Elektrotechnika

Tyrystor – charakterystyka , schemat , skład

 Jak to działa . Schemat połączeń tyrystorów . Wszystko, co musisz wiedzieć inżynieria elektryczna tyrystor.

Tyristor

tyrystor

 to element półprzewodnikowy służący do przełączania prądu elektrycznego (najczęściej obwody zasilania), funkcjonujący jako sterowany zawór elektroniczny.

 

Tyristor

Składa się z czterech warstw półprzewodnika w układzie PNPN, więc w komponencie znajdują się trzy złącza P-N. Jest on podobny do diody, oba elementy mają dwie główne elektrody – anodę i katodę, tyrystor ma dodatkowo trzecią elektrodę sterującą. Na najbardziej zewnętrznej warstwie podłączone jest zasilanie, na jednej ze środkowych – elektroda sterująca. Jeżeli do elektrod zasilających przyłożymy prąd, to tyrystor nie przewodzi, dopóki nie przyłożymy niewielkiego napięcia do elektrody sterującej. Wtedy tyrystor lawinuje i pozostaje w stanie przewodzenia tak długo, jak długo płynie przez niego prąd.

Jest to bardzo skuteczne narzędzie do sterowania maszynami elektrycznymi o bardzo dużej mocy. Najczęściej stosowany jest w nowoczesnych lokomotywach elektrycznych do impulsowego sterowania mocą silników trakcyjnych na prąd stały.

Element  można sobie w uproszczeniu wyobrazić jako zestaw dwóch komplementarnych tranzystorów T1 i T2 połączonych naprzeciwko siebie tak, że kolektor jednego z nich jest zawsze połączony z bazą drugiego.

Możesz być zainteresowany

Oprzewodowanie gniazd jednofazowych w układach TN-C i TN-S

Charakterystyka tyrystora

Lewa część charakterystyki w trzeciej ćwiartce odpowiada normalnej diodzie , Polaryzacja w kierunku zawietrznym . W kierunku przelotowym ( pierwszy kwadrant ) najpierw zamyka się tyrystor i charakterystyka przebiega podobnie jak w trzecim kwadrancie . Po osiągnięciu napięcia przebicia, przepuszczany prąd zaczyna gwałtownie rosnąć , a gdy osiągnie taką wielkość, że  otwiera , charakterystyka powraca skokowo do małego napięcia , które reprezentuje stan otwarty. Aby przez tyrystor przeszedł trwale ( był otwarty ) prąd przez niego przepływający nie może zmniejszyć się poniżej prądu trzymania .Jeśli zmniejszy się do tej wielkości , lub napięcie przez tyrystor zmniejszy się poniżej napięcia należącego do prądu trzymania , tyrystor ponownie się zamyka .

sinusoida tyrystor tyrystor

Z czego składa się tyrystor

 

wykonany jest z czterech warstw półprzewodnika w układzie PNPN, więc w komponencie znajdują się trzy złącza P-N. Jest on podobny do diody, oba elementy mają dwie główne elektrody – anodę i katodę, tyrystor ma dodatkowo trzecią elektrodę sterującą. Na najbardziej zewnętrznej warstwie podłączone jest zasilanie, na jednej ze środkowych – elektroda sterująca. Jeżeli do elektrod mocy przyłożymy napięcie, to tyrystor nie przewodzi, dopóki nie przyłożymy niewielkiego napięcia do elektrody sterującej. Następnie lawinowo się rozchodzi i pozostaje w stanie przewodzenia tak długo, jak długo płynie przez niego prąd.

You might be interested in :

Jak walczyć z wypadaniem włosów u mężczyzn

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button