Elektrotechnika

Rura wylotowa – Dystrybucja rur wylotowych

Rura wylotowa – Dystrybucja rur wylotowych

Podział lamp wyładowczych

Zrzuty:

Są najbardziej ekonomiczne, mają wysoką żywotność, ale są nieoperacyjne (długo trwają do pełnego rozświetlenia po włączeniu), mają dość słabe oddawanie barw, wymagają skomplikowanych urządzeń wstępnego sterowania. Według wypełnienia gazowego rozpoznajemy lampy wyładowcze:

  • Zrzut rtęci

zrzuty rtęci

  • Wyładowania halogenków

lampy halogenowe

  • Wyładunek sodu 

wyładunek sodu

  • Xenon… Rozładowanie

żarówka ksenonowa

Lampa wyładowcza to rodzaj elementu elektronicznego, który wykorzystuje jonizację uderzeniową elektronów w gazach lub parach metali.

DC i AC

Gatunki:

1.świetlisty 

2.Klej

3.tyratron

4.ignitron

5.ekscytron

6.cyfra

Lampa wyładowcza

rodzaj lampy wyładowczej; elektryczne źródło światła, w którym światło jest wytwarzane przez wyładowanie elektryczne w gazie lub oparach metalu (lub ich mieszaninie).

żarówka

Jego konstrukcja jest prosta:

-rura szklana

-obojętny gaz rozcieńczony

-elektrody

-możliwy fosfor, naniesiony na wewnętrzną stronę rury

Klej

rurka wyładowcza żarowa

to niskociśnieniowy, wypełniony gazem  z zimną katodą, działający w rejonie wyładowań samoczynnych. Bank zawiera dwie elektrody, między którymi powstaje wyładowanie niezależne od biegunowości przyłożonego napięcia. Gdy lampa żarowa jest podłączona do źródła prądu stałego, żarzy się elektroda podłączona do ujemnego bieguna źródła – katoda. Po podłączeniu do źródła prądu zmiennego obie elektrody świecą na przemian, w każdym półokresie zawsze ta, która aktualnie ma potencjał ujemny. Z punktu widzenia obserwatora obie elektrody świecą.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o łysieniu typu męskiego

Tyratrón

Wyładowanie Tyratrona

jest wypełnioną gazem lampą elektronową, czyli lampą wyładowczą. Jeśli jest wypełniona parami rtęci lub gazami szlachetnymi, nazywana jest również triodą gazową.

Rurka wyładowcza z trzema elektrodami nazywana jest tyratronem. Jeśli siatka ma duże ujemne napięcie, nie będzie przepuszczać elektronów do anody. Gdy stopniowo zmniejszamy napięcie sieciowe, elektrony przenikają do anody i następuje wyładowanie. Sieć przestaje wpływać na wyładowanie, ponieważ jest zacieniona przez otaczające ją cząstki zjonizowanego gazu. Wyładowanie można przerwać tylko przez obniżenie napięcia gaszenia (około 20V). Na czas zapłonu tyratronu można wpłynąć zwiększając napięcie anodowe przy tym samym napięciu siatki.

Ignitrón

to lampa wyładowcza , która należy do grupy lamp wyładowczych regulowanych. Oprócz niego są to: tyratrony, rtęciowe lampy siatkowe, ekscytrony i senditrony. Ignitron to lampa wyładowcza z katodą rtęciową . Plamka katodowa jest zapalana w każdym okresie przez zapalarkę katodową (zapłonnik). Moment zapłonu można przesunąć w fazie, kontrolując w ten sposób średnią wartość prądu rozruchowego. Ignitron to stożkowy trzpień z półprzewodnika (np. węglika boru), zanurzony w katodzie rtęciowej.

Excitrón

 jest rtęciową lampą wyładowczą z siatką i pomocniczą anodą utrzymującą punkt katody , która jest uruchamiana przez zapłonnik

Digitron lub cyfrowa lampa wyładowcza

Wyładowanie Digitron

to element elektroniczny, wypełniona gazem lampa wyładowcza z zimną katodą, służąca do wyświetlania cyfr lub innych symboli. Szklana bańka nixie wypełniona jest gazem o niskim ciśnieniu, najczęściej neonem i zawiera jedną wspólną anodę w postaci przezroczystej siatki z cienkiego drutu oraz szereg oddzielnych katod w kształcie pojedynczych, możliwych do wyświetlenia symboli.

Istnieją trzy rodzaje lamp halogenowych:

halogenowy spot – gniazda to E14, Gu10, Gu5,3

minisport-bulbs  –to żarówki halogenowe o minimalnych wymiarach umieszczone w szklanych odbłyśnikach. Gniazda G9, G4, GY6,35 20-50W. Tego typu lampy pozwalają na uzyskanie oświetlenia kierunkowego o bardzo wysokiej sprawności, minimalnych wymaganiach dotyczących wielkości opraw i niskich kosztach inwestycyjnych.

halogen liniowy – oprawka R7s Lampy halogenowe produkowane są na napięcie 12, 230 V.

Sodowa lampa wyładowcza

to rodzaj lampy wyładowczej, która wykorzystuje wyładowanie elektryczne w środowisku pary sodu do wytwarzania światła. Istnieją dwa warianty tych lamp: niskociśnieniowy oraz wysokociśnieniowy. Ponieważ lampy sodowe powodują mniejsze zanieczyszczenie światłem niż lampy rtęciowe, wiele miast posiadających duże obserwatoria astronomiczne używa ich.

Niskociśnieniowe lampy wyładowcze sodowe

niskociśnieniowe odprowadzanie sodu

Niskociśnieniowe lampy sodowe mają rurkę wyładowczą ze szkła borokrzemowego, w której znajduje się metaliczny sód, niewielka dawka neonu oraz argonu w mieszance Penninga spowodowanej wyzwoleniem wyładowania gazowego. Lampa wyładowcza może być prosta[2] lub w kształcie litery U. Po włączeniu lampa zaczyna emitować matowe czerwono-różowe światło, które podgrzewa metaliczny sód, a w ciągu kilku minut, gdy metaliczny sód zaczyna parować, światło zmienia się na jaskrawe żółte.

Wysokoprężne lampy wyładowcze sodowe

Rozładowanie

Wysokoprężne lampy sodowe są mniejsze i zawierają inne elementy, takie jak rtęć i po włączeniu dają ciemnoróżową poświatę, a po podgrzaniu różowopomarańczowe światło. niektóre lampy wytwarzają również jasne do niebiesko-białego światło pomiędzy włączeniem a rozgrzaniem. Ze względu na niezwykle wysoką aktywność chemiczną wysokoprężnej lampy sodowej, lampa łukowa   wykonana jest z przezroczystego tlenku glinu.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button