Rośliny ozdobne

Jak uprawiać kaktusy w domu lub mieszkaniu

Jak uprawiać kaktusy? W naturze występują tysiące gatunków kaktusów, w tym dwie duże grupy kaktusów uprawianych jako rośliny domowe: kaktusy pustynne i kaktusy leśne. Obie grupy kaktusów dobrze rozwijają się w pomieszczeniach przy stosunkowo niewielkiej konserwacji i są dostępne w wielu rozmiarach, przy czym najpopularniejsze są gatunki małe i średnie.

 

 • Kaktusy pustynne mają zwykle kolce lub włoski i kształt ostrzy, kul lub obelisków.
 • Kaktusy leśne pochodzą z obszarów subtropikalnych. Przypominają inne sukulenty, takie jak bromelie, i rosną na zalesionych obszarach lasów strefy umiarkowanej oraz w regionach subtropikalnych i tropikalnych. Są to pnącza lub rośliny epifityczne, które w naturze przyczepiają się do drzew i są doskonałymi roślinami domowymi. Najbardziej znanym ozdobnym kaktusem leśnym jest kaktus bożonarodzeniowy, który pochodzi z Brazylii i kwitnie na czerwono, różowo, fioletowo i żółto. Zarówno kaktusy pustynne, jak i leśne rosną powoli, mają piękne kwiaty i są jednymi z najodporniejszych roślin domowych.

 

Jak uprawiać kaktusy

 

Jak uprawiać kaktusy

 

Kaktusy pustynne i leśne są jednymi z najtwardszych roślin domowych i mają wyjątkowe, charakterystyczne piękno, które sprawia, że nadają się do każdego parapetu lub jasno oświetlonego pomieszczenia. Niektóre gatunki kwitną po trzech lub czterech latach uprawy, a inne nigdy nie kwitną w pomieszczeniach. Obie grupy kaktusów są łatwe w pielęgnacji, wymagając jedynie jasnego światła słonecznego i okazjonalnego podlewania. Podlewanie i karmienie można ograniczyć zimą, gdy roślina jest w stanie spoczynku. Przycinanie zwykle nie jest konieczne, chyba że konieczna jest kontrola wzrostu, a zamieranie dotyczy tylko odmian kwitnących, których suszone kwiaty i tak odpadają.

 

Jakiego światła potrzebuje kaktus?

 

Jakiego światła potrzebuje kaktus?

 

Kaktusy wymagają od czterech do sześciu godzin jasnego światła słonecznego dziennie. Jednak niektóre pustynne i leśne gatunki kaktusów mogą ulec poparzeniu w bezpośrednim świetle słonecznym. Umieść kaktusa w pobliżu nasłonecznionego okna i wybierz lokalizację, do której dociera przefiltrowane jasne światło latem i bezpośrednie światło zimą (na przykład okno wychodzące na południe lub zachód). Latem można przenieść kaktusa na zewnątrz, aby zapewnić mu dużo światła, ale należy to zrobić tylko wtedy, gdy temperatura w nocy wzrośnie.

Jaka gleba jest najlepsza dla kaktusów?

 

Jaka gleba jest najlepsza dla kaktusów?

 

Jak uprawiać kaktusy. Kaktus pustynny najlepiej rośnie w szybko rosnącej mieszance gleby zaprojektowanej specjalnie dla kaktusów. Dobrze rosną również w zwykłej ziemi doniczkowej z dodatkiem piasku, kamyków lub perlitu w celu zwiększenia drenażu i napowietrzenia. Kaktusy leśne również lubią dobrze przepuszczalną glebę, ale często mogą dobrze rosnąć w zwykłej mieszance doniczkowej.

 

Jak podlewać kaktusy

 

Jak podlewać kaktusy

 

Wiosną i latem, gdy kaktus aktywnie rośnie i kwitnie, należy go obficie podlewać co dziesięć dni i pozwolić, aby woda dokładnie spłynęła. W okresie spoczynku zimowego należy podlewać raz na cztery tygodnie (raz na sześć tygodni w przypadku niektórych gatunków pustynnych). Gleba powinna być sucha w dotyku między letnimi podlewaniami i przeważnie sucha zimą.

