Elektrotechnika

Elektrownia wodna szczytowo-pompowa – Tutorial

Elektrownia wodna szczytowo-pompowa zastosowanie , budowa , jak działa , na Słowacji , największa elektrownia , co zawiera .

Są one szczególnym rodzajem wysokociśnieniowych elektrowni wodnych. W maszynowni elektrowni znajdują się zarówno turbiny jak i pompy. Zawierają one tzw. Motogeneratory, które w połączeniu z turbiną działają jako alternatory, a w połączeniu z pompą jako silniki. Mają dwa zbiorniki – górny i dolny. W przypadku dużego zużycia energii elektrycznej lub awarii jednej z głównych elektrowni, górny zbiornik jest uszczuplany w celu wytworzenia energii elektrycznej za pomocą turbogeneratorów. Woda po przepłynięciu przez turbiny gromadzona jest w dolnym zbiorniku. Gdy jest nadmiar energii elektrycznej, w godzinach pozaszczytowych, zwykle w nocy , pompy pompują wodę z dolnego do górnego zbiornika.

Elektrownia szczytowo-pompowa

Według układu, PVE dzieli się na:

Układ czterech maszyn ( T-G-C-M)

Układ trzech maszyn ( T-MG-C) generator jest jednocześnie silnikiem (Čierny Váh, Dobšiná)

Układ dwóch maszyn (TC-MG) turbina jest jednocześnie pompą, generator jest jednocześnie silnikiem, (Liptovská Mara, Ružín)

(T – turbina, G – generator, C – pompa, M – silnik).

Elektrownie wodne pompowe na Słowacji: elektrownia wodna pompowa

Przyczyny utraty włosów u mężczyzn: główni winowajcy

PVE Čierny Váh – największa elektrownia wodna o charakterze pompowym i jednocześnie us, górny zbiornik jest bez dopływu

PVE Liptovská Mara – pompowanie – magazynowanie z największym zbiornikiem na nas, z turbiną rewersyjną

PVE Dobšiná – pierwsza większa elektrownia szczytowo-pompowa w naszym kraju

 PVE Ružín – elektrownia szczytowo-pompowa, pierwsza elektrownia szczytowo-pompowa z turbiną rewersyjną us

Materiały na styki elektryczne

Elektrownia wodna to elektrownia wodna, która wytwarza energię elektryczną w godzinach szczytu i zużywa energię elektryczną w godzinach, kiedy jest jej nadmiar.

Świadczy głównie usługi wsparcia dla systemu elektroenergetycznego. Ten szczególny rodzaj elektrowni wodnej nie pracuje według dobowego wykresu obciążenia, co oznacza, że dyspozytor nie liczy na regularne dostarczanie jej mocy zainstalowanej do sieci. Elektrownia działa tylko na żądanie sterowni. Służy jako rezerwa szybkiego rozruchu i jest w stanie osiągnąć pełną moc w ciągu 1 – 2 minut. Jednocześnie ze względu na możliwość uruchomienia wyłącznie przy pomocy własnego agregatu prądotwórczego z silnikiem Diesla bez konieczności doprowadzenia napięcia z innego źródła, jest on wykorzystywany w procesie tzw. uruchamiania z ciemności.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button