Elektrotechnika

Wykorzystanie energii morza

Wykorzystanie siły morza , Elektrownie pływowe , Elektrownie na prądy morskie , Elektrownie na fale , System pływający , Wykorzystanie siły morza , System wody oscylacyjnej :

Wykorzystanie energii morza

Pokrywające aż 79% powierzchni Ziemi oceany są ogromnym rezerwuarem energii. Dlatego oceany od dawna uważane są za bardzo obiecujące źródło energii. Cała masa wody w oceanach świata jest w ciągłym ruchu, a nie tylko na powierzchni, ale także na znacznej głębokości. Ruchy dzielą się ze względu na kierunek na pionowe, które są poziomem morza, oraz poziome, które są prądami lokalnymi lub oceanicznymi. Zgodnie z zastosowanym ruchem w masach wodnych rozpoznajemy:

Elektrownia szczytowo-pompowa

Elektrownie pływowe – wykorzystują okresowy ruch powierzchni morza powstały w wyniku siły przyciągania księżyca i słońca (2 razy w ciągu 24 godzin). Elektrownia pływowa to w zasadzie elektrownia zaporowa zbudowana na brzegu morza o dużym przypływie. Zasada działania polega na tym, że podczas przypływu zbiornik jest wypełniony wodą, a podczas odpływu wytwarzana jest energia elektryczna poprzez przepuszczanie wody przez turbiny. Dzięki zastosowaniu specjalnych turbin, energia elektryczna może być wytwarzana również podczas przypływu.

Elektrownie na prądy morskie – wykorzystują podwodne prądy generowane przez pływy. Elektrownia składa się ze stalowego słupa osadzonego w dnie morskim lub zakotwiczonego do dna. Wirnik jednej lub więcej turbin obraca się pod powierzchnią.

Elektrownie falowefale morskie pokonują duże odległości nie tracąc swojej mocy. Siłę falom morskim nadaje wiatr, który powstaje pod wpływem promieniowania słonecznego. Cała energia jest skoncentrowana blisko powierzchni wody. Energia fal morskich jest bardzo skoncentrowanym źródłem energii o znacznie mniejszej zmienności w ciągu dnia niż energia słoneczna czy wiatrowa. Elektrownie falowe mogą działać na zasadach:

System pływający – poprzez poruszanie pływaków energia fal jest przechwytywana przez system hydrauliczny, który jest odpowiednio sprzężony z alternatorem w celu wytworzenia energii elektrycznej.

Czy pot jest niebezpieczny dla włosów? Jak mu przeciwdziałać?

System wody oscylacyjnej – rośliny te wykorzystują energię oscylującego (poruszającego się w górę i w dół) słupa wody fal morskich. Obiekt posiada komorę, zbudowaną na brzegu, z otworem pod powierzchnią. Wraz z przesuwaniem się poziomu morza zmienia się wysokość powierzchni w komorze. W górnej części komory znajduje się otwór, przez który powietrze jest wypychane z komory podczas podnoszenia się wody, a zasysane podczas opadania. Do otworu podłączona jest rura ze specjalną turbiną, która obraca się w tym samym kierunku nawet wtedy, gdy powietrze przepływa przez nią w obu kierunkach.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button