Rośliny ozdobne

Wiosenne kwiaty – 20 kwiatów, które kwitną wiosną

Kwiaty wiosenne – 20 kwiatów, które kwitną wiosną. Nic tak nie wyznacza końca zimy jak radosne wiosenne kwiaty. Od pierwszych przebiśniegów i żonkili po pierwiosnki – wiosenne kwiaty są wykorzystywane przez ogrodników jako „wyznacznik wiosny”, odliczający dni do ponownego wzrostu temperatur i możliwości spędzania większej ilości czasu w naszych ogrodach.

Dlaczego warto uprawiać wiosenne kwiaty

 

Wiosenne kwiaty są również ważne dla zapylaczy. Wiele zapylaczy, w tym trzmiele i niektóre motyle, hibernuje w zimie, a po wyjściu z hibernacji polegają na wiosennych kwiatach, które dostarczają im nektaru i pyłku. Nektar z wiosennych kwiatów dostarcza zapylaczom energii do lotu i poszukiwania partnera lub miejsca na gniazdo, natomiast pyłek z wiosennych kwiatów pomaga trzmielom rozpocząć składanie jaj dla kolejnego pokolenia trzmieli.

 

Jak wybrać wiosenne kwiaty do ogrodu

 

Wybierając wiosenne kwiaty, należy zastanowić się, gdzie planujemy je uprawiać. Większość z nich najlepiej radzi sobie w słońcu lub lekkim cieniu – jeśli są uprawiane w słonecznym miejscu, będą kwitły wcześniej, ponieważ gleba, w której rosną, będzie ogrzewana przez słońce. Zastanów się również, czy chcesz uprawiać wiosenne kwiaty w doniczce czy w ziemi, czy chcesz mieć tymczasowy czy stały wyświetlacz i czy sadzisz cebulki, które zwykle sadzi się jesienią.

Rozważ również kombinacje kolorystyczne. Jeśli sadzisz wiosenne cebulki, pomyśl o kolorach kwiatów – czy będą się uzupełniać, czy będą się zderzać? Czy będą kwitły jednocześnie, czy jedna po drugiej?

 

Wiosenne kwiaty

 

Wiosenne kwiaty - 20 kwiatów, które kwitną wiosną

 

Poniżej przedstawiamy listę 20 naszych ulubionych wiosennych kwiatów do uprawy.

 

1. Primrose

 

Primrose

Piękny pierwiosnek bezłodygowy to jeden z naszych ulubionych wiosennych kwiatów o bladożółtych kwiatach i bujnych, zielonych, karbowanych liściach. Z biegiem lat prymulki rozrastają się w kępy, które można podzielić i przesadzić do ogrodu, aby zwiększyć ich ekspozycję. Pierwiosnek w odpowiednich warunkach sam się rozsiewa i nadaje naturalny wygląd ogrodowym obwódkom. Istnieją również formy uprawne znane jako „polyanthus”, które kwitną w różnych kolorach, w tym jaskrawym purpurowym, czerwonym i różowym.

Pierwiosnki najlepiej uprawiać w wilgotnej glebie w półcieniu i sadzić wśród przebiśniegów i innych wiosennych kwiatów.

Kwiaty: od marca do maja
Wysokość x powierzchnia: 20 cm x 35 cm

 

2. Śnieżynka

 

Śnieżynka

Przebiśniegi to jedne z najwcześniej kwitnących wiosennych kwiatów, czasem kwitną już w styczniu. Do wyboru są gatunki Galanthus nivalis oraz większe odmiany o różnych kształtach kwiatów, np. Galanthus 'S. Arnott’ i Galanthus elwesii 'Abington Green’. Przebiśniegi gromadzą się stopniowo przez lata, więc można je łatwo wykopać, podzielić i przesadzić, aby uzyskać większą ekspozycję.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy sadzić przebiśniegi „zielone” po kwitnieniu w marcu i kwietniu.

Kwiaty: od stycznia do marca

Wysokość x powierzchnia: 12 cm x 5 cm

3. Szafran Tommasini

 

Szafran Tommasini

Szaflary to jedne z najbardziej radosnych wiosennych kwiatów, dostarczające obfitego pyłku trzmielom. Większość kwiatów jest fioletowa, ale można też kupić odmiany żółte i białe. Wyrastają z cebulek, które najlepiej sadzić jesienią, a najlepiej rosną w pełnym słońcu w wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie. Szafirki można uprawiać pojedynczo w donicach, w szczelinach na obrzeżach ogrodu lub naturalnie w trawniku.

Kwitnienie: od lutego do kwietnia

Wysokość x powierzchnia: 15 cm x 5 cm

4. Narcyz

 

Narcyz

Czy wiosna byłaby kiedykolwiek wiosną bez żonkili? Te wesołe, żółte kwiaty kwitną nawet w najtrudniejszych warunkach i oferują feerię barw, gdy w ogrodzie nie kwitnie prawie nic innego. Do uprawy dostępny jest ogromny wybór żonkili, w tym odmiany o białych i łososiowo-różowych kwiatach, żonkile wysokie i karłowe 'Tete-a-Tete’, a także odmiany o wczesnym i późnym terminie kwitnienia. Jeśli naprawdę kochasz żonkile, możesz posadzić różne wczesne i późne odmiany, aby żonkile kwitły w Twoim ogrodzie od lutego do maja.

Sadzić w wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie w pełnym słońcu, w gruncie lub w doniczkach.

Kwitnienie: od lutego do maja

Wysokość x powierzchnia: 30 cm x 5 cm

5. Hyacinthe

 

Wiosenne kwiaty Hyacinthe

Hiacynty to piękne wiosenne kwiaty, które w ostatnich latach wypadły z łask, bo wyglądają nieco staroświecko. Jednak dobrze nadają się do doniczek i są niezwykle pachnące, oferując na początku roku eksplozję wiosennego koloru i zapachu. Do wyboru są odmiany fioletowe, różowe i białe. Hiacynty należy sadzić w wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie w pełnym słońcu. Rośliny do ogrodu skalnego – 12 najpiękniejszych roślin do ogrodów

marzec – kwiecień

Wysokość x powierzchnia: 25 cm x 10 cm

6. Tulipan

 

Tulipan

Tulipany są jednym z najpopularniejszych wiosennych kwiatów i występują w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Wybierz tulipany w jasnych kolorach, aby uzyskać radosną ekspozycję lub bordowe i białe tulipany, aby uzyskać bardziej dramatyczny wygląd. Możesz również kupić tulipany z falbankami i tulipany z kwiatami piwonii, aby uzyskać inny wygląd. Chociaż tulipany nie są popularne wśród zapylaczy, nadal są cennym dodatkiem do wiosennych kwietników i ekspozycji granicznych. Tulipany należy sadzić w wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie w pełnym słońcu.

Kwiaty: tulipany: kwiecień – maj

Wysokość x powierzchnia: 45 cm x 20 cm

7. Strzyżyk leśny

 

Wiosenne kwiaty Strzyżyk leśny

Nebuddies to wesołe, nisko rosnące niebieskie kwiaty. Są idealne do sadzenia z przodu rabaty lub w połączeniu z tulipanami i żonkilami, aby stworzyć żywy wiosenny wyświetlacz. Są łatwe do samodzielnego posadzenia, ale po przekwitnięciu zaczynają wyglądać niechlujnie i najlepiej je wyrwać i posadzić na ich miejsce coś innego.

Kwiaty należy sadzić w wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie w półcieniu.

Kwiaty: od kwietnia do czerwca

Wysokość x powierzchnia: 20 cm x 15 cm

8. Cheirant fragrant

 

Cheirant fragrant

Kwiaty są popularne w wiosennych ekspozycjach rabatowych. Większość kwiatów ściennych to rośliny dwuletnie, dlatego należy je wysiewać późną wiosną, aby były gotowe do kwitnienia następnej wiosny. Można też kupić kwiaty z gołym korzeniem do jesiennego sadzenia. Cziranty występują w głębokiej czerwieni i żółci. Rośnie w wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie w pełnym słońcu do częściowego cienia. Rośliny w lesie deszczowym – 16 najciekawszych roślin

Kwiaty: marzec – kwiecień

Wysokość x powierzchnia: 50 cm x 50 cm

 

Kwiaty wiosenne 9. Lungwort

 

Wiosenne kwiaty Kwiaty wiosenne 9. Lungwort

Płucnica to wspaniała bylina, która toleruje więcej cienia niż inne wiosenne kwiaty. Swoją nazwę bierze od oznaczeń na liściach, które mają przypominać chore płuca. Kwiaty mogą być fioletowe lub różowe. Lungwort jest bardzo lubiany przez pszczołę włochatą, jedną z pierwszych pszczół budzących się wiosną z hibernacji. Posadźcie płucnicę z pierwiosnkami i pszczółkami, aby uzyskać naturalny wiosenny wygląd.

Kwiaty: marzec – kwiecień

Wysokość x powierzchnia: 35 cm x 45 cm

 

10. Korona w kratkę

 

Korona w kratkę

Checkered Crown to piękna wiosenna cebulka z rodziny liliowatych. Ma kwiaty o wzorze szachownicy w odcieniach fioletu i różu, ale można też dostać odmiany białe. Rośnie Crown Plaid w wilgotnej glebie, w półcieniu.

Kwiaty: marzec – kwiecień

Wysokość x powierzchnia: 35 cm x 45 cm

Kwiaty wiosenne 11. ciemierniki

 

Kwiaty wiosenne 11. ciemierniki

Ciemierniki kwitną od późnej zimy do wiosny w różnych kolorach kwiatów, w tym białym, różowym i głęboko fioletowym. Dostępnych jest wiele gatunków ciemierników, w tym najwcześniej kwitnąca róża bożonarodzeniowa, ciemiernik czarny, po później kwitnące hybrydy ciemiernika.

Kwiaty uprawiać w wilgotnej glebie w półcieniu.

Kwiaty: od stycznia do kwietnia

Wysokość x powierzchnia: 45 cm x 45 cm

12. Irys siatkowy

 

Wiosenne kwiaty Irys siatkowy

Irysy wcześnie kwitnące mają delikatne, pachnące, fioletowe kwiaty z żółtymi oznaczeniami. Dorastają do zaledwie 15 cm wysokości i są idealne do uprawy w doniczkach oraz do alpejskich ekspozycji na stole lub parapecie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, posadź je w doniczkach.

Kwiaty: od stycznia do kwietnia

Wysokość x powierzchnia: 15 cm x 15 cm

13. Wrzos

 

Wrzos

Kwitnące zimą i wiosną wrzosowiska Erica carnea i Erica x darlyensis dostarczają kwiatów w czasie, gdy kwitnie niewiele innych roślin. Są one magnesem dla trzmieli i stanowią ważne źródło pyłku i nektaru wczesną wiosną. W przeciwieństwie do wrzosów kwitnących latem, te odporne wrzosy tolerują gleby o odczynie obojętnym do zasadowego. Posadzić je w donicach z innymi wiosennymi kwiatami lub naprzód w słonecznej obwódce. Jak rozmnożyć lawendę

Kwitnienie: od grudnia do kwietnia

Wysokość x powierzchnia: 50 cm x 100 cm

14. Tavolin zima

 

Wiosenne kwiaty Tavolin zima

Tawułki wczesnowiosenne to wcześnie kwitnące byliny o jaskrawożółtych kwiatach. Doskonale nadają się do naturalizacji trawników i dobrze łączą się z przebiśniegami. Należy wybrać miejsce słoneczne do częściowo zacienionego z wilgotną, ale dobrze przepuszczalną glebą. Podobnie jak w przypadku przebiśniegów, po kwitnieniu należy je posadzić „na zielono”.

Kwitnienie: od stycznia do lutego

Wysokość x powierzchnia: 13 cm x 10 cm

Kwiaty wiosenne 15. Poniklec

 

Kwiaty wiosenne 15. Poniklec

Pulsatilla vulgaris to piękny późnowiosenny kwiat, który tradycyjnie jest symbolem Wielkanocy. Ma jedwabiście fioletowe kwiaty w kształcie gwiazdek, które kontrastują z paprociami. Bratki należy uprawiać w dobrze przepuszczalnej glebie w pełnym słońcu.

Kwiaty: od kwietnia do maja

Wysokość x powierzchnia: 20 cm x 20 cm

16. Siniaki

 

Siniaki

Hiacynty winogronowe, Bruises, to niewielkie, kwitnące wiosną cebulki o jasnoniebieskich kwiatach. Choć mają wspólną nazwę z hiacyntami pospolitymi, nie są z nimi spokrewnione. Posadzić je na froncie granicy, w trawie lub w donicach. Uważaj – łatwo się rozprzestrzeniają.

Kwiaty: od kwietnia do maja

Wysokość x powierzchnia: 20 cm x 10 cm

17. Irys niemiecki

 

Wiosenne kwiaty Irys niemiecki

Irys niemiecki to popularny, wysoko rosnący irys, który kwitnie na liściach w kształcie miecza od maja do czerwca. Każdy kwiat składa się z dużych płatków zewnętrznych i wewnętrznych, zwanych floretami i spady. Włoski rosnące wzdłuż środka płatków dały Irisowi German jego nazwę.

Irysy niemieckie należy sadzić na ciepłym, słonecznym stanowisku w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie. Upewnij się, że irys jest umieszczony powyżej poziomu gleby i w pełnym słońcu przez większość dnia – zapewni to niezawodne kwitnienie.

Kwiaty: od maja do czerwca

Wysokość x powierzchnia: 90 cm x 10 cm

Kwiaty wiosenne 18. Naparstek

 

Kwiaty wiosenne 18. Naparstek

 

Naparstnice kwitną od późnej wiosny do lata, wypełniając lukę między bylinami wiosennymi i letnimi. Tradycyjnie naparstnica ma różowo-fioletowe rurkowate kwiaty z piękną plamką w środku, ale można też dostać odmiany o kwiatach białych i pomarańczowych. Większość naparstnic jest dwuletnia, co oznacza, że kwitną i wydają nasiona w drugim roku, ale coraz częściej można spotkać naparstnice wieloletnie.

Sadzić naparstnice w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie w słońcu do cienia. Gatunki dwuletnie łatwo ulegają samosiewom.

Kwiaty: od maja do czerwca

Wysokość x powierzchnia: 1,8 m x 90 cm

19. Czosnek

 

Wiosenne kwiaty Czosnek

Czosnki to cebulowe byliny, zwykle o kulistych, fioletowych kwiatach. Kwitną od późnej wiosny do lata i są uwielbiane przez pszczoły. Stanowią doskonałe kwiaty cięte, zarówno w aranżacjach z kwiatów świeżych, jak i suszonych.

Posadź czosnek w wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie w pełnym słońcu, najlepiej wśród innych roślin liściastych, które ukrywają ich nieestetyczne, pasiaste liście.

Kwiaty: od maja do czerwca

Wysokość x powierzchnia: 20 cