Ciekawostki z królestwa zwierząt

Które zwierzęta nie mają nóg – 10 przykładów

Które zwierzęta nie mają nóg – 10 przykładów. Zwierzęta bez nóg (przykłady zwierząt bez kończyn). Jeśli jest na świecie jedna rzecz, która nieustannie nas zadziwia, to jest nią natura. Każde ze stworzeń natury jest wyjątkowe i ciekawe na swój sposób, a beznogie zwierzęta stanowią godną uwagi część tej listy.

 

Które zwierzęta nie mają nóg

 

Które zwierzęta nie mają nóg

 

Jeśli chodzi o zwierzęta, które nie mają nóg, od razu przychodzą na myśl węże. Słusznie, węże to najpopularniejsze beznogie zwierzęta, które należą do rodziny ośmiornic.

 

Jednak kilka innych stworzeń potrafi przemieszczać się z jednego miejsca na drugie nie mając nóg.

Shellfish

 

Shellfish

 

Mięczaki odnoszą się do dużej liczby gatunków bezkręgowców. Bezkręgowce to te zwierzęta, które nie mają kości ani kręgosłupa (stąd nazwa!). Które zwierzęta nie mają nóg.

Mięczaki mają niesegmentowane, miękkie ciało, a także należą do kategorii zwierząt, które nie mają nóg. Kiedy mówimy o dużych liczbach, mamy na myśli ponad 100 000 gatunków mięczaków, które występują na całym świecie. Zwykle żyją w wilgotnych i wodnych obszarach, takich jak ocean lub słodka woda.

 

Do najbardziej znanych mięczaków, będących jednocześnie zwierzętami beznogimi, należą ślimaki, małże, ostrygi, małże, ośmiornice i mątwy.

 

Zanim zapytasz, ośmiornice i mątwy nie mają nóg; to co mają to macki, których używają do łapania i wyczuwania otoczenia. Wiele gatunków mięczaków ma twardą skorupę ochronną, a ich ciało jest prawie zawsze oślizgłe i mięsiste.

 

Płetwonogie

 

Płetwonogie

Choć wydaje się, że mają nogi, foki, lwy morskie i morsy mają tzw. płetwy, a nie stopy.

Te ssaki morskie są zbiorczo nazywane płetwonogimi, co jest nazwą nadaną ich płetwom. Pomimo spędzania większości czasu w wodzie, te beznogie zwierzęta są bardzo zdolne do przebywania na lądzie przez długie okresy czasu.

Płetwonogi wykorzystują płetwy do łatwego i swobodnego poruszania się na lądzie i w wodzie. W przypadku fok, przednie płetwy pozwalają im na wyciągnięcie się z wody i poruszanie się.

 

Spośród trzech beznogich zwierząt, foki są mniejsze i lepiej przystosowane do życia w wodzie. Jednak jeśli chodzi o ląd, foki poruszają się bardziej jak gąsienice, podczas gdy lwy morskie i morsy mogą łatwo poruszać się po lądzie, obracając tylne płetwy.

Ryby – Które zwierzęta nie mają nóg

 

Ryby - Które zwierzęta nie mają nóg

Tak, byliśmy zdezorientowani, czy ryby to też zwierzęta! Ale tak, ryby są naukowo klasyfikowane jako zwierzęta – zwierzęta wodne. Są to kręgowce, co odnosi się do zwierząt posiadających kręgosłup.

Więc czy ryby mają nogi? O, tak! Nie, nie mają! Przynajmniej większość gatunków nie ma nóg.

Mówimy, że większość, ponieważ niektóre ostatnie badania znalazły kilka gatunków ryb, które mają nogi.

 

Abstrahując od najnowszych ustaleń, ryby zazwyczaj mają płetwy, które pomagają im manewrować w wodzie, i nie mają nic wspólnego z kończynami lub nogami, które w przeciwnym razie mogłyby być używane do chodzenia po lądzie.

