Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Elektrotechnika

Projektowanie synchronicznych maszyn wirujących

Główne części wszystkich rodzajów synchronicznych maszyn wirujących są identyczne. Poszczególne typy różnią się jedynie szczegółami, które są uzależnione od parametrów i przeznaczenia maszyny. Synchroniczna maszyna wirująca składa się z stojana, wirnika i wzbudnicy.

Stator

– w zasadzie nie różni się od stojana asynchronicznej maszyny wirującej. Obwód magnetyczny składa się z blach elektrycznych, umieszczonych zazwyczaj na spawanym karkasie. Arkusze obwodu magnetycznego są w całości lub w maszynach o dużych średnicach składają się z kilku segmentów. Na wewnętrznej stronie tych blach znajdują się rowki, w które najczęściej wkładane jest uzwojenie trójfazowe. Końce uzwojeń doprowadzone są do listwy zaciskowej.

Rotor

– może mieć dwie wersje:

1. z wyrażonymi (wydatnymi) biegunami, tj. wystającymi z koła wirnikowego,

2. gładkie.

Maszyny z wirnikiem z wyrażonymi biegunami 

– mają wirnik składający się z wału, na którym zamontowane jest koło magnetyczne z odpowiednią liczbą biegunów (cztery lub więcej). Bieguny są często wykonane z blachy, aby ograniczyć straty spowodowane pulsacją strumienia magnetycznego. Jednoczęściowe słupki są przeznaczone wyłącznie do maszyn z dużą szczeliną powietrzną. Każdy biegun posiada cewkę wzbudzającą. Cewki wzbudzające są zwykle połączone szeregowo, a ich końce są doprowadzone do dwóch pierścieni umieszczonych na wale. Pierścienie są wyposażone w szczotki węglowe, które doprowadzają prąd stały ze wzbudnicy do uzwojenia wzbudzenia. 

Przepis na czerwoną kapustę

Maszyny z gładkim wirnikiem

– posiadają wirnik wykonany z litej stali gładki cylinder, wykonany ze stali stopowej, posiadający na swoim obwodzie podłużne rowki. Uzwojenie wzbudzające jest wprowadzone w rowki, które zajmują około 2/3 obwodu. Uzwojenie powinno być zamknięte w rowku klinami niemagnetycznymi, a powierzchnie uzwojenia wzbudzenia powinny być zabezpieczone pierścieniami opasującymi ze stali niemagnetycznej. Dzięki temu powstaje korpus o gładkiej powierzchni, co jest konieczne ze względu na dużą prędkość. Przewody do pierścieni z uzwojenia wzbudzającego przechodzą przez otwór w wale . Maszyny te są produkowane jako dwubiegunowe lub tylko czterobiegunowe.

Budic

– jest niezbędna do pracy synchronicznej maszyny wirującej. Służy on do wytworzenia pola magnetycznego wirnika. Najczęściej stosuje się dynamo, które jest zamontowane w maszynie synchronicznej, co zapewnia jego niezawodne działanie.  Poza dynamami do wzbudzania stosuje się obecnie zasilacze prądu przemiennego z prostownikami półprzewodnikowymi .

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button