Elektrotechnika

Kompaktowa lampa fluorescencyjna

Kompaktowa lampa fluorescencyjna  Czy  Elektryczne   źródło światła działające na takiej samej zasadzie jak klasyczna (liniowa) świetlówka. Została zaprojektowana tak, aby zastąpić zwykłą żarówkę . Świetlówki kompaktowe mają dłuższą żywotność (od 6.000 do 15.000 godzin) i niższe zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami przy tym samym strumieniu świetlnym (do 60% – 80%).

Wydajność właściwa świetlówek kompaktowych wynosi około 50 lm/W. Temperatura barwowa świetlówek kompaktowych wynosi najczęściej 2700 K, co odpowiada klasycznej żarówce, ale produkowane są również świetlówki kompaktowe o temperaturze barwowej od 3000 K do 5000 K.

Świetlówki kompaktowe składają się z rury fluorescencyjnej i statecznika elektronicznego umieszczonego w plastikowej podstawie. Rurki, których jest zwykle kilka, mają kształt litery U lub są spiralne. Podobnie jak w przypadku świetlówek liniowych, wewnętrzna ściana rury pokryta jest luminoforem, rura wypełniona jest niewielką ilością rtęci i gazem obojętnym. Świetlówka kompaktowa wyposażona jest w gniazdo z gwintem Edisona tak samo jak żarówka. horror

Wcześniej świetlówek kompaktowych nie można było ściemniać, ale obecnie specjalne świetlówki kompaktowe można ściemniać ściemniaczem przeznaczonym do żarówek konwencjonalnych. Starsze typy charakteryzowały się pewnym czasem pomiędzy włączeniem a uruchomieniem wynoszącym do kilku sekund. W nowoczesnych świetlówkach kompaktowych start jest niemal natychmiastowy, ale potrzeba chwili, aby osiągnąć pełną moc świetlną.

Dzięki elektronicznym statecznikom pracują z częstotliwością kilkudziesięciu kHz, eliminując tym samym efekt stroboskopowy (migotanie w locie). Ze względu na ich wymiary montaż w niektórych typach starszych opraw jest problematyczny. Dlatego dziś produkowane są oprawy przeznaczone bezpośrednio do stosowania świetlówek kompaktowych.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button