast świeże mają okres przydatności do spożycia od dwóch do trzech dni.

2. Wysoka wartość odżywcza:

Suszone figi oferują więcej błonnika na porcję niż świeże figi, dzięki czemu są częstym środkiem na problemy trawienne. Suszone figi zawierają również więcej związków fenolowych i przeciwutleniaczy (oba te czynniki mogą zapobiegać uszkodzeniom komórek) niż świeże figi.

3. Wszechstronność:

Suszone figi mają gryzącą teksturę i słodki owocowy smak, co czyni je świetną przekąską i składnikiem kuchni. Suszone figi można dodać do sałatki lub zjeść w całości. Namocz figi w wodzie przed dodaniem do dżemu figowego lub lodów figowych, aby stały się puszyste.

Jak suszyć figi w piekarniku

Suszenie fig w piekarniku to prosta metoda na zachowanie świeżych fig. Wykonaj poniższe kroki, aby przygotować suszone figi w piekarniku:

 •  Rozgrzać piekarnik: Ustawiamy piekarnik na najniższą temperaturę, najlepiej 140 stopni lub niższą.
 • Umyj i posiekaj: Figi umyć pod zimną wodą, odsączyć w durszlaku i osuszyć papierowym ręcznikiem. Następnie naciąć figi na środku od łodygi.
 • Wstawić do piekarnika: pokrojone figi umieścić na drucianym stojaku lub stojaku do chłodzenia w nagrzanym piekarniku. Daj każdej figurze przestrzeń, aby się nie dotykały. Umieść blachę na środkowym stojaku piekarnika. Pozostaw figi do wyschnięcia na osiem godzin, sprawdzając ich stan w regularnych odstępach czasu.
 • Suszone owoce wyjąć z piekarnika. Suszone figi przechowywać w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej. Suszone figi zachowują trwałość przez sześć do dwunastu miesięcy.

 

Jak suszyć figi w suszarce 

Suszenie fig jest przydatną metodą konserwacji, ale wymaga dehydratora żywności. Wykonaj te kroki, aby odwodnić świeże figi w domu.

 • Umyć i wysuszyć: Figi opłukać pod zimną, bieżącą wodą. Osusz je ręcznikiem papierowym.
 • Przygotuj garnek z wrzącą wodą. Do wrzącej wody włożyć całe figi. Po około 30 sekundach wyjąć figi z wrzątku. Włóż je do zimnej wody, aby zatrzymać proces gotowania. Lodowa woda spowoduje erozję ich skóry i ciała oraz pomoże w procesie odwodnienia.
 • Figi przekroić na pół, łodygą do końcówki. Aby rozbić figi na mniejsze, bardziej chrupiące kawałki, pokrój je w ćwiartki.
 • Ułóż figi skórą do dołu w jednej warstwie na tacy dehydratora. Nie należy dociskać fig w suszarce, ponieważ może to sprzyjać powstawaniu wilgoci i zakłócać proces suszenia.
 • Ustaw suszarkę na ustawienie owoców, około 135 stopni. Suszyć do ośmiu godzin, sprawdzając przez cały czas ich postępy. Kiedy skórki staną się skórzaste, są gotowe.
 • Świeżo osuszone figi odstawić w chłodne miejsce do ostygnięcia. Po ostudzeniu przenieś figi do pojemnika do przechowywania, np. plastikowej torby lub słoika. Usuń cały nadmiar powietrza z worka.

suszone figi

 

Jak suszyć figi na słońcu

Suszenie na słońcu to tradycyjna i stara metoda suszenia fig. Postępuj zgodnie z tymi krokami przy suszeniu fig na słońcu:

 • Umyć i wysuszyć: Figi opłukać pod zimną, bieżącą wodą. Osusz je ręcznikiem papierowym.
 • Figi przekroić na pół, łodygą do łodygi.
 • Pokrojone figi ułożyć w jednej warstwie, przeciętą stroną do góry, na blasze  wyłożonej papierem pergaminowym. 
 • Umieść na zewnątrz: umieść tacę ze świeżymi połówkami fig na zewnątrz w słonecznym miejscu i obracaj je regularnie w ciągu dnia. Gdy słońce zajdzie, przenieś figi do środka, a rano ponownie umieść je na zewnątrz. Czas schnięcia może być różny w zależności od klimatu. Proces suszenia trwa od dwóch do siedmiu dni.

Może zainteresują Cię:

Jak powiększyć piersi – porady i wskazówki

Powidła śliwkowe

Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

Jak przechowywać suszone figi

Suszone figi przechowuj w szczelnym pojemniku (na przykład szklanym słoiku) w temperaturze pokojowej w chłodnym, suchym miejscu, takim jak spiżarnia lub szafa. Ewentualnie przechowuj je w grubej, próżniowo zamkniętej plastikowej torbie, aby zapobiec gromadzeniu się nadmiernej wilgoci. W cieplejszym lub bardziej wilgotnym klimacie przechowuj suszone figi w lodówce lub zamrażarce.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button