Rośliny ozdobne

Jak hodować kaktusy w domu lub mieszkaniu

Jak hodować kaktusy. Jak uprawiać kaktusy? W naturze występują tysiące gatunków kaktusów, w tym dwie duże grupy kaktusów uprawianych jako rośliny domowe: kaktusy pustynne i kaktusy leśne. Obie grupy kaktusów rozwijają się w pomieszczeniach przy stosunkowo niewielkiej konserwacji i są dostępne w wielu rozmiarach, przy czym najpopularniejsze są gatunki małe i średnie.  

Jak rozmnażać kaktusy

 

 • Kaktusy pustynne mają zwykle kolce lub włoski i mają kształt ostrzy, kul lub obelisków.
 • Kaktusy leśne pochodzą z obszarów subtropikalnych. Przypominają one inne sukulenty, takie jak bromeliady, i rosną w zadrzewionych obszarach lasów strefy umiarkowanej oraz w obszarach subtropikalnych i tropikalnych. Są to rośliny pnące lub epifityczne, które w naturze czepiają się drzew i stanowią doskonałe rośliny domowe. Najbardziej znanym ozdobnym kaktusem leśnym jest kaktus bożonarodzeniowy, który pochodzi z Brazylii i kwitnie na czerwono, różowo, fioletowo i żółto. Zarówno kaktusy pustynne, jak i leśne rosną powoli, mogą pochwalić się pięknymi kwiatami i należą do najtwardszych roślin domowych.

 

Jak hodować kaktusy

  Jak hodować kaktusy  Kaktusy pustynne i leśne należą do najodporniejszych roślin domowych i mają wyjątkowe, charakterystyczne piękno, które sprawia, że nadają się na każdy parapet lub do jasno oświetlonego pomieszczenia. Niektóre gatunki kwitną po trzech, czterech latach uprawy, a inne nigdy nie kwitną w pomieszczeniach.

Obie grupy kaktusów są łatwe w pielęgnacji, wymagają jedynie jasnego światła słonecznego i sporadycznego podlewania. Podlewanie i dokarmianie można ograniczyć zimą, gdy roślina jest w stanie spoczynku. Przycinanie nie jest zwykle konieczne, chyba że trzeba kontrolować wzrost, a usypianie główek dotyczy tylko odmian kwitnących, których zaschnięte kwiaty i tak odpadają.  

Jakiego światła potrzebuje kaktus

  Jakiego światła potrzebuje kaktus  Kaktusy wymagają od czterech do sześciu godzin jasnego światła słonecznego dziennie. Jednak niektóre kaktusy pustynne i leśne mogą ulec poparzeniu w bezpośrednim świetle słonecznym.

Umieść kaktus w pobliżu słonecznego okna i wybierz miejsce, które otrzymuje przefiltrowane jasne światło w lecie i bezpośrednie światło w zimie (na przykład okno skierowane na południe lub zachód).

Latem można przenieść kaktusa na zewnątrz, aby zapewnić mu dużo światła, ale należy to zrobić dopiero po ociepleniu temperatur nocnych.

Jaka gleba jest najlepsza dla kaktusów

  Jaka gleba jest najlepsza dla kaktusów  Jak uprawiać kaktusy. Kaktus pustynny najlepiej rośnie w szybko rosnącej mieszance gleby przeznaczonej specjalnie dla kaktusów.

Dobrze rosną również w zwykłej ziemi doniczkowej z dodatkiem piasku, kamyków lub perlitu w celu zwiększenia drenażu i napowietrzenia. Kaktusy drzewiaste również lubią dobrze zdrenowaną glebę, ale często mogą rosnąć dobrze w zwykłej mieszance doniczkowej.  

Jak podlewać kaktusy

  Jak podlewać kaktusy  Wiosną i latem, gdy kaktus aktywnie rośnie i kwitnie, należy go obficie podlewać co dziesięć dni i pozwolić wodzie dokładnie spłynąć. Podczas zimowego spoczynku zdecyduj się na podlewanie raz na cztery tygodnie (raz na sześć tygodni w przypadku niektórych gatunków pustynnych).