Temperatura i wilgotność – Jak uprawiać kaktusy?

 

Temperatura i wilgotność - Jak uprawiać kaktusy?

Kaktusy preferują wysokie temperatury. Zimą roślina preferuje okres chłodzenia. W swoim naturalnym środowisku kaktus pustynny jest przyzwyczajony do bardzo zimnych nocy. Niemniej jednak, każda roślina domowa, która nie jest mrozoodporna, musi być chroniona przed zimowymi przeciągami. Rośliny do kuchni : 8 najlepszych roślin do kuchni

 

Kaktusy preferują wilgotność na poziomie od 40 do 60 procent, co jest stosunkowo łatwe do osiągnięcia w większości domów. Kaktusy leśne lubią nieco bardziej wilgotne powietrze niż gatunki pustynne. Jeśli więc zauważysz, że twoja soczysta roślina więdnie, od czasu do czasu spryskaj ją mgiełką.

 

Jak nawozić kaktusy

 

Jak nawozić kaktusy

 

Kaktusy mogą przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach na Ziemi. Wszelkie wysiłki związane z nawożeniem są mile widziane, ale nie są konieczne. Jak uprawiać kaktusy. Niektórzy ogrodnicy uzyskują słabe wyniki ze standardowymi nawozami do roślin domowych (prawdopodobnie z powodu niewłaściwych proporcji składników odżywczych), więc poszukaj specjalistycznego organicznego nawozu do kaktusów, który zawiera więcej fosforu niż azotu. Jak uprawiać kaktusy. Kaktusy należy nawozić dwa do trzech razy w roku, wyłącznie w okresie wegetacji, zgodnie z zaleceniami producenta. Zmniejszenie lub pominięcie nawożenia w okresie zimowym.

 

Rodzaje kaktusów uprawianych w pomieszczeniach

 

Rodzaje kaktusów uprawianych w pomieszczeniach

 

Kilka rodzajów kaktusów nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, od tych z tradycyjnymi kolcami po te, które wyglądają jak inne sukulenty. Kilka popularnych gatunków do uprawy w pomieszczeniach to:

 

 • Kaktus Opuntia microdasys pochodzi z północnego Meksyku, a jego łodygi przypominają królicze uszy. Z odmianą tą należy obchodzić się ostrożnie, ponieważ opuszki zawierają żółte glochidy (kolczaste włosie), które wyglądają jak bawełna, ale zawierają wiele kolców. Kaktus ten ma białe kwiaty i może osiągać wysokość od dwóch do trzech metrów.
 • Jedna z najpopularniejszych odmian roślin doniczkowych, kaktus Old Lady (Mammillaria Hahniana) przypomina poduszkę z włosami i dużą ilością kolców. Odmiana ta ma okrągły kształt z atrakcyjnymi fioletowymi kwiatami i może dorastać do czterech centymetrów wysokości i ośmiu centymetrów szerokości.
 • Kaktus bożonarodzeniowy (Rhipsalideae gaertneri) to leśny kaktus o bezkolcowych, segmentowanych łodygach i jasnych kwiatach w kształcie gwiazdy w kolorze białym, czerwonym i różowym. Jest to jeden z najłatwiejszych kaktusów do uprawy w pomieszczeniach i najlepiej nadaje się dla początkujących hodowców. Rośliny do łazienki: 17 roślin do łazienki
 • Kaktus gwiaździsty (Astrophytum asterias), zwany także kaktusem jeżowatym, ma kształt gwiazdy i wytwarza żółte kwiaty. Ta niewielka odmiana osiąga wysokość od jednego do dwóch centymetrów i średnicę od dwóch do sześciu centymetrów i jest często spotykana w wewnętrznych ogrodach terrarystycznych.

