Elektrotechnika

Termistor, warystor i artykuł Halla

Artykuł Thermistor,Varistor and Hall wszystko co musisz wiedzieć : 

Termistor

termistor

Termistor to element elektroniczny, którego opór zależy od temperatury. Stosowany jest w pomiarach temperatury.Termistory różnią się strukturalnie od rezystancyjnych czujników temperatury . Podczas gdy czujniki rezystancyjne są wykonane z czystego metalu, termistory są wykonane z ceramicznych lub polimerowych opartych materiałów półprzewodnikowych.

Termistor, warystor i artykuł Halla

Można je stosować w węższym zakresie temperatur niż czujniki rezystancyjne, ale w tym zakresie charakteryzują się o rząd wielkości większą czułością na zmiany temperatury, co pozwala na ich stosowanie w specyficznych typach układów, w których nie mają bezpośredniego zamiennika.

schemat termistora

 

 

Termistor dzieli się na dwa rodzaje:

PTC (posistor) – to termistor, którego rezystancja wzrasta po podgrzaniu.

ptc pozystor tyrystor

NTC (negastor) – to termistor, którego rezystancja maleje po podgrzaniu.

NTC negastor tyrystor Termistor, warystor i Hall Artykuł

Warystor

Warystor to symetryczny nieliniowy element półprzewodnikowy wykonany z materiału polikrystalicznego.Stosowany jest jako stabilizacja napięcia ” ochrona przeciwprzepięciowa „

warystor Termistor, warystor i artykuł Halla

Wraz ze wzrostem napięcia między jego pinami, prąd rośnie powoli, początkowo prawie liniowo.
Rezystancja elementu jest duża i prawie stała. Jednak gdy napięcie osiągnie pewną wartość Un, która według warystora wynosi kilkadziesiąt V, jego dynamiczna rezystancja wewnętrzna gwałtownie spada.Warystory są stosowane do stabilizacji napięcia stałego, jako zabezpieczenie przed przepięciem itp.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o łysieniu typu męskiego

schemat warystora Termistor, warystor i artykuł Halla

Artykuł Halla

Jest to element, który służy do pomiaru pola magnetycznego. Składa się z wąskiej płytki półprzewodnikowej, przez którą przepuszczany jest prąd. Gdy płytka (ogniwo) jest umieszczona w polu magnetycznym, przechodzi przez nią strumień indukcyjny i zmienia układ ładunków w płytce na jedną stronę. W ten sposób na ogniwie Halla powstaje napięcie. Napięcie Halla można obliczyć za pomocą wzoru [Uh = k*I*B ], gdzie k jest stałą (zawiera rodzaj materiału i grubość płytki), I jest prądem stałym, a B indukcją magnetyczną spowodowaną polem magnetycznym.

DC i AC

Termistor, warystor i artykuł Halla

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button