Gleba powinna być sucha w dotyku pomiędzy letnimi podlewaniami i przeważnie sucha w zimie.  

Temperatura i wilgotność – Jak uprawiać kaktusy

  Temperatura i wilgotność - Jak uprawiać kaktusyKaktusy preferują wysokie temperatury. W zimie roślina preferuje okres chłodzenia. W swoim naturalnym środowisku kaktus pustynny jest przyzwyczajony do bardzo zimnych nocy.

Niemniej jednak każda roślina domowa, która nie jest mrozoodporna, powinna być chroniona przed zimowymi przeciągami. Kaktusy preferują poziom wilgotności od 40 do 60 procent, co jest stosunkowo łatwe do osiągnięcia w większości domów. Kaktusy leśne lubią nieco bardziej wilgotne powietrze niż gatunki pustynne.

Jeśli więc widzisz, że twój sukulent więdnie, zamgławiaj go od czasu do czasu.  

Jak nawozić kaktusy

  Jak nawozić kaktusy  Kaktusy potrafią przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach na ziemi. Wszelkie starania o nawożenie są mile widziane, ale nie są niezbędne. Jak uprawiać kaktusy.

Niektórzy ogrodnicy uzyskują słabe wyniki przy użyciu standardowych nawozów do roślin domowych (prawdopodobnie z powodu nieprawidłowych proporcji składników odżywczych), więc poszukaj specjalistycznego organicznego nawozu do kaktusów, który zawiera więcej fosforu niż azotu.

Jak uprawiać kaktusy. Nawozić kaktusy dwa do trzech razy w roku, tylko w okresie wegetacji, stosując się do ilości zalecanej przez producenta. Ogranicz lub pomiń nawożenie w okresie zimowym.  

Rodzaje kaktusów domowych

  Rodzaje kaktusów domowych  Kilka rodzajów kaktusów nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, od tych z tradycyjnymi kolcami do tych, które wyglądają jak inne sukulenty. Kilka popularnych gatunków do uprawy w pomieszczeniach to m.in:  

 • Kaktus Opuntia microdasys pochodzi z północnego Meksyku, a jego łodygi przypominają królicze uszy. Z tą odmianą należy obchodzić się ostrożnie, ponieważ podkładki zawierają żółte glochidy (kolczaste szczecinki), które wyglądają jak bawełna, ale zawierają wiele kolców. Kaktus ma białe kwiaty i może dorastać do wysokości od dwóch do trzech metrów.
 • Jedna z najpopularniejszych odmian roślin domowych, kaktus Old Lady (Mammillaria Hahniana) przypomina poduszkę do szpilek z włosami i mnóstwem kolców. Ta odmiana ma okrągły kształt i atrakcyjne fioletowe kwiaty. Dorasta do czterech centymetrów wysokości i ośmiu centymetrów szerokości.
 • Kaktus bożonarodzeniowy (Rhipsalideae gaertneri) to leśny kaktus, który ma pozbawione kolców, segmentowane łodygi i jasne, gwiazdkowate kwiaty w kolorze białym, czerwonym i różowym. Jest to jeden z najłatwiejszych kaktusów do uprawy w pomieszczeniach i najlepiej nadaje się dla początkującego hodowcy.
 • Kaktus gwiaździsty (Astrophytum asterias), zwany również kaktusem jeżowatym, ma kształt gwiazdy i wytwarza żółte kwiaty. Ta mała odmiana dorasta do wysokości jednego do dwóch centymetrów przy średnicy dwóch do sześciu centymetrów i jest często spotykana w wewnętrznych ogrodach terrariów.

 

Jak przycinać kaktusy

  Jak przycinać kaktusy  Ogólnie rzecz biorąc, kaktus nie wymaga większego przycinania, chyba że próbujesz kontrolować jego wzrost. Natomiast usuwanie martwych lub uszkodzonych części można wykonać za pomocą czystych, ostrych nożyc ogrodowych.

