Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Ciekawostki z królestwa zwierząt

Największa ryba świata 10 największych ryb świata

Największe ryby świata 10 największych ryb świata. Być może zastanawiasz się, czym jest największa ryba na świecie i gdzie można ją znaleźć. Pod uwagę wzięliśmy wszystkie gatunki ryb należące do grup Chondrichthyes i Osteichthyes żyjące na Ziemi. To ponad 28 tysięcy gatunków. Nie przyglądaliśmy się rybom wymarłym, takim jak grupa Placodermi, gdzie Dunkleosteus i Titanichthys mogły ważyć ponad 3,5 tony. Na podstawie tych kryteriów wymieniamy 10 największych ryb na świecie.

 

  1. Mola tecta

 

Mola tecta

 

Słonecznik kapturowy (Mola tecta), często nazywany słonecznikiem, jest 10. największa ryba na świecie. Ten członek grupy Osteichthyes ma płaski eliptyczny kształt. Może ważyć do 1,87 tony i mieć długość do 2,5 metra. Naukowcy pracujący w pobliżu Nowej Zelandii po raz pierwszy zauważyli go w 2014 roku, ale ludzie zgłaszali również, że widzą go w pobliżu Chile, Południowej Afryki i Australii. Ta ryba, która często nurkuje na setki metrów, aby złapać swój pokarm, była trudna do zidentyfikowania przez naukowców, ponieważ ma tendencję do życia w chłodniejszym klimacie oceanów półkuli południowej, gdzie ludzie zazwyczaj nie chodzą. Ta bezogonowa ryba przez lata wymykała się badaczom.

 

  1. Ćma z ostrym ogonem

 

Ćma z ostrym ogonem

 

Bardzo nieuchwytna ćma ostra (Masturus lanceolatus) waży do 2 ton i może mieć do 3 metrów długości. Ten gatunek z rodzaju Osteichthyes pod wieloma względami przypomina słonecznicę eliptyczną, ale ma ogon, który w środku ma wyrostek w kształcie miecza. Największa ryba na świecie. Żyje zazwyczaj w wodach tropikalnych i umiarkowanych. Naukowcy nie wiedzą wiele o jego zachowaniu ani o wielu miejscach, w których może żyć. Rybacy złowili tę rybę w Zatoce Meksykańskiej.

 

  1. Jesiotr beluga

 

Jesiotr Beluga

 

Jesiotr beluga (Huso huso), który nazywany jest również dużym jesiotrem, może ważyć do 2,072 tony i dorastać do 7 metrów długości. Największe z tych jesiotrów to zazwyczaj garbusy. Wszystkie mają długie płetwy grzbietowe i krótsze płetwy odbytowe. Ten gatunek Osteichthyes żyje głównie w basenach Morza Kaspijskiego i Czarnego. Samice są często celem rybaków komercyjnych z powodu produkowanej przez nie ikry, kawioru belugi.

 

  1. Największa ryba świata – Mola alexandrini

 

Największa ryba świata - Mola alexandrini

 

Słonecznik południowy (Mola alexandrini), zwany również słonecznikiem Ramsaya, słonecznikiem południowego oceanu, słonecznikiem krótkim lub słonecznikiem garbatym. Może ważyć do 2,3 tony i mieć długość do 3,3 metra. Do poruszania się po wodzie używają swoich ogromnych płetw, leżących poziomo.

 

Chociaż wiele ryb z tej listy jest bardzo nieuchwytnych, nierzadko można zobaczyć te Osteichthyes leżące na boku tuż pod powierzchnią wody w oceanach półkuli południowej. Naukowcy uważają, że ta ryba, która nurkuje głęboko w zimnej wodzie, aby złapać swoją ofiarę, robi to, aby się ogrzać. Tymczasem mewy konsumują znalezione na nich pasożyty. Może robią to również po to, by zwiększyć ilość tlenu w swoim organizmie.

 

6. Miesięczna świetlna

 

 

Miesięczna świetlna

 

Szósty na naszej liście jest słonecznik oceaniczny (Mola mola), który nazywany jest również mola pospolitym. Ta ryba, żyjąca w wodach tropikalnych i umiarkowanych na całym świecie, ma grubą głowę i cienkie ciało, które może osiągnąć nawet 3 metry długości. Samice często produkują 300 milionów jaj na raz, najwięcej ze wszystkich kręgowców. Ta uczona ryba jest uważana za przysmak na Tajwanie i w Japonii. Często wyskakuje z wody, co ze względu na jego ogromne rozmiary było przyczyną kilku wypadków morskich.

 

5. płaszczka manty

 

płaszczka manty

 

Manta olbrzymia (Mobula birostris), zwana też mantą atlantycką, waży 3 tony i może dorastać do 15 metrów długości. Może mieć rozpiętość skrzydeł do 9 metrów szerokości. Większość tego gatunku, który jest największą mantą na świecie, żyje w wodach tropikalnych i subtropikalnych. Naukowcy błędnie klasyfikowali ten gatunek do 2017 roku.

