Rośliny ozdobne

Kiedy sadzić gladiole? Od sadzenia do uprawy

Kiedy sadzić gladiole? Te klasyczne kwiaty od pokoleń zdobią ogrody i bukiety w środku lata. Współcześni ogrodnicy mogą wybierać spośród szerokiej gamy kształtów, kolorów i wysokości kwiatów, więc z pewnością każdy znajdzie gladiola odpowiadającego jego gustom. Gladiole dzieli się generalnie ze względu na wielkość kwiatów na klasy od miniaturowych do ogromnych.

 

Niektóre z najpopularniejszych odmian o wysokości od 3 do 4 metrów występują w szerokiej gamie kolorów: czerwień granatu, gorący róż, żółty, kremowy, koralowy, a nawet zielony. Większość odmian mieczyków jest odporna tylko do określonej temperatury. Jednym z wyjątków jest gladiolus odporny (Gladiolus nanus). Ten rodzaj gladioli ma na łodygach rośliny o wysokości 50 cm. Chociaż wielu ogrodników uprawia gladiole na kwiat cięty, są one również atrakcyjne posadzone w ogrodzie jednorocznym z cyniami, lawaterią i celozją.

 

Kiedy sadzić gladiole

 

Kiedy sadzić gladiole

 

Gladioli pochodzi z Afryki Południowej i najlepiej rośnie w słonecznym miejscu w piaszczysto-gliniastej glebie z dobrym drenażem. Każda gleba, która nadaje się do uprawy warzyw jest odpowiednia dla gladioli. Wiosną wymieszaj kompost z grządkami, aby poprawić drenaż i żyzność. Kiedy sadzić gladioli? Gladioli nie konkuruje dobrze z innymi roślinami i chwastami, dlatego dla uzyskania najlepszych rezultatów należy utrzymywać teren wokół nich w czystości.

 

Gladioli można sadzić na około dwa tygodnie przed ostatnim spodziewanym wiosennym przymrozkiem. Od posadzenia do kwitnienia minie od 70 do 90 dni. Aby uzyskać ciągły zbiór kłosów kwiatowych, należy sadzić kilka kłosów kwiatowych co dwa tygodnie do początku lata. W zależności od wielkości sadzimy cebulki na głębokość od 2 do 6 cm i przykrywamy je 2 cm warstwą ziemi. Rozstaw je w odległości 12 cm w rzędach lub grupach po 10-15 pędów. Gdy rośliny mają około 6 cm wysokości, usyp kopiec z ziemi wokół podstawy rośliny, aby pomóc w podtrzymaniu łodygi. Kiedy sadzić gladiole.

 

Gdy rośliny mają od 6 do 10 cm wysokości, należy zastosować nawóz rozpuszczalny w wodzie w odległości od 4 do 6 cm od łodyg. Drugi nawóz zastosuj, gdy pędy kwiatowe zaczną się wybarwiać. Utrzymuj rośliny wolne od chwastów i ściółkuj je warstwą kory, wiórów drzewnych lub słomy o grubości od 2 do 4 cm. Dobrze podlewaj rośliny, aby uzyskać jak największe kwiaty.

Wysokie odmiany będą prawdopodobnie potrzebowały palików, aby zapobiec wyginaniu się pędów kwiatowych na wietrze. Kopiec gleby pomoże, ale paliki lub siatka palików i sznurek są najlepsze sposoby, aby utrzymać łodygi kwiatów w pozycji pionowej. Idealnie sprawdzają się podpórki do poszczególnych łodyg.

 

 

Pielęgnacja gladiole

 

Pielęgnacja gladiole

 

W przypadku uprawy gladioli na ścięcie kwiatów do bukietów, należy ściąć pędy kwiatowe po przekątnej, gdy najniższe kwiaty na łodydze zaczynają się wybarwiać. Przy odcinaniu łodygi kwiatowej należy pozostawić na roślinie co najmniej cztery liście. Posłużą one jako pożywka dla przyszłorocznych kwiatów. Ucięty koniec łodygi kwiatowej zanurzamy w wodzie natychmiast po ścięciu. Nasza ocynkowana, 4-częściowa donica jest idealna do zbioru gladioli. Kiedy sadzić gladiole.

 

Przechowywanie gladioli

 

Przechowywanie gladioli 

 

W niektórych, ściółkować grządki gladioli warstwą siana lub słomy dla ochrony zimowej. W innych rejonach, z wyjątkiem odpornych odmian mieczyków, wykopać korzenie do przechowywania na zimę przed pierwszymi mrozami. Kiedy sadzić gladiole, Oczyść je, odetnij łodygę w odległości pół cala i pozostaw w ciepłym, przewiewnym miejscu na jeden do dwóch tygodni. Po wyschnięciu, usuń i wyrzuć stare łodygi, jak również wszelkie małe łodygi. Duże, nowe cebule przechowuj w plastikowych workach siatkowych w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Wiosną przesadzić cebulki gladioli, aby uzyskać kolejny rok pięknych kwiatów.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button