Elektrotechnika

Elektrownie i ciepłownie kondensacyjne

Termiczne elektrownie kondensacyjne i elektrownie cieplne .Lokalizacja elektrowni cieplnej zależy od wielu wskaźników. Elektrownie kondensacyjne i elektrownie cieplne

Lokalizacja elektrowni cieplnej zależy od kilku wskaźników. Decydujące znaczenie ma to, jaką energię będzie dostarczać elektrownia, czy tylko energię elektryczną, czy jednocześnie energię cieplną. Odpowiednio dzielimy je na termiczne elektrownie kondensacyjne oraz termiczne.

Wpływ elektrowni jądrowych na środowisko naturalne

Termiczne elektrownie kondensacyjne wykorzystują całą parę wytworzoną w kotłach do produkcji energii elektrycznej. Para, która przeszła przez turbinę i wykonała swoje zadanie (obracała się w turbinie napędzając generator do produkcji energii elektrycznej) skrapla się pod niskim ciśnieniem w kondensatorze i przekazuje swoje ciepło do wody chłodzącej. To ciepło jest marnowane. Dlatego zużycie ciepła na 1 kWh jest dla tych zakładów bardzo wysokie. Elektrownie te mogą być budowane daleko od miejsc, w których zużywana jest energia elektryczna, czyli w miejscach korzystnych z punktu widzenia zaopatrzenia w paliwo i wodę.

Elektrownie ciepl ne mają znacznie mniejsze zużycie ciepła na wyprodukowanie 1 kWh, ponieważ ciepło zawarte w parze wodnej, która wychodzi z turbiny po wykonaniu pracy, jest przekazywane poza elektrownię odbiorcom. Para wodna może być rozprowadzana w sposób ekonomiczny tylko na stosunkowo niewielkie odległości. Na przykład. pod ciśnieniem 200 kPa (2 atm) na odległość 1 – 1,5 km, pod ciśnieniem 500 – 600 kPa na odległość 3 – 4 km. Dlatego muszą być budowane w pobliżu punktów abstrakcji.

Elektrownie cieplne na Słowacji – Elektrownie cieplne kondensacyjne i ciepłownie .

Elektrownia Vojany położona we wschodniej Słowacji, największa elektrownia cieplna na Słowacji, moc zainstalowana 1320 MW, węgiel półantracytowy importowany jest z regionu Donbas-Kuzbets (UA), a woda chłodząca pobierana jest z Laborec. Składają się one z dwóch elektrowni:

1) Elektrownia Wojanów I – EVO I,

2. elektrownia Vojany II – EVO II (jest to elektrownia kontrolna, pracuje podczas wyłączeń innych źródeł).

Elektrownie Vojany pracują w systemie elektroenergetycznym w trybie podstawowym, półszczytowym i szczytowym (EVO II). Zakład został zmodernizowany w latach 1997-2001, dzięki czemu osiągnięto znaczną redukcję tlenków azotu (NOx) o ponad 35%, tlenków siarki (SOx) o około 60% oraz stałych emisji niezorganizowanych o prawie 30%.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o łysieniu typu męskiego

Elektrownie cieplne Nováky

znajduje się w Zemianske Kostoľany (dzielnica Prievidza). Elektrownia spala węgiel brunatny wydobywany w kopalniach Nováky i Handlová. Oprócz produkcji energii elektrycznej dostarczają gorącą wodę i parę do ogrzewania miast Prievidza, Nováky, Zemianske Kostoľany oraz dla przedsiębiorstw przemysłowych. Elektrownie pracują w systemie elektroenergetycznym w trybie podstawowym i półstacjonarnym. Ich moc zainstalowana wynosi 518 MW.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button