Rośliny ozdobne

Jak wyhodować bonsai – i jak o nie dbać

Jak wyhodować bonsai – i jak je pielęgnować. Żywe rośliny bonsai (po japońsku „drzewko w misce lub doniczce”) wyglądają elegancko i efektownie. Są to jednak zwykłe drzewa, które zostały celowo skarłowaciałe poprzez przycięcie gałęzi i korzeni, a następnie wyrzeźbione w różne formy lub nawet miniaturowe krajobrazy.

 

Jak uprawiać bonsai

 

Jak uprawiać bonsai

 

Uprawa Bonsai wywodzi się z Chin ponad 2000 lat temu, a następnie stała się popularna w Japonii. Ta forma sztuki odzwierciedla idee Zen dotyczące natury, żywiołów i zmian, w unikalny sposób wyrażone w małej skali. Przy regularnej opiece i pielęgnacji wiele cennych okazów starzeje się tak dobrze, że są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

Własne bonsai można zrobić z młodych sadzonek ze szkółki lub z samosiewów, które znajdziemy w ogrodzie, np. klonu, który wszędzie zrzuca tony swoich małych helikopterów. Można nawet kupić zestawy do bonsai ogrodowego, które zawierają odpowiednie nasiona. Równie dobrze sprawdzają się drzewa i krzewy zimozielone lub liściaste. Rośliny kwitnące sezonowo, takie jak azalie, krabary czy wisteria, również mogą stanowić ładne bonsai.

 

Jak rozpocząć uprawę bonsai

 

Jak rozpocząć uprawę bonsai

Bonsai uprawia się w płytkich doniczkach, dlatego w ciepłe dni często wymagają codziennego podlewania. Zimą delikatne bonsai muszą być trzymane w pomieszczeniach lub w szklarni; rośliny odporne mogą pozostać na zewnątrz, o ile są chronione przed wysuszającymi wiatrami i bezpośrednim słońcem.

 

Krok 1: Przygotowanie bryły korzeniowej – Jak uprawiać bonsai

Wyjmij roślinę z pojemnika i odetnij dwie trzecie dolnej części bryły korzeniowej. Jak wyhodować bonsai. Zgrabić glebę na powierzchni, aby odsłonić część korzeni. Zwilż wszystkie korzenie za pomocą butelki ze spryskiwaczem.

Krok 2: Wkładanie bryły korzeniowej do doniczki

Usuń martwe gałęzie i kończyny, które odciągają uwagę od idei Twojego drzewa. Usuń wszystkie martwe korzenie i wszystkie duże korzenie, które będą przeszkadzać podczas sadzenia w doniczce. Umieść roślinę w doniczce i urabiaj ziemię wokół korzeni. Przykryj glebę żwirem lub mchem i dobrze podlej.

 

Krok 3: Rozpocznij kształtowanie drzewa

Zdecyduj, które gałęzie będą odpowiednie do kształtowania. Aby uzyskać pożądany kształt, owiń drut ciasno, ale nie tak ciasno, aby utrudnić wzrost (pomoże to poprowadzić gałąź do wzrostu w pożądanym kierunku i kształcie). Gdy gałąź urośnie na tyle, że utrzyma swój nowy kształt, usuń drut.

 

Pielęgnacja bonsai po posadzeniu

 

Pielęgnacja bonsai po posadzeniu

Po posadzeniu bonsai trzeba go traktować nieco inaczej niż zwykłą roślinę domową. Jak wyhodować bonsai. Zastosuj się do tych wskazówek, aby utrzymać go w jak najlepszej formie.

Podlewanie – Jak uprawiać bonsai

 

Podlewanie - Jak uprawiać bonsai

Hodowcy typu A nie pokochają tej wskazówki, ale jest to najlepszy sposób, aby upewnić się, że twoje bonsai dostaje odpowiednią ilość wody: nigdy nie podlewaj zgodnie z harmonogramem. Z niektórymi innymi roślinami domowymi, możesz wiedzieć, że sobota jest dniem podlewania, ale z delikatnymi bonsai, to nie działa. Zamiast tego podlewaj, gdy gleba lekko przeschnie (nie całkowicie). Jak wyhodować bonsai – i jak o nie dbać

 

Nawożenie

 

Nawożenie

Z reguły większość bonsai powinna być nawożona przez cały sezon wegetacyjny (od wczesnej wiosny do połowy jesieni). Potrzeby w zakresie nawożenia mogą się jednak różnić w zależności od rodzaju drzewa, którym się zajmujesz. Można użyć nawozu granulowanego lub płynnego oraz nawozów wyprodukowanych specjalnie dla bonsai. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jak wyhodować bonsai.

Gleba – Jak uprawiać bonsai

 

Gleba - Jak uprawiać bonsai

Większość mieszanek glebowych do bonsai to połączenie akadamy (twardej, wypalonej gliny), pumeksu, skały lawowej i gleby. Istnieją nieskończone kombinacje i będziesz musiał eksperymentować, aby zobaczyć, co ci najbardziej odpowiada. Dobra mieszanka glebowa dla bonsai musi dobrze trzymać wodę, nie topiąc korzeni. Jak uprawiać bonsai.

 

Przesadzanie Jak wyhodować bonsai

 

Przesadzanie

Większość młodych bonsai wymaga przesadzania co dwa lata, natomiast bardziej dojrzałe drzewka mogą pozostać w tej samej doniczce nawet przez pięć lat. Będziesz wiedział, kiedy przesadzanie jest konieczne, jeśli zobaczysz korzenie odsłonięte i krążące wokół dna doniczki.

Jeśli trzeba przesadzić drzewo, należy to zrobić wczesną wiosną, gdy jest jeszcze w stanie spoczynku. Przy przesadzaniu do większej donicy należy upewnić się, że mieszanka gleby nie różni się zbytnio od tej, do której drzewo jest przyzwyczajone.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button