Elektrotechnika

Bezpieczniki – jak działa , z czego się składa , rodzaje bezpieczników

Z czego składają się bezpieczniki . Gwintowane , Bezpieczniki wtykowe (nożowe, mocy) , Lekcja bezpieczników , zasada działania , jak to działa , wszystko o bezpiecznikach .Bezpieczniki są urządzeniami ochronnymi, które chronią linie elektryczne i urządzenia, gdy wystąpią zwarcia lub przeciążenia. Zapobiegają one całkowitemu zniszczeniu sprzętu poprzez nadmierne nagrzanie lub przeniesienie usterki na inne części instalacji oraz na inne urządzenia. Stanowią one najsłabszy punkt w danym obwodzie elektrycznym, w którym odczuwalny będzie efekt usterki. Zasadniczą częścią funkcjonalną bezpiecznika jest topliwy przewodnik metalowy, który w przypadku awarii topi się (odparowuje) pod wpływem wytworzonego ciepła.

Bezpieczniki gwintowane

 składają się:

Podstawa bezpiecznika

– służy do mocowania bezpiecznika do podłoża oraz do połączenia bezpiecznika z obwodem elektrycznym.

Wkładka bezpiecznikowa

– zawiera drut topliwy w kształcie drutu lub paska, którego stopienie jest sygnalizowane przez luźną tarczę. Po przetopieniu drutu należy wymienić wkładkę topikową. Nie wolno go naprawiać.

Głowica bezpiecznikowa

– Wkręcenie go w podstawę bezpiecznika zamyka obwód elektryczny. Przez szklaną szybę widać cel wkładki bezpiecznikowej.

Podłączenie gniazda jednofazowego w systemach TN-C i TN-S

Pierścień demarkacyjny

– zapobiega włożeniu do podstawy bezpiecznikowej wkładek topikowych o większym prądzie znamionowym.

schemat bezpieczników śrubowych

Bezpieczniki wtykowe (nóż, zasilanie) bezpieczniki

Styki z powierzchniami do podłączenia przewodów są zamocowane na podstawie bezpiecznika. Wkładka bezpiecznikowa składa się z ceramicznego pustego pryzmatu (walca), którego powierzchnie czołowe zamknięte są metalowymi nakładkami przechodzącymi w noże gniazda. W wnęce graniastosłupa (cylindra) znajduje się topliwa sieć w piasku krzemionkowym, która po przelaniu topi się, powodując przerwanie obwodu.

Jak to działa 

Polega na przerwaniu chronionego obwodu poprzez stopienie znajdującej się w nim linki topikowej. W przypadku dużego nadmiaru prądu lub zwarcia, topliwy przewodnik jest topiony na całej swojej długości. Łuk elektryczny, który pali się między końcami stopionego przewodnika, jest gaszony przez działanie gwałtownego wzrostu oporu wytwarzanego przez odparowany metal. Poprzez działanie sił elektrodynamicznych ze stopionego metalu powstają kulki, które odpryskują łuk. Jednocześnie ze wzrostem temperatury   palącego się łuku, wzrasta również ciśnienie oparów na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Para metalu dalej rozpręża się pomiędzy ziarnami piasku krzemionkowego, które znajdują się w lontach wokół drutu topikowego. Pary znajdujące się w piasku zaczynają się skraplać, przez co temperatura łuku gwałtownie spada i zmniejsza się ilość zjonizowanych cząstek zdolnych do przewodzenia prądu elektrycznego. Cały ten proces odbędzie się bardzo szybko. Dlatego są one w stanie przerwać obwód zanim prąd zwarciowy osiągnie krytyczną wielkość uszkadzającą chroniony obwód.

Przyczyny utraty włosów u mężczyzn: główni winowajcy

Ze względów bezpieczeństwa nie wolno naprawiać bezpiecznika, należy go wymienić. Są one najbardziej skuteczne w przypadku dużych przelewów resp. zwarcia, które bardzo szybko przegrzewają drut topikowy. Przy małych prądach przetężeniowych są one stosunkowo zawodne, dlatego stosuje się je głównie do zabezpieczania linii przed zwarciami. Nie nadają się do zabezpieczania silników elektrycznych wrażliwych na przeciążenia. Obecnie bezpieczniki są zastępowane wyłącznikami .

O szybkości reakcji decyduje przede wszystkim jego konstrukcja. Bezpiecznik szybki zawiera zwykle tylko luźny drut topikowy, w bezpiecznikach wolnych wkładka topikowa wypełniona jest drobnym piaskiem krzemionkowym, który częściowo odbiera ciepło drutowi topikowemu.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button