 

Dżdżownice

 

Dżdżownice

Innym stworzeniem, które porusza się bez użycia nóg jest dżdżownica. Dżdżownice to także zwierzęta, którym brakuje kości, ramion, a nawet oczu. Prostownica do włosów : Co wybrać

 

Robaki to zwierzęta pełzające, które używają zestawu szczecin, zwanych setae, które zapobiegają ślizganiu się zwierzęcia podczas poruszania się. Ponieważ żyją pod ziemią, te drobne szczecinki pozwalają im chwytać glebę podczas przemieszczania się.

 

Prędkość pełzania jest różna u poszczególnych gatunków. Większe dżdżownice zwykle poruszają się szybciej niż mniejsze.

Innym dziwnie ciekawym faktem dotyczącym tych stworzeń bez kończyn jest to, że są one hermafrodytami. Które zwierzęta nie mają nóg.

 

Węże – Jakie zwierzęta nie mają nóg

 

Węże - Jakie zwierzęta nie mają nóg

Jak można przy omawianiu zwierząt beznogich pominąć węże!

Wiesz, węże to gady i nie mają nóg. Więc jak się poruszają? Łuski na ich ciele pomagają im w nawigacji; mięśnie ich ciała wywierają nacisk na łuski, aby docisnąć je do ziemi, umożliwiając tym beznogim zwierzętom poruszanie się.

 

Oprócz tego, że węże nie mają nóg, są zwierzętami pozbawionymi zewnętrznych uszu i polegają na drganiach podłoża, aby usłyszeć.

Węże są nazywane zwierzętami ektotermicznymi, co oznacza, że nie potrafią samodzielnie regulować temperatury swojego ciała, lecz są zależne od otoczenia. Dlatego też ogólnie określa się je jako zwierzęta zimnokrwiste.

Co ciekawe, kiedyś węże miały nogi. Ponieważ jednak przodkowie węży wyewoluowali do polowania i życia w norach, wiadomo, że w trakcie ewolucji stracili nogi.

 

Beznogie jaszczurki

 

Beznogie jaszczurki

 

Jaszczurki beznogie lub kończynowe to gady, które często mylone są z wężami. Chociaż węże same są beznogimi jaszczurkami, technicznie zasługują na osobne miejsce na tej liście beznogich zwierząt, ponieważ istnieją inne, mniej niebezpieczne i mniej popularne jaszczurki.

 

W rzeczywistości istnieje ponad dziewięć gatunków beznogich jaszczurek, z których najbardziej znane to: jaszczurki powolne i jaszczurki robaczki. Wolny robak, zwany również ślepym robakiem, to beznoga jaszczurka pochodząca z Wielkiej Brytanii. Określenie „ślepy” w ich nazwie odnosi się do ich małych oczu. Które zwierzęta nie mają nóg.

Najpospolitszym z ponad 200 gatunków jaszczurek robaczkowych są iberyjskie jaszczurki robaczkowe. Są one rozpowszechnione w regionie europejskim i nie mają widocznych nóg. Gdzie szukać kamieni szlachetnych na Słowacji 8 wskazówek dotyczących poszukiwań

Jak odróżnić beznogą jaszczurkę od węża?

 

Jako zwierzęta beznogie, jaszczurki beznogie lub z kończynami wyglądają bardzo podobnie do węży i często są mylone z jadowitymi stworzeniami. Oto kilka wskazówek, jak odróżnić beznogą jaszczurkę od węża, abyś nieświadomie nie zrobił jej krzywdy:

  • Beznogie jaszczurki mają powieki, natomiast węże nie. Tak więc w przypadku, gdy natkniesz się na beznogą jaszczurkę, możesz zauważyć, że mruga, czego wąż nie potrafi.
  • Beznogie jaszczurki słyszą przez otwór na głowie. Węże, z drugiej strony, nie mają dziur ani uszu, aby słuchać; polegają na wibracjach, aby wyczuć ruchy.
  • Beznogie jaszczurki nie mogą otwierać szczęk tak szeroko jak węże. Wiele węży może przystosować usta wystarczająco duże, aby pomieścić dużą ofiarę, podczas gdy beznogie jaszczurki zwykle żywią się owadami i małymi zwierzętami.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button