Rośliny ozdobne

Roślina do ch 17 roślin na literę CH

Roślina do ch 17 roślin do litery ch. Zastanawiasz się, które rośliny zaczynają się na literę ch? Przygotowaliśmy listę roślin zaczynających się na literę ch. Zakład do ch coś o nich.

Roślina na ch

 

Roślina na ch

 

 • chara
 • włosy
 • owłosiony
 • chmiel zwyczajny
 • Chochlaczka
 • pliszka żółta
 • chondrilla
 • świerzb
 • świerzbowiec trzcinowy
 • chrzan
 • chrupki
 • Chryzantema
 • Pudel bladożółty
 • turzyca dwuklasowa
 • ogon myszy
 • hemlock
 • Płetwa ogoniasta panońska

 

Chrzan

 

Chrzan

 

Chrzan to wieloletnia roślina z rodziny Brassicaceae.

Roślina ta pochodzi prawdopodobnie z Europy Wschodniej i Azji Zachodniej, ale obecnie jest popularna na całym świecie. Dorasta do wysokości 1,5 metra i jest uprawiana przede wszystkim ze względu na duży biały, cylindryczny korzeń. Zakład dla ch.

Nienaruszony korzeń chrzanu nie ma prawie żadnego aromatu. Jednak po pokrojeniu lub starciu enzymy z uszkodzonych komórek roślinnych rozkładają glikozyd sinigrynę, tworząc izotiocyjanian allilu, który podrażnia oczy i zatoki. Tarty chrzan wystawiony na działanie powietrza i ciepła ciemnieje, traci ostrość i staje się nieprzyjemnie gorzki, dlatego przechowuje się go wymieszanego z octem.

 

Chmiel zwyczajny

 

Chmiel zwyczajny

 

Jest to pnąca, owłosiona roślina o długości do 6 m. Odmiany hodowlane mogą osiągać od 10 do 40 m wysokości. Ma petiolate, 3- do 5-klapowe i naprzeciwległe liście z piłokształtnymi marginesami. Jest dwupienna. Kwitnie w lipcu. Rośliny w lesie deszczowym – 16 najciekawszych roślin

Posiada kwiaty groniaste (męskie) lub słupkowe (żeńskie). Kwiaty słupkowe tworzą skupiska szyszek (strobilus). W aksylach przylistków ochronnych znajdują się gruczoły z substancjami czynnymi. Zawiera lupulinę, żywice z magnezją, woski i olejek eteryczny. Stosowany jest w piwowarstwie, konserwach, produkcji chleba oraz w farmacji. W medycynie stosowany jest jako środek uspokajający, moczopędny, w zaburzeniach snu oraz w celu pobudzenia apetytu. Uprawiane są tylko rośliny żeńskie (chmiel), zapylane przez wiatr, owoce to niełupki.

Pochodzenie nie jest dokładnie znane, prawdopodobnie wywodzi się z Europy. Rośnie w uprawach, ale także dziko w wilgotnych lasach zalewowych. W Czechach jest uprawiana od 11. wiek. Spleśniałe owoce mogą wywołać silną reakcję alergiczną.

 

Zagłębienie Chochlačka

 

Zagłębienie Chochlačka

 

Dziurawiec (Corydalis cava) to wieloletnia i miododajna roślina z rodziny makowatych. Ma dużą podziemną bulwę, z której wyrasta prosta, dwulistna łodyga. Liście są trójklapowe, dziwnie pierzaste, a przylistki wtórnie podzielone. Fioletowe, rzadko białe kwiaty są skupione w terminalnych racicach i mają wydłużoną ostrogę. Owocem jest kapsułka. Cała roślina jest trująca.

 

Roślina owłosiona dla ch

 

Roślina owłosiona dla ch

 

Skrzyp to rodzaj roślin z rodziny gwiazdkowatych. W starszych systemach umieszczano go w pokrewnym rodzaju Hawthorn jako jego podrodzaj. Zakład dla ch. Należy do taksonomicznie bardzo złożonej grupy roślin, głównie ze względu na zmienność morfologiczną i genetyczną poszczególnych gatunków oraz ich szeroką hybrydyzację.

 

Chryzantema

 

Chryzantema

 

Chryzantema to wieloletnia, jesienna roślina pochodząca z Chin. Chryzantemy dzielą się na chryzantemy ogrodowe i szklarniowe. Kwitną od września do października, a czasem do grudnia (w zależności od tego, kiedy wystąpią pierwsze przymrozki). Mają rozgałęzione łodygi i ładnie ukształtowane liście.  Delikatny odcień bladego różu i bladego fioletu. Mają one wielkość od 90 do 120 cm. Mają one bardzo typowy zapach. Jest bardzo łagodna i gorzka. Rozmnażają się przez sadzonki wierzchołkowe. W naszym kraju ludzie wykorzystują chryzantemy do dekoracji grządek ogrodowych lub grobów. Piwo na włosy.

 

W Chinach chryzantema ogrodowa była uprawiana już w 15. wieku p.n.e., skąd rozprzestrzeniła się na Japonię. W Japonii chryzantema ogrodowa jest godłem japońskiego dworu cesarskiego, kwiatem narodowym, a nawet najwyższe odznaczenie Japonii nosi nazwę tego kwiatu. Kilka odmian chryzantemy (nie jest to gatunek rodzimy) dotarło do Europy w XVII i XVIII wieku.

 

Trzcina kanaryjska Roślina dla ch

 

Trzcina kanaryjska Roślina dla ch

 

Gatunek o bardzo dużym zasięgu okołobiegunowym. Rośnie prawie w całej Europie, ale jest rzadszy na południu kontynentu, w północno-zachodniej Afryce, przez europejską Rosję i Turcję dociera na Bliski Wschód (Syria, Irak, Iran) i na Kaukaz, następnie jego zasięg ciągnie się przez Syberię (tu nie występuje tylko na terenach najbardziej wysuniętych na północ) do Kamczatki, Sachalinu i Primorye. Rozciąga się na Azję Środkową (z wyłączeniem obszarów pustynnych), Mongolię i Chiny (od północnej Mandżurii do południowochińskiego Yunnanu)

Rośnie również na Półwyspie Koreańskim, Tajwanie i w Japonii. W Ameryce Północnej rośnie w Kanadzie (z wyjątkiem obszarów najbardziej wysuniętych na północ), w USA (nieobecny jedynie na nizinie atlantyckiej na południowym wschodzie). Został wprowadzony do Afryki Południowej i Lesotho, pojawił się w południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Australii oraz w Nowej Zelandii, na Hawajach. W Ameryce Środkowej i Południowej (Meksyk, Salwador, Kostaryka i Kolumbia, południowe stany Brazylii – Santa Catarina, Rio Grande do Sul, Urugwaj i argentyńska prowincja Buenos Aires). Zakład dla ch. W naszym kraju występuje obficie na całym terytorium, od nizin po góry.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button