Elektrotechnika

Tranzystory bipolarne

Tranzystory bipolarne – teoria , zjawisko tranzystora , Zasada działania tranzystorów bipolarnych NPN , PNP , rodzaje tranzystorów bipolarnych . Breakdown , Wszystko co trzeba wiedzieć o tranzystorach bipolarnych można znaleźć tutaj , czytaj i ucz się : 

Tranzystory bipolarne

Tranzystor, lub rzadziej trioda półprzewodnikowa, to element półprzewodnikowy stosowany jako wzmacniacz, przełącznik, stabilizator i modulator napięcia lub prądu elektrycznego.

Teoria tranzystorów bipolarnych:

  • Są to elementy półprzewodnikowe z regionami P i N, które są ułożone w kolejności PNP lub NPN, czyli z dwoma przelotkami PN.
  • Najbardziej zewnętrzne regiony struktur tranzystora nazywane są emiterem i kolektorem, a region środkowy bazą. Wyprowadzenia każdego regionu nazywane są emiterem (E), kolektorem (C) i bazą (B).
  • Przejście PN na styku regionów emitera i bazy nazywane jest przejściem emitera (EP), na styku regionów bazy i kolektora przejściem kolektora CP.
  • Tranzystory bipolarne wykorzystują ruch swobodnych nośników ładunku o obu polaryzacjach – elektronów i dziur.
  • PRZEJŚCIE PN

tranzystory bipolarne

Zjawisko tranzystora – tranzystory bipolarne

W tym zjawisku prąd przez odwrotnie spolaryzowany CP jest zależny od prądu sterującego. Prąd sterujący przepływa przez EP spolaryzowany w odwrotnym kierunku. Warunkiem istnienia zjawiska tranzystora jest mała odległość obu przejść, którą daje szerokość regionu bazy.

Zasada działania tranzystora bipolarnego NPN :

NPN mają zewnętrzne warstwy (kolektor i emiter) niosące ujemny ładunek. Ładunek dodatni to baza. Podłącz tranzystor do źródła napięcia tak, aby emiter miał biegun ujemny, a kolektor dodatni, dzięki czemu po przyłożeniu napięcia ujemne nośniki ładunku zaczynają się odpychać i przechodzą przez bazę i kolektor do dodatniego bieguna źródła.

Łysienie i jak mu przeciwdziałać , Wypadanie włosów u mężczyzn

Między bazą a kolektorem musi być większe napięcie niż między bazą a emiterem. Z tego powodu, że przepływający ładunek nie jest przyciągany do dodatniego bieguna źródła u podstawy. Zasada działania tranzystora bipolarnego PNP jest podobna, zmienia się tylko biegunowość napięcia.

schemat tranzystorów bipolarnych

Tranzystor bipolarny może być podłączony na trzy sposoby:

  • Ze wspólną podstawą
  • Ze wspólnym emiterem
  • Ze wspólnym kolektorem

wspólny emiter kolektor i baza

Znamy tego typu tranzystory bipolarne:

a) Stop

b) Tranzystor dyfuzyjny stopowy

c) Mesa tranzystorowa

d) Dyfuzyjny tranzystor epitaksjalny

e) Tranzystor planarny epitaksjalny

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button