Tyrystor – charakterystyka , schemat , skład
Jak to działa . Schemat połączeń tyrystorów . Wszystko, co musisz wiedzieć inżynieria elektryczna tyrystor.
Obsah článku:
Tyristor
to element półprzewodnikowy służący do przełączania prądu elektrycznego (najczęściej obwody zasilania), funkcjonujący jako sterowany zawór elektroniczny.
Składa się z czterech warstw półprzewodnika w układzie PNPN, więc w komponencie znajdują się trzy złącza P-N. Jest on podobny do diody, oba elementy mają dwie główne elektrody – anodę i katodę, tyrystor ma dodatkowo trzecią elektrodę sterującą. Na najbardziej zewnętrznej warstwie podłączone jest zasilanie, na jednej ze środkowych – elektroda sterująca. Jeżeli do elektrod zasilających przyłożymy prąd, to tyrystor nie przewodzi, dopóki nie przyłożymy niewielkiego napięcia do elektrody sterującej. Wtedy tyrystor lawinuje i pozostaje w stanie przewodzenia tak długo, jak długo płynie przez niego prąd.
Jest to bardzo skuteczne narzędzie do sterowania maszynami elektrycznymi o bardzo dużej mocy. Najczęściej stosowany jest w nowoczesnych lokomotywach elektrycznych do impulsowego sterowania mocą silników trakcyjnych na prąd stały.
Element można sobie w uproszczeniu wyobrazić jako zestaw dwóch komplementarnych tranzystorów T1 i T2 połączonych naprzeciwko siebie tak, że kolektor jednego z nich jest zawsze połączony z bazą drugiego.
Możesz być zainteresowany
Oprzewodowanie gniazd jednofazowych w układach TN-C i TN-S
Charakterystyka tyrystora
Lewa część charakterystyki w trzeciej ćwiartce odpowiada normalnej diodzie , Polaryzacja w kierunku zawietrznym . W kierunku przelotowym ( pierwszy kwadrant ) najpierw zamyka się tyrystor i charakterystyka przebiega podobnie jak w trzecim kwadrancie . Po osiągnięciu napięcia przebicia, przepuszczany prąd zaczyna gwałtownie rosnąć , a gdy osiągnie taką wielkość, że otwiera , charakterystyka powraca skokowo do małego napięcia , które reprezentuje stan otwarty. Aby przez tyrystor przeszedł trwale ( był otwarty ) prąd przez niego przepływający nie może zmniejszyć się poniżej prądu trzymania .Jeśli zmniejszy się do tej wielkości , lub napięcie przez tyrystor zmniejszy się poniżej napięcia należącego do prądu trzymania , tyrystor ponownie się zamyka .
Z czego składa się tyrystor
wykonany jest z czterech warstw półprzewodnika w układzie PNPN, więc w komponencie znajdują się trzy złącza P-N. Jest on podobny do diody, oba elementy mają dwie główne elektrody – anodę i katodę, tyrystor ma dodatkowo trzecią elektrodę sterującą. Na najbardziej zewnętrznej warstwie podłączone jest zasilanie, na jednej ze środkowych – elektroda sterująca. Jeżeli do elektrod mocy przyłożymy napięcie, to tyrystor nie przewodzi, dopóki nie przyłożymy niewielkiego napięcia do elektrody sterującej. Następnie lawinowo się rozchodzi i pozostaje w stanie przewodzenia tak długo, jak długo płynie przez niego prąd.
You might be interested in :
Jak walczyć z wypadaniem włosów u mężczyzn