Ogrodnicy zazwyczaj przycinają kaktusy tylko po to, aby usunąć nowe odrosty (lub młode rośliny) w celu rozmnożenia nowych roślin. Zawsze zakładaj ochronne rękawice ogrodnicze, aby uniknąć zranienia się podczas wykonywania tej czynności.

Rozmnażanie kaktusów

  Rozmnażanie kaktusów  Jeśli twój kaktus wytwarza kłącza (lub młode rośliny), możesz je wykorzystać do rozmnażania innych roślin. Większość kłączy rośnie u podstawy rośliny, gdzie dzielą się składnikami odżywczymi i wodą z rośliny macierzystej, podczas gdy inne tworzą się wzdłuż łodygi lub na podkładkach. Zbieranie i rozmnażanie młodych roślin przyczynia się do zdrowia rośliny matecznej, a także pozwala na rozmnażanie rośliny. Jak hodować kaktusy.

  Jak posadzić kaktusa  

 1. Zbierz następujące materiały: rękawice, ostry nóż, podkładki pod alkohol, hormon do ukorzeniania, mieszankę do uprawy kaktusów i doniczkę.
 2. Wysterylizuj nóż, przecierając go podkładką z alkoholem i pozostawiając do wyschnięcia. Stosować rękawice ochronne.
 3. Zlokalizuj pęd i odetnij go od łodygi u jej podstawy pod kątem 45 stopni (skośny kąt pozwala na zgnicie rany zanim zgnije).
 4. Pozostaw omladok w suchym miejscu na kilka dni (lub do tygodnia), aby rana mogła się zaognić.
 5. Wypełnij doniczkę mieszanką doniczkową.
 6. Ścięty koniec młodnika nasączamy hormonem ukorzeniającym, a następnie delikatnie wciskamy go w górną część podłoża uprawowego.
 7. Umieść doniczkę w jasnym, ale pośrednim świetle słonecznym i często ją zamgławiaj.
 8. Twój nowy kaktus powinien wytworzyć silne korzenie w ciągu czterech do sześciu tygodni.

 

Jak wyhodować kaktusa z nasion

  Jak wyhodować kaktusa z nasion  Zarówno kaktusy pustynne, jak i leśne można wyhodować z nasion, ale wymaga to cierpliwości. Dodatkowo trzeba będzie zaopatrzyć się w nasiona kaktusa, które można uzyskać z rośliny tylko podczas jej kwitnienia. Niektóre kaktusy mogą nigdy nie zakwitnąć w pomieszczeniach. Jak hodować kaktusy.

Większość nasion kaktusów wymaga stratyfikacji (podstępnego przekonania, że przetrwają zimę) przed posadzeniem. Jak uprawiać kaktusy.  Można to zrobić umieszczając nasiona w zwilżonym mchu torfowym, a następnie przechowując je w lodówce, aż pękną (za około cztery do sześciu tygodni).  

Po okresie stratyfikacji przygotuj doniczkę z mieszanką dla kaktusów i posadź nasiona tak głęboko jak są szerokie. Podlej je lekko, a następnie przykryj doniczkę plastikiem i umieść ją w jasnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Większość kaktusów wykiełkuje w ciągu około trzech tygodni i wtedy można usunąć plastikową osłonę w ciągu dnia. Za około pół roku sadzonki powinny być gotowe do własnych doniczek.  

Jak przesadzić kaktusa

  Jak przesadzić kaktusa  Kaktusy to rośliny wolno rosnące, które rzadko wymagają przesadzania. W rzeczywistości wiele gatunków kaktusów kwitnie lepiej, gdy są lekko ukorzenione. Kaktusy należy przesadzać tylko na początku sezonu wegetacyjnego, gdy potrzebują świeżej ziemi lub cierpią z powodu gnicia. Jak hodować kaktusy.

Aby to zrobić, należy najpierw założyć rękawice ochronne. Następnie wyjmij roślinę z obecnej doniczki, używając czystej kielni do poluzowania korzeni. Dno terakoty lub glinianej doniczki wypełnij szybkoschnącą mieszanką do uprawy kaktusów. Dodaj roślinę, wypełniając boki, upewniając się, że obejmuje korzenie, i lekko podlej.  

