Ciekawostki z królestwa zwierząt

Zwierzęta Afryki : 10 najpiękniejszych zwierząt z Afryki

Afryka to rozległy kontynent, po którym swobodnie wędrują gatunki wszystkich kształtów i rozmiarów, a największe niespodzianki często sprawiają mniejsze, mniej znane stworzenia. Znajdują się tu zwierzęta Afryki.

Nie ma nic piękniejszego niż zobaczyć zwierzęta na wolności, przemierzające swoje naturalne środowisko. Od pawiana do wielkiego dugonga, brązowej hieny do borsuka, nasza lista ma najciekawsze zwierzęta Afryki.

1. Zwierzęta Afryki  Zebra Grévy’ego w Kenii

 

  Zwierzęta z Afryki Zebra Grevy's Zebra w Kenii

Zebra Grevy’ego jest największą z gatunków zebr, charakteryzującą się wąskimi paskami. Ich liczebność spadła jednak z około 15 tysięcy w latach 70. lat do 2 500 obecnie. Zebry krążą wokół Narodowego Rezerwatu Samburu w północnej Kenii; rozciągają się na brzegach rzeki Uaso Nyiro. Jest to rozległy i surowy odcinek lądu, z górami zerkającymi w oddali i malowniczym tłem, na którym widać falujące wzgórza.

 

2. Borsuk miodowy lub łysy w Zimbabwe

 

Borsuk miodowy lub borsuk łysy w Zimbabwe

Borsuki miodowe można spotkać w południowej Afryce w południowej części Kalahari, natomiast w Zimbabwe występują również w parkach narodowych Mana Pools i Hwange. Ten ostatni, jako największy rezerwat dziczyzny w kraju, jest również popularny ze względu na bawoły, antylopy, żyrafy, lamparty i wiele innych.

 

3. Antylopy w Zambii Zwierzęta z Afryki 

 

  Antylopy w Zambii

Afryka jest domem dla wielu gatunków antylop. Imponująco wyglądający pronghorn zwany również oryksem, który charakteryzuje się długimi i ostrymi rogami oraz czarno-białą twarzą, można znaleźć w Zambii, natomiast w południowo-wschodniej Afryce żyją antylopy piżmowe, maleńkie antylopy, które są nieco większe od lisa.

 

Dalej jest Impala, która najbardziej przypomina Bambi. Wraz z Kudu – charakteryzującym się niezwykłymi skręconymi rogami – Impala żyją na sawannie i w lasach Zambijskiego Parku Narodowego South Luangwa. Przecinają też ścieżki ze zwierzętami takimi jak bubo, zebry, słonie, pawiany i ptaki (których jest ponad 400 gatunków). ) Rezerwat położony jest wokół rzeki Luangwa i słynie z safari, które pozwalają turystom zobaczyć te wspaniałe stworzenia z bliska i znaleźć się w samym sercu natury.

 

4. Zwierzęta z Afryki Hiena brązowa w Namibii

 

  Zwierzęta z Afryki Hiena brązowa w Namibii

Na świecie występują cztery gatunki. Z pozoru stworzenia te przypominają psy, ale w rzeczywistości bliżej im do kotowatych. Ich długie włosy mogą być prążkowane lub nakrapiane. Hzeny można spotkać w grupach w Mozambiku, Zimbabwe, Namibii, Botswanie i RPA.

 

6 przepisów na wykonanie domowych odżywek do włosów dla każdego rodzaju włosów

 

5. Skala Savannah w RPA

 

  Zwierzęta z Afryki Łuskowiec z sawanny w Afryce Południowej

Wyjątkowo wyglądający ssak z łuskami jest podobny do jeża i pancernika – jego pozorne właściwości lecznicze sprawiają, że jest to najbardziej nielegalnie handlowany ssak na świecie. To oznacza, że nie zobaczysz tych stworzeń tak łatwo.
Jeśli chcesz zobaczyć łuskowatą małpę, wybierz się do Tikki Heywood Wildlife Trust w Zimbabwe. Alternatywnie, spróbuj Tswalu Kalahari Private Game Reserve w RPA.

 

6. Zwierzęta Afryki Pawian w Gambii

 

Pawian w Gambii

Pawian to afrykańska małpa z rodziny kotowatych. Istnieje pięć gatunków pawianów, do których należą jedne z największych naczelnych poza hominidami; większe rosną tylko mandryle i wiercipięty.

Małpy te łączą się w grupy liczące do 200 osób i zachowują ścisłą hierarchię, aby chronić się przed lwami i innymi drapieżnikami. Żyjąc w suchych, pokrytych sawanną częściach kontynentu, ucztują na owocach, trawie i małych ssakach, które przedzierają się przez drzewa, wyglądając przy tym odpowiednio uroczo.

 

7. Dugong w Mozambiku

 

Zwierzęta z Afryki Dugong w Mozambiku

Widok tego morskiego ssaka jest tego wart. Te ssaki morskie żywią się wyłącznie pokarmem roślinnym. Dugongi, o długości do 304 cm, zamieszkują ciepłe wody przybrzeżne rozciągające się między Afryką Wschodnią a Australią.

 

Dugongi, które najczęściej występują w zatokach i innych płytko chronionych obszarach Mozambickiego Archipelagu Bazaruto – zwłaszcza wokół wyspy Benguerra, rozmnażają się raz na 2 lata, a na świat przychodzi tylko jedno młode.

 

8. Zwierzęta z Afryki Lemur z Madagaskaru

 

Lemur na Madagaskarze

Zróżnicowana topografia i izolacja Madagaskaru, od tropikalnych lasów deszczowych po lasy suche, sprawia, że Madagaskar jest miejscem wylęgu wszystkich gatunków dzikich zwierząt – 92% madagaskarskich ssaków nie występuje nigdzie indziej.

Wśród stworzeń unikalnych dla wyspy jest oczywiście lemur. Na wyspie żyje ponad 60 gatunków, z których każdy różni się wyglądem i dźwiękiem. Zwierzęta Himalajów 7 najpiękniejszych zwierząt.

Z ich pasiastym, krzaczastym czarno-białym ogonem i żywymi, rzucanymi oczami, nie sposób ich przeoczyć. Zbierają się o świcie i poszukują owoców, kory i kwiatów na pożywienie. Są pełne gracji w ruchach i mają eteryczny wygląd. Znane są również jako „anioły lasu”.

 

9. Hiena kenijska (dziki pies)

 

Zwierzęta z Afryki Pies hiena w Kenii

Psy te, nazwane przez lud Tswany „malowanymi wilkami”, są największymi psowatymi na kontynencie. Są też jednymi z najlepszych myśliwych w regionie z 85% wskaźnikiem skuteczności, co czyni je jeszcze większym zagrożeniem niż wielkie koty. Mogą one poruszać się z prędkością 56 km na godzinę.

Niestety, nie ma ich już zbyt wielu. Szacuje się, że na wolności żyje mniej niż 5 000 dzikich psów, a żywe populacje występują jedynie w większych rezerwatach i na niezamieszkanych obszarach w południowej i wschodniej Afryce.

 

10. Pakohn w Tanzanii

 

Pakohn w Tanzanii

Do półtora miliona gnu zbierają się co roku na północ do Masai Mara i w kwietniu wyruszają na wielomiesięczną pielgrzymkę. W jednym obiegu pokonują ponad 1000 kilometrów. Zajmie im to dokładnie rok. Głównym powodem podjęcia tej wędrówki jest chęć zdobycia wody pitnej i wypasu.  Stado nie chodzi cały czas razem, mogą tworzyć się mniejsze grupy gnu. Przez całą swoją podróż są ścigane przez drapieżniki, więc muszą być stale czujne.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button