Elektrotechnika

Oświetlenie pojazdów silnikowych – nauka

Oświetlenie pojazdów silnikowych , Oświetlenie samochodów , Rozsył światła , Urządzenia oświetleniowe . Oświetlenie pojazdów mechanicznych , Światła na samochodzie .

Światła pojazdu silnikowego to światła emitowane przez urządzenia oświetleniowe zamontowane w pojeździe silnikowym, wykorzystywane podczas eksploatacji pojazdu silnikowego.

Rozmieszczenie świateł pojazdów silnikowych

1. według obszaru działania:

(a) światła zewnętrzne – oświetlają zewnętrzną część pojazdu oraz dają sygnały świetlne innym użytkownikom drogi,

(b) światła wewnętrzne – oświetlają wnętrze pojazdu oraz dają sygnały świetlne kierowcy.

2. według przeznaczenia:

(b) lampy oświetlające – lampy emitujące urządzenia świetlne w celu oświetlenia drogi przejazdu pojazdu samochodowego, z odległości odpowiedniej do prowadzenia pojazdu samochodowego. Światła oświetlające obejmują światła drogowe, światła mijania i przeciwmgielne (przednie).

(c) światła sygnalizacyjne – urządzenia emitujące światło, zapewniające widoczność pojazdu, ostrzegające o zwolnieniu przy hamowaniu, o zmianie kierunku jazdy przy skręcaniu i cofaniu…. Światła sygnalizacyjne obejmują światła obrysowe, ogonowe, hamowania, kierunkowe, przeciwmgielne (tylne), cofania.

Bezpieczniki – jak działa , z czego się składa , rodzaje bezpieczników

Oświetlenie pojazdów silnikowych

Podział urządzeń oświetleniowych pojazdu samochodowego:

Urządzenie oświetleniowe pojazdu silnikowego jest urządzeniem, które za pomocą źródła światła i układu optycznego generuje i emituje światło do określonej przestrzeni lub za pomocą układu optycznego odbija światło do określonej przestrzeni. Jako źródła światła w pojazdach mechanicznych stosuje się lampy żarowe, halogenowe, ksenonowe, świetlówki i diody LED. Urządzenia oświetleniowe pojazdów mechanicznych dzielą się na:

(a) reflektory – są urządzeniami oświetleniowymi o silnym źródle światła sprzężonym z układem optycznym w taki sposób, że emitują światło skierowane w określoną przestrzeń,

(b) oprawy oświetleniowe – to urządzenia oświetleniowe, z reguły o mniejszej mocy świetlnej, emitujące światło skierowane i nieskierowane,

(c) Szkła odblaskowe – to urządzenia oświetleniowe wyposażone optycznie w celu odbijania światła emitowanego przez obce źródło w określonych warunkach.

Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

Oświetlenie pojazdów silnikowych

Kierujący pojazdem nie może używać świateł drogowych, jeżeli jezdnia jest dostatecznie i stale oświetlona lub jeżeli kierujący nadjeżdżającym pojazdem, kierujący pojazdem znajdującym się przed nim lub innym użytkownikiem drogi, kierujący pociągiem lub innym pojazdem szynowym albo kierujący statkiem mógłby zostać oślepiony. Podczas zatrzymywania się przed przejazdem kolejowym kierowca nie może używać świateł mijania, jeżeli mogłyby one oślepić kierowcę pojazdu jadącego z przeciwnego kierunku.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button