 

Jak przycinać kaktusy

 

Jak przycinać kaktusy

 

Ogólnie rzecz biorąc, kaktus nie wymaga większego przycinania, chyba że próbujesz kontrolować jego wzrost. Jednak usuwanie martwych lub uszkodzonych części można wykonać za pomocą czystych, ostrych sekatorów. Ogrodnicy zwykle przycinają kaktusy tylko w celu usunięcia nowych odrostów (lub młodych roślin) do rozmnażania nowych roślin. Podczas wykonywania tych czynności należy zawsze nosić ochronne rękawice ogrodnicze, aby uniknąć obrażeń.

 

Rozmnażanie kaktusów

 

Rozmnażanie kaktusów

 

Jeśli kaktus wytwarza kłącza (lub młode rośliny), można je wykorzystać do rozmnażania innych roślin. Większość kłączy rośnie u podstawy rośliny, gdzie dzielą się składnikami odżywczymi i wodą z rośliną macierzystą, podczas gdy inne tworzą się wzdłuż łodygi lub na podkładkach. Zbieranie i rozmnażanie młodych roślin przyczynia się do zdrowia rośliny matecznej, a także pozwala na jej rozmnażanie. Rośliny do sypialni: 15 najlepszych kwiatów do sypialni

 

Jak zasadzić kaktusa:

 

Jak zasadzić kaktusa

 

 1. Zbierz następujące materiały: rękawiczki, ostry nóż, podkładki z alkoholem, hormon ukorzeniający, mieszankę do uprawy kaktusów i doniczkę.
 2. Wysterylizuj nóż, przecierając go wacikiem nasączonym alkoholem i pozostawiając do wyschnięcia. Nosić rękawice ochronne.
 3. Zlokalizuj pęd i odetnij go od łodygi u podstawy pod kątem 45 stopni (ukośny kąt pozwala na gnicie rany, zanim zgnije).
 4. Pozostaw omladok w suchym miejscu na kilka dni (lub do tygodnia), aby umożliwić ropienie rany.
 5. Wypełnij doniczkę podłożem.
 6. Namocz odcięty koniec młodego pędu w hormonie ukorzeniającym, a następnie delikatnie wciśnij go w górną część podłoża.
 7. Umieść doniczkę w jasnym, ale pośrednim świetle słonecznym i często ją spryskuj.
 8. Nowy kaktus powinien uformować silne korzenie w ciągu czterech do sześciu tygodni.

 

Jak wyhodować kaktusa z nasion

 

Jak wyhodować kaktusa z nasion

 

Zarówno kaktusy pustynne, jak i leśne można wyhodować z nasion, ale wymaga to cierpliwości. Ponadto, będziesz musiał zdobyć nasiona kaktusa, które można uzyskać tylko wtedy, gdy roślina kwitnie. Niektóre kaktusy mogą nigdy nie zakwitnąć w pomieszczeniu.

 

Większość nasion kaktusów wymaga stratyfikacji (przekonania, że przetrwają zimę) przed sadzeniem. Jak uprawiać kaktusy.  Można to zrobić, umieszczając nasiona w zwilżonym mchu torfowym, a następnie przechowując je w lodówce, aż pękną (w ciągu około czterech do sześciu tygodni).

 

Po okresie stratyfikacji przygotuj doniczkę z mieszanką kaktusów i posadź nasiona tak głęboko, jak są szerokie. Podlej je lekko, a następnie przykryj doniczkę folią i umieść w jasnym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Większość kaktusów wykiełkuje w ciągu około trzech tygodni, po czym można zdjąć plastikową osłonę w ciągu dnia. Po około sześciu miesiącach sadzonki powinny być gotowe na własne doniczki.

 

Jak przesadzić kaktusa

 

Jak przesadzić kaktusa

 

Kaktusy to wolno rosnące rośliny, które rzadko wymagają przesadzania. W rzeczywistości wiele gatunków kaktusów kwitnie lepiej, gdy są lekko ukorzenione. Kaktusy powinny być przesadzane tylko na początku sezonu wegetacyjnego, gdy potrzebują świeżej gleby lub cierpią z powodu zgnilizny. W tym celu należy najpierw założyć rękawice ochronne. Następnie wyjmij roślinę z obecnej doniczki za pomocą czystej kielni, aby poluzować korzenie. Wypełnij dno terakotowej lub glinianej doniczki szybkoschnącą mieszanką kaktusową. Dodaj roślinę, zakopując ją po bokach, upewniając się, że korzenie są przykryte, i lekko podlej.

