Elektrotechnika

Historia komputerów – od przeszłości do współczesności

Historia komputerów Pierwsze urządzenie obliczeniowe było używane przez ludzi pierwotnych. Jako narzędzi do liczenia używali patyków, kamieni i kości. Wraz z rozwojem ludzkiego umysłu i technologii z czasem powstawały kolejne urządzenia obliczeniowe. Poniżej opisano niektóre z popularnych urządzeń obliczeniowych od najwcześniejszych do najnowszych;

 

Abacus

 

Abacus

 

Historia komputera zaczyna się od narodzin liczydła, które uważa się za pierwszy komputer. Mówi się, że Chińczycy wynaleźli liczydło około 4 tysięcy lat temu.

 

Był to drewniany stojak, na którym umocowane były metalowe pręty z koralikami. Koraliki były przesuwane przez operatora liczydła według określonych reguł w celu wykonania obliczeń arytmetycznych. Abakus jest nadal używany w niektórych krajach, takich jak Chiny, Rosja i Japonia. Obraz tego narzędzia pokazany jest poniżej;

 

Napier’s Bones

 

Napier's Bones

 

Było to ręcznie obsługiwane urządzenie liczące wynalezione przez Johna Napiera (1550-1617) z Merchiston. W tym przyrządzie do liczenia użył 9 różnych pasków z kości słoniowej lub kości oznaczonych liczbami do mnożenia i dzielenia. Narzędzie to stało się zatem znane jako kości Napiera. Historia komputerów. Była to również pierwsza maszyna, w której zastosowano kropkę dziesiętną. Najlepsze gry online na komórkę top 15 gier na androida.

 

Pascaline

 

Pascaline

 

Pascaline jest również znana jako maszyna arytmetyczna lub maszyna dodająca. Została wynaleziona w latach 1642-1644 przez francuskiego matematyka i filozofa Biaise Pascala. Uważa się, że był to pierwszy mechaniczny i automatyczny kalkulator.

Pascal wymyślił tę maszynę, aby pomóc swojemu ojcu, księgowemu podatkowemu. Potrafił wykonać tylko dodawanie i odejmowanie. Była to drewniana skrzynka z rzędem kół zębatych. Historia komputerów. Gdy koło obróciło się o jeden obrót, obróciło się również koło sąsiednie. Na górze kółek znajduje się szereg okienek do odczytywania sum. Obraz tego narzędzia pokazany jest poniżej;

 

Licznik kroków lub koło Leibnitza

 

Licznik kroków lub koło Leibnitza

 

Opracował ją niemiecki matematyk i filozof Gottfried Wilhelm Leibnitz w 1673 roku. Udoskonalił on wynalazek Pascala i opracował tę maszynę. Był to cyfrowy kalkulator mechaniczny, który nazywano kalkulatorem schodkowym, ponieważ był wykonany z rowkowanych bębnów zamiast kół zębatych. Patrz poniższe zdjęcie;
Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 

Instrument różnicowy

 

Instrument różnicowy

Na początku 1920s 19. wieku, zaprojektował go Charles Babbage, który jest znany jako „ojciec współczesnego komputera”. Był to mechaniczny komputer, który mógł wykonywać proste obliczenia. Była to parowa maszyna licząca przeznaczona do rozwiązywania tablic liczbowych, np. tablic logarytmicznych.

 

Historia komputerów – instrument analityczny

 

Historia komputerów - instrument analityczny

Tę maszynę liczącą opracował również Charles Babbage w 1830 roku. Był to komputer mechaniczny, który jako dane wejściowe wykorzystywał etykiety dziurkowane. Potrafił rozwiązać dowolny problem matematyczny i przechowywać informacje jako pamięć trwałą.

 

Maszyna tabulacyjna

 

Maszyna tabulacyjna

Została ona wynaleziona w 1890 roku przez amerykańskiego statystyka Hermana Holleritha. Był to mechaniczny tabulator oparty na kartach dziurkowanych. Mogłaby ona prowadzić statystyki i zapisywać lub sortować dane lub informacje. Maszyna ta była używana w spisie ludności USA z 1890 roku. Historia komputerów. Hollerith założył również firmę Hollerith Tabulating Machine Company, która później, w 1924 roku, przekształciła się w International Business Machine (IBM).

 

Historia komputerów – Analizator różnicowy

 

Historia komputerów - Analizator różnicowy

Był to pierwszy komputer elektroniczny wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w 1930 roku. Było to urządzenie analogowe wynalezione przez Vannevara Busha. Instrument ten posiada lampy próżniowe do przełączania sygnałów elektrycznych w celu wykonania obliczeń. Potrafił wykonać 25 obliczeń w ciągu kilku minut.

 

Historia Komputerów – Znak I

 

Historia Komputerów - Znak I

Kolejna poważna zmiana w historii komputerów rozpoczęła się w 1937 roku, kiedy to Howard Aiken zaplanował stworzenie maszyny, która mogłaby wykonywać obliczenia z dużymi liczbami. W 1944 roku w ramach współpracy IBM z Harvardem powstał komputer Mark I. Był to pierwszy programowalny komputer cyfrowy. Najlepsze gry mobilne offline, 15 gier, które nie wymagają Wi-Fi.