Zimowanie Jak uprawiać kaktusy

  Zimowanie Jak uprawiać kaktusy  Kaktus wewnętrzny wymaga specjalnej opieki w zimie, ale to zwykle oznacza mniej uwagi, a nie więcej. Na początek upewnij się, że twój kaktus jest umieszczony w najbardziej nasłonecznionym oknie.

Ponieważ zimowe słońce jest nisko na niebie, pozwoli to twojemu kaktusowi rozwijać się bez spalania. Następnie należy zaprzestać nawożenia w okresie spoczynku i ograniczyć podlewanie do maksymalnie raz w miesiącu.  

Szkodniki i choroby kaktusów

  Szkodniki i choroby kaktusów  Wszystkie gatunki kaktusów mogą być atakowane przez mączniaka rzekomego, zgorzelinę, grzyby i roztocza. Objawy to suche liście, nalot przypominający pleśń oraz obecność chrząszczy na łodygach lub w glebie. Jak uprawiać kaktusy. Jak hodować kaktusy. W większości przypadków szkodniki można delikatnie zmyć sprayem z węża w zlewie lub wacikami.

Większość szkodników roślinnych uodporniła się na środki owadobójcze i stosowanie chemicznych środków owadobójczych w pomieszczeniach powinno być ostatecznością.

  Nadmiernie podlewane kaktusy mogą cierpieć na grzybicę, która wygląda jak ciemne, zapadnięte plamy na łodydze, które w końcu stają się mięsiste. Gnicie bakteryjne może również spowodować, że z kaktusa zacznie sączyć się czarny płyn. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych warunków należy usunąć porażone części rośliny i potraktować je rozcieńczonym roztworem nadtlenku wodoru.  

Jak sprawić, aby kaktus zakwitł – Jak uprawiać kaktusy

  Jak sprawić, aby kaktus zakwitł - Jak uprawiać kaktusy  Kwitnący kaktus lub sukulent to rarytas, bo większość z nich nie kwitnie w pomieszczeniach. Aby wspomóc ten proces, należy stworzyć naturalne środowisko dla kaktusa, który wymaga ciepłych temperatur w dzień i chłodnych w nocy.

Jeśli temperatura w domu jest cieplejsza, może to wymagać przeniesienia rośliny do garażu lub piwnicy na noc (czego większość domowych ogrodników nie zrobi).   Kaktusy potrzebują również co najmniej czterech do sześciu godzin światła słonecznego i odpowiedniej ilości wody (ale nie za dużo!), aby zakwitnąć.

Być może najważniejszym czynnikiem dla kwitnienia jest pozwolenie kaktusom na przeżycie okresu spoczynku, kiedy jest mniej światła słonecznego i wody. Niektóre kaktusy leśne (np. kaktus bożonarodzeniowy) kwitną w tym czasie.  

Częste problemy z kaktusami w pomieszczeniach Jak uprawiać kaktusy

 

  Najczęstszym błędem popełnianym przez hodowców kaktusów jest nadmierne podlewanie zimą. Może to prowadzić do gnicia albo u podstawy rośliny, albo na końcach, gdzie pojawia się nowy wzrost. Jeśli zgnilizna jest zaawansowana, może być konieczne założenie nowej rośliny z sadzonek lub odrzucenie całej rośliny matecznej.

 Stosowanie nieekologicznych nawozów może również zaszkodzić kaktusowi, ponieważ większość nawozów chemicznych zawiera metale ciężkie, które w końcu zatrują roślinę. Jak uprawiać kaktusy.  A ponieważ kaktusy nie mają ochronnej kory ani liści, często dochodzi do urazów fizycznych, które mogą powodować impingi prowadzące do infekcji. Jak hodować kaktusy.

Aby temu zapobiec, upewnij się, że roślina jest zdrowa, aby kaktusy mogły zostać wykrwawione, zanim zostaną zainfekowane.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button