Elektrotechnika

Podłączenie gniazda jednofazowego w systemach TN-C i TN-S

Jak podłączyć gniazdo ? Wszystko i podłączenie gniazdek. Schemat połączeń gniazdek elektrycznych. Podłączenie gniazdka dla wszystkich. Co musisz wiedzieć o podłączaniu do gniazdka . Dlaczego warto podłączyć gniazdo w systemie TN-S .

Podłączenie gniazda jednofazowego w systemach TN-C i TN-S

Gniazda jednofazowe łączy się w układzie TN-C w ten sposób, że bolec ochronny znajduje się u góry, a połączony (ochronny PE i neutralny N) przewód PEN podłącza się najpierw do bolca, a następnie do prawej wnęki patrząc od przodu. Nigdy odwrotnie, bo gdyby przewód między prawym wgłębieniem a bolcem ochronnym został przerwany, gniazdo działałoby, ale nie chroniłoby nas w razie awarii. Podłącz najbardziej wysunięty na lewo przewód L do lewej wnęki patrząc od przodu.Okablowanie gniazda

Gniazda jednofazowe łączy się w układzie TN-S w ten sposób, że bolec ochronny znajduje się u góry i ma podłączony przewód ochronny PE. Przewód skrajny L łączy się z lewą wnęką, a przewód neutralny N z prawą wnęką patrząc od przodu.

gniazdo jednofazowe tn c tn s okablowanie gniazda

Obwody gniazdowe

Obwody gniazdkowe przeznaczone są głównie do podłączania urządzeń elektrycznych do gniazdek. Do tego obwodu można również podłączyć urządzenia o łącznej maksymalnej mocy wejściowej 2 kW, np. lampy, wentylatory, promienniki podczerwieni… . Gniazda należy zaprojektować zgodnie z układem napięć i prądów. W przypadku stosowania dwóch układów napięciowych gniazda powinny być niewymienne, każdy układ napięciowy powinien mieć gniazda tego samego typu. Wyłącznik automatyczny (circuit breaker, bezpiecznik) w obwodzie wtykowym zazwyczaj zabezpiecza tylko okablowanie, a nie urządzenie.

Sprawdź również : Okablowanie układu trójfazowego w gwiazdę (Y) i trójkąt (D)

Okablowanie gniazda

Do jednego obwodu gniazdowego można podłączyć maksymalnie 10 gniazd wtykowych (gniazdo podwójne traktowane jest jako jedno gniazdo), a ich zainstalowany pobór mocy nie może przekraczać 3680 W przy zabezpieczeniu bezpiecznikiem 16 A i 2300 W przy zabezpieczeniu bezpiecznikiem 10 A. Gniazdo podwójne powinno być podłączone do jednego obwodu, nie powinno być podłączone do wielu obwodów. Jeśli w kuchni znajduje się kuchenka elektryczna, gniazdo obok kuchenki można podłączyć do obwodu kuchenki. W obwodzie wtyczkowym odgałęzienie może być wykonane w gniazdach, puszkach lub rozgałęzionej puszce rozdzielczej.Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn: główni winowajcy

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button