Elektrotechnika
Termoplasty, Reactoplasty, Elastomery
Termoplasty, Reaktoplasty, Elastomery wszystko co musisz o nich wiedzieć. Zastosowanie tworzyw termoplastycznych Reactoplastics and Elastomers in Electronics .
Obsah článku:
Termoplasty Reaktoplasty Elastomery
Termoplastyka
- Termoplasty to stałe substancje organiczne, które mogą być wielokrotnie topione i doprowadzane do stanu stałego poprzez chłodzenie.
- Tworzywa termoplastyczne są wytwarzane głównie w wyniku reakcji polimeryzacji z węglowodorów parafinowych i aromatycznych o różnych właściwościach mechanicznych, elektrycznych i chemicznych.
Zastosowanie tworzyw termoplastycznych w elektrotechnice:
- polietylen – izolacja przewodów i kabli,
- poliizobutylen – izolacja wysoko obciążonych kabli (rentgenowskich, współosiowych),
- Teflon – izolacja kabli i przewodów wysokiej częstotliwości, elementy konstrukcyjne w technologii wysokiej częstotliwości,
- polistyren – elementy konstrukcyjne i izolacyjne w technologii wysokich częstotliwości,
- Styropian – materiał opakowaniowy i izolacyjny,
- polichlorek winylu (PVC) – izolacja kabli,
- polimetakrylan metylu (plexi) – materiał konstrukcyjny i elektroizolacyjny.
Reaktoplastyka
- Reaktoplasty (żywice) to substancje powstające najczęściej w wyniku polikondensacji.
- Początkowo są one termoplastyczne, ale z czasem twardnieją pod wpływem ciśnienia, temperatury lub dodatku innych substancji. Stan utwardzony stanowi zakończenie reakcji i dlatego nie można ich doprowadzić ze stanu utwardzonego do stanu termoplastycznego.
- Przejście ze stanu plastycznego do stałego umożliwia przetwarzanie reaktorów na formy, płyty, materiały zwijane, lakiery, środki do garnków itp.
- Żywice Reactoplast rzadko są stosowane samodzielnie, ale są mieszane z różnymi wypełniaczami, które wpływają na mechaniczne, termiczne, elektryczne i inne właściwości produktów.
- Jako wypełniacze stosuje się substancje organiczne (mączka drzewna, włókna tekstylne…) i nieorganiczne (mielona mika, marmur, mączka krzemionkowa, tkaniny szklane, włókna szklane…).
- Odpowiednie połączenie reaktorów z wypełniaczami (pod względem ilości i rodzajów) daje dużą gamę materiałów, które znajdują zastosowanie w przemyśle elektrycznym, mechanicznym, chemicznym i konsumenckim.
- Do najbardziej znanych tworzyw reaktywnych należą Bakelit i Umakart, które są stosowane jako materiały izolacyjne i budowlane.
Elastomery
- Elastomery to substancje, które charakteryzują się dużą elastycznością (sprężystością) w szerokim zakresie temperatur.
- Siły zewnętrzne powodują na nich odkształcenia, które znikają po ustaniu działania sił.
- Obejmuje to gumy i substancje gumowe. Pod względem struktury i właściwości elastomery stanowią przejście między termoplastami a reaktoplastami.
- Najstarszym elastomerem jest kauczuk naturalny.
- Obecnie dominują kauczuki syntetyczne otrzymywane z różnych monomerów na drodze polimeryzacji.
- Do najczęściej stosowanych kauczuków syntetycznych należą silikon, chloropren i izopren.
- Ogólnie rzecz biorąc, gumy są stosowane głównie jako izolacja kabli i przewodów.
- Najbardziej znanym elestomerem jest kauczuk – guma wulkanizowana.
- Więcej na temat
Elektrotechnika