Elektrotechnika

Możliwe drogi porażenia prądem

Porażenie prądem może być spowodowane w jeden z następujących sposobów:

Dotyk jednobiegunowy

– Może to być bezpośredni zamierzony lub niezamierzony kontakt z częścią pod napięciem o niebezpiecznym napięciu względem ziemi lub bezpośredni kontakt z przypadkową usterką poprzez przerwanie izolacji z późniejszym przeniesieniem napięcia z części pod napięciem na część nieożywioną. cytaty o śmierci

Dotyk dwubiegunowy

– jest to jednoczesny kontakt z częściami pod napięciem, na których występują niebezpieczne napięcia o różnym potencjale. Taki kontakt jest niebezpieczny nawet wtedy, gdy sieć zasilająca nie jest w żadnym punkcie trwale połączona z ziemią.

Zbliżając się do części z niebezpiecznym napięciem

– przy wysokim napięciu nie ma potrzeby bezpośredniego kontaktu z częścią pod napięciem, wystarczy zbliżyć się do niej na krytyczną odległość i następuje skok napięcia.

Część na żywo

– to przewodnik lub część przewodząca, która jest bezpośrednio przeznaczona do przewodzenia prądu elektrycznego. W normalnej pracy jest pod napięciem, łącznie z przewodem neutralnym N. Przewody PEN nie są uważane za część pod napięciem. Elementami pod napięciem mogą być gołe przewody, szyny zbiorcze, zaciski, listwy zaciskowe, styki itp.  tej definicji nie musi oznaczać ryzyka porażenia prądem.

Niebezpieczna część na żywo

– jest żywą częścią, która w pewnych warunkach może spowodować porażenie prądem.

Część nieożywiona

– to przewodząca część urządzenia elektrycznego, której można dotknąć i która nie jest pod napięciem podczas normalnej pracy, jest wyłączona spod napięcia. Jednak w przypadku wystąpienia usterki (uszkodzenie izolacji podstawowej, zwarcie) może stać się częścią pod napięciem. W szczególności za części nieożywione uważa się przewodzące szkielety i osłony urządzeń elektrycznych, aparatów i maszyn itp.

Obca część przewodząca

– to część przewodząca, która nie jest częścią instalacji elektrycznej i która może przewodzić potencjał elektryczny (zwykle potencjał ziemi). Do części przewodzących obcych należą np. rury metalowe łączące urządzenia techniczne budynków – wodne, gazowe, centralnego ogrzewania i itp.

Napięcie kroków

Jeśli na przykład. przewód wysokiego napięcia spada na ziemię, w jego pobliżu powstają ekwipotencjały. Krok człowieka (około 1 m) może połączyć dwa punkty na powierzchni Ziemi o różnych potencjałach. Mówimy o napięciu krokowym . Zbliżanie się do takiego miejsca na odległość mniejszą niż 30 m może być niebezpieczne dla człowieka. Dlatego przy wysokim napięciu niebezpieczne jest zbliżanie się do poszkodowanego, gdyż w pobliżu może wystąpić napięcie krokowe.

Tylko doświadczony ratownik, po rozeznaniu sytuacji, podchodzi do poszkodowanego małymi chwiejnymi krokami i próbuje go uwolnić albo odsuwając go od źródła porażenia prądem elektrycznym za pomocą przedmiotu o odpowiedniej izolacji, albo ciągnąc go tak, aby poruszając się samemu, zmostkował jak najmniejszą różnicę potencjałów.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button