 

Generacje komputerów

 

historia komputerów

Generacja komputera odnosi się do specyficznego doskonalenia technologii komputerowej w czasie. W 1946 roku opracowano ścieżki elektroniczne zwane obwodami, które umożliwiały wykonywanie liczenia. Zastąpiły one koła zębate i inne części mechaniczne używane do liczenia w poprzednich komputerach.

 

W każdej nowej generacji obwody były mniejsze i bardziej wyrafinowane niż te z poprzedniej generacji. Miniaturyzacja przyczyniła się do zwiększenia szybkości, pamięci i wydajności komputerów. Istnieje pięć generacji komputerów, które zostały opisane poniżej;

 

Historia komputerów – Komputery pierwszej generacji

Komputery pierwszej generacji (1946-1959) były powolne, ogromne i drogie. Komputery te wykorzystywały lampy próżniowe jako podstawowe elementy procesora i pamięci. Komputery te były uzależnione głównie od wsadowego systemu operacyjnego i kart dziurkowanych. Taśmy magnetyczne i taśmy papierowe były używane jako urządzenia wyjściowe i wejściowe w tej generacji;

Niektóre z popularnych komputerów pierwszej generacji to;

 • ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer)
 • EDVAC (Elektroniczny Dyskretny Komputer Automatyczny)
 • UNIVACI (Uniwersalny Komputer Automatyczny)
 • IBM-701
 • IBM-650

Komputery drugiej generacji

Druga generacja (1959-1965) to era komputerów tranzystorowych. Komputery te wykorzystywały tranzystory, które były tanie, kompaktowe i zużywały mniej energii; dzięki temu komputery tranzystorowe były szybsze od komputerów pierwszej generacji.

W tej generacji rdzenie magnetyczne były wykorzystywane jako pamięć podstawowa, a dyski i taśmy magnetyczne jako pamięć dodatkowa. Komputery te wykorzystywały język asemblerowy i języki programowania, takie jak COBOL i FORTRAN, oraz systemy operacyjne do przetwarzania wsadowego i wieloprogramowania.

Do popularnych komputerów drugiej generacji należą np;

 • IBM 1620
 • IBM 7094
 • CDC 1604
 • CDC 3600
 • UNIVAC 1108

Historia komputerów – Komputery trzeciej generacji

W trzeciej generacji komputerów zamiast tranzystorów zastosowano układy scalone (IC). Pojedynczy układ scalony może zawierać ogromną liczbę tranzystorów, co zwiększyło wydajność komputera i obniżyło jego koszt. Komputery stały się również bardziej niezawodne, wydajne i mniejsze. Komputery tej generacji wykorzystywały jako system operacyjny zdalne przetwarzanie, dzielenie czasu, wieloprogramowość. W tej generacji używano również języków programowania wysokiego poziomu, takich jak FORTRON-II do IV, COBOL, PASCAL PL/1, ALGOL-68. Historia komputerów. Najlepsze gry mobilne Poznaj i wypróbuj je.

Niektóre z popularnych komputerów trzeciej generacji to;

 • Seria IBM-360
 • Seria Honeywell-6000
 • PDP (Personal Data Processor)
 • IBM-370/168
 • TDC-316

Komputery czwartej generacji

Komputery czwartej generacji (1971-1980) wykorzystywały układy scalone o bardzo dużej skali integracji (VLSI); układ scalony zawierający miliony tranzystorów i innych elementów układu. Dzięki tym układom komputery tej generacji stały się bardziej kompaktowe, wydajniejsze, szybsze i bardziej przystępne cenowo. Komputery tej generacji wykorzystywały czas rzeczywisty, podział czasu i rozproszony system operacyjny. W tym pokoleniu używano również takich języków programowania jak C, C++, DBASE.

Niektóre z popularnych komputerów czwartej generacji to;

 • 10 GRUDNIA
 • STAR 1000
 • PDP 11
 • CRAY-1 (superkomputer)
 • CRAY-X-MP (superkomputer)

Historia komputerów – Komputery piątej generacji

W komputerach piątej generacji (1980-obecnie) technologia VLSI została zastąpiona technologią ULSI (Ultra Large Scale Integration). Umożliwił on produkcję układów mikroprocesorowych z dziesięcioma milionami elementów elektronicznych. Komputery tej generacji wykorzystywały sprzęt do przetwarzania równoległego oraz oprogramowanie AI (sztuczna inteligencja). Języki programowania używane w tej generacji to C, C++, Java, .net itp. Najlepsze gry MMO i MMORPG na PC w 2022 roku.

Do popularnych komputerów piątej generacji należą np;

 • Komputer stacjonarny
 • Laptop
 • NoteBook
 • UltraBook
 • ChromeBook

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button