 

Zimowanie Jak uprawiać kaktusy

 

Zimowanie Jak uprawiać kaktusy

 

Kaktus domowy wymaga szczególnej opieki zimą, ale zwykle oznacza to mniej uwagi, a nie więcej. Na początek upewnij się, że kaktus jest umieszczony w najbardziej nasłonecznionym oknie. Ponieważ zimowe słońce jest nisko na niebie, pozwoli to kaktusowi rozwijać się bez poparzeń. Następnie należy zaprzestać nawożenia w okresie spoczynku i ograniczyć podlewanie do maksymalnie jednego razu w miesiącu.

 

Szkodniki i choroby kaktusów

 

Szkodniki i choroby kaktusów

 

Wszystkie gatunki kaktusów mogą być atakowane przez mączniaka prawdziwego, łuskowce, komary i roztocza. Objawy obejmują suche liście, powłokę przypominającą pleśń i obecność chrząszczy na łodygach lub w glebie. Jak uprawiać kaktusy. W większości przypadków szkodniki można delikatnie zmyć za pomocą spryskiwacza z węża w zlewie lub wacików bawełnianych. Większość szkodników roślinnych uodporniła się na środki owadobójcze, a stosowanie chemicznych środków owadobójczych w pomieszczeniach powinno być ostatecznością.

 

Namoczone kaktusy mogą cierpieć na zgniliznę grzybiczą, która wygląda jak ciemne, zapadnięte plamy na łodydze, które ostatecznie stają się papkowate. Zgnilizna bakteryjna może również powodować wydzielanie się czarnej cieczy. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych warunków, należy usunąć dotknięte części rośliny i potraktować je rozcieńczonym roztworem nadtlenku wodoru.

 

Jak sprawić, by kaktus zakwitł – Jak uprawiać kaktusy?

 

Jak sprawić, by kaktus zakwitł - Jak uprawiać kaktusy?

 

Kwitnący kaktus lub sukulent to rarytas, ponieważ większość z nich nie kwitnie w pomieszczeniach. Aby wspomóc ten proces, należy stworzyć naturalne środowisko dla kaktusa, które wymaga ciepłych temperatur w ciągu dnia i chłodnych temperatur w nocy. Jeśli temperatura w domu jest wyższa, może to wymagać przeniesienia rośliny do garażu lub piwnicy na noc (czego większość domowych ogrodników nie zrobi).

 

Kaktusy potrzebują również co najmniej czterech do sześciu godzin światła słonecznego i rozsądnej ilości wody (ale nie za dużo!) do kwitnienia. Być może najważniejszym czynnikiem wpływającym na kwitnienie jest umożliwienie kaktusom przetrwania okresu spoczynku, w którym jest mniej światła słonecznego i wody. Niektóre kaktusy leśne (takie jak kaktus bożonarodzeniowy) kwitną w tym czasie.

 

Najczęstsze problemy z kaktusami w pomieszczeniach Jak uprawiać kaktusy?

 

Najczęstszym błędem popełnianym przez hodowców kaktusów jest nadmierne podlewanie zimą. Może to prowadzić do gnicia u podstawy rośliny lub na końcach, gdzie pojawia się nowy wzrost. Jeśli zgnilizna jest zaawansowana, konieczne może być założenie nowej rośliny z sadzonek lub całkowite zniszczenie całej rośliny matecznej. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 

Stosowanie nieekologicznych nawozów może również zaszkodzić kaktusowi, ponieważ większość nawozów chemicznych zawiera metale ciężkie, które ostatecznie zatruwają roślinę. Jak uprawiać kaktusy.  A ponieważ kaktusy nie mają ochronnej kory ani liści, często dochodzi do urazów fizycznych, które mogą powodować guzy prowadzące do infekcji. Aby temu zapobiec, należy upewnić się, że roślina jest zdrowa, aby kaktusy mogły zarosnąć, zanim zostaną zainfekowane.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button