 

Te gładkoskóre, dyskowate ryby zostały znalezione tak daleko na północ jak New Jersey i tak daleko na południe jak RPA. Jeśli widzisz je w pobliżu wybrzeża, mogą być rzutkami z jednego miejsca do drugiego, ale w otwartej wodzie często pływają wiele mil w linii prostej. Wypadanie włosów.

 

4. Rekin tygrysi

 

 

 

Rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier) może ważyć do 3,11 tony i dorastać do 7 metrów długości. Ten rekin, który jest jedynym członkiem rodzaju Galeocerdo, występuje zwykle wokół wysp w środkowym Pacyfiku, ale ludzie mogą go zauważyć wszędzie tam, gdzie występują wody tropikalne lub umiarkowane. Największe ryby na świecie Rekiny tygrysie wolą być same. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody umieściła rekina na liście bliskich zagrożenia z powodu przełowienia.

 

Rekiny tygrysie są bardzo agresywne i zajęły drugie miejsce po żarłaczu białym pod względem liczby zabitych ludzi. Chociaż wielu uważa tę rybę za leniwego pływaka, może ona osiągnąć niesamowite prędkości, gdy jest to konieczne, aby złapać swoją ofiarę.

 

3. Największa ryba świata  – Żarłacz biały

 

Największa ryba świata  - rekin biały wielki

 

Żarłacz biały (Carcharodon carcharias), znany również jako żarłacz biały lub rekin wskazujący, może osiągnąć wagę 3,34 tony i długość do 7 metrów. Rekiny te mogą żyć nawet do 70 lat. Samice zazwyczaj nie mają szczeniąt do 33 roku życia. Rekiny te mogą pływać z prędkością do 16 mil na godzinę i osiągać głębokość do 3300 stóp. Żarłacz biały jest agresywny i znany jest z atakowania ludzi bardziej niż jakakolwiek inna ryba. Jest to jedyny znany członek rodzaju Carcharodon.

 

Choć rekin ten żyje na wielu obszarach, jednym z najgęściej zaludnionych są okolice wyspy Dyer w RPA. Potrafi wykorzystywać pola elektromagnetyczne do lokalizowania swoich ofiar.

 

Niektórzy twierdzą, że żarłacz biały u wybrzeży Hawajów, któremu naukowcy nadali nazwę Deep Blue, jest największym rekinem w historii. Mimo to, International Game Fish Association uznaje największego żarłacza białego zmierzonego w Australii w 1959 roku. Naukowcy nigdy nie mierzyli rekina Deep Blue, ale ten z Australii ważył 2 663 kilogramy.

 

2. Żarłacz kolczasty Największa ryba świata

 

Żarłacz kolczasty Największa ryba świata

 

Rekin baskilowy (Cetorhinus maximus) jest drugą co do wielkości rybą na świecie. W przeszłości ważyła ponad 4,2 tony i mogła mieć nawet 13 metrów długości. Jest jednym z zaledwie trzech rekinów żywiących się planktonem na świecie. Znaleziony w ciepłych wodach na całym świecie, ten rekin dostaje swoją nazwę, ponieważ wydaje się, że baskiluje w wodzie podczas karmienia. Generalnie rekiny te wolą żyć samotnie, choć są doniesienia o tym, że żyją w małych grupach. Obserwacje są powszechne wzdłuż szelfów kontynentalnych, ale urządzenia śledzące pozwoliły naukowcom wykryć, że od czasu do czasu przekraczają one równik. Naukowcy nie są w 100% pewni, ale spodziewają się, że ten rekin może żyć około 50 lat.

 

Największy zmierzony naukowo rekin długopłetwy ważył 8 598 kg i miał prawie 30 metrów długości.

 

  1. Największa ryba świata – Rekin wielorybi

 

Największa ryba świata - Rekin wielorybi

 

Największą rybą na świecie jest rekin wielorybi. Gatunek ten może ważyć do 21,5 tony i dorastać do 12 metrów długości. Oprócz tego, że jest największą rybą, jest również największym żyjącym kręgowcem nie odżywiającym się samodzielnie. Rekin ten żyje w wodach tropikalnych o temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza. Największa ryba świata żyje wzdłuż wybrzeża i w otwartych wodach. Ten rekin żywi się filtrami. Chociaż często spędza większość życia w samotności, istnieją liczne doniesienia o skupiskach do 400 osobników w pobliżu wielu miejsc, w tym wybrzeża Jukatanu.

 

Największy zmierzony naukowo rekin wielorybi ważył 47 000 kg. Miał on 41,5 metra długości. Został złapany 11. Listopad 1949 roku w pobliżu Pakistanu. Największe stworzenia morskie – Top 10 największych.

 

Ryby te są największe na świecie. Jednak każda z tych największych ryb ma swoje unikalne cechy. Im więcej dowiadujesz się o największych rybach, tym bardziej zdajesz sobie sprawę, że świat jest niesamowitym miejscem.

 

Lista największych ryb Największe ryby na świecie

 

Rekin wielorybi

Rekin maskujący

Żarłacz biały

Rekin tygrysi

Olbrzymia manta oceaniczna

Słonecznik oceaniczny

Słonecznik południowy

Jesiotr beluga

Ćma z ostrym ogonem

Słoneczna ryba z kapturem

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button