Elektrotechnika

Projektowanie synchronicznych maszyn wirujących

Główne części wszystkich rodzajów synchronicznych maszyn wirujących są identyczne. Poszczególne typy różnią się jedynie szczegółami, które są uzależnione od parametrów i przeznaczenia maszyny. Synchroniczna maszyna wirująca składa się z stojana, wirnika i wzbudnicy.

Stator

– w zasadzie nie różni się od stojana asynchronicznej maszyny wirującej. Obwód magnetyczny składa się z blach elektrycznych, umieszczonych zazwyczaj na spawanym karkasie. Arkusze obwodu magnetycznego są w całości lub w maszynach o dużych średnicach składają się z kilku segmentów. Na wewnętrznej stronie tych blach znajdują się rowki, w które najczęściej wkładane jest uzwojenie trójfazowe. Końce uzwojeń doprowadzone są do listwy zaciskowej.

Rotor

– może mieć dwie wersje:

1. z wyrażonymi (wydatnymi) biegunami, tj. wystającymi z koła wirnikowego,

2. gładkie.

Maszyny z wirnikiem z wyrażonymi biegunami 

– mają wirnik wykonany z wału, na którym zamontowane jest koło magnetyczne z odpowiednią liczbą biegunów (cztery lub więcej). Bieguny często składają się z blach w celu ograniczenia strat przez pulsację strumienia magnetycznego. Jednoczęściowe słupy przeznaczone są tylko do maszyn z dużymi szczelinami powietrznymi. Każdy biegun posiada cewkę wzbudzającą. Cewki wzbudzające są zwykle połączone szeregowo i ich końce wyprowadzone są do dwóch pierścieni umieszczonych na wale. Na pierścieniach umieszczone są szczotki węglowe, które doprowadzają do uzwojenia wzbudzającego prąd stały z .

Maszyny z gładkim wirnikiem

– posiadają wirnik wykonany z litej stali gładki cylinder, wykonany ze stali stopowej, posiadający na swoim obwodzie podłużne rowki. Uzwojenie wzbudzające jest wprowadzone w rowki, które zajmują około 2/3 obwodu. Uzwojenie powinno być zamknięte w rowku klinami niemagnetycznymi, a powierzchnie uzwojenia wzbudzenia powinny być zabezpieczone pierścieniami opasującymi ze stali niemagnetycznej. Dzięki temu powstaje korpus o gładkiej powierzchni, co jest konieczne ze względu na dużą prędkość. Przewody do pierścieni z uzwojenia wzbudzającego przechodzą przez otwór w wale . Maszyny te są produkowane jako dwubiegunowe lub tylko czterobiegunowe.

Budic

– jest niezbędna do pracy synchronicznej maszyny wirującej. Służy on do wytworzenia pola magnetycznego wirnika. Najczęściej stosuje się dynamo, które jest zamontowane w maszynie synchronicznej, co zapewnia jego niezawodne działanie.  Poza dynamami do wzbudzania stosuje się obecnie zasilacze prądu przemiennego z prostownikami półprzewodnikowymi .

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button