Elektrotechnika

Wzmacniacze hydrauliczne

Wzmacniacze hydrauliczne są stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane są duże siły przejściowe i wysoka niezawodność działania. Jest to głównie w różnych sektorach przemysłu metalurgicznego, energetycznego, chemicznego i lotniczego. Energia pomocnicza dostarczana jest w postaci płynów pod ciśnieniem, najczęściej rozrzedzonych olejów ze względu na ich działanie smarujące i konserwujące.

Wspomaganie hydrauliczne dzieli się na:

– rozpylacze,

– suwaki.

Wzmacniacz hydrauliczny z dyszą wahadłową 

wzmacniacz hydrauliczny z dyszą oscylacyjną

Wzmacniacz posiada oscylującą dyszę, której ruch jest kontrolowany przez człon pomiarowy. Z dyszy olej pod ciśnieniem przepływa przez dwa stożkowo rozszerzające się kanały, w których prędkość zmienia się na ciśnienie oleju.

najlepsze żarty na świecie

 

Jeśli dysza jest dokładnie wyśrodkowana, to ciśnienia w obu kanałach są równe. Przy odchyleniu dyszy w jedną lub drugą stronę następuje zmiana ciśnień w układzie hydraulicznym. Powstała różnica ciśnień p2 – p1 działa na obie strony siłownika hydraulicznego. Tłok jest przesuwany do momentu, gdy ciśnienia w obu kanałach będą równe, czyli do momentu, gdy dysza powróci do położenia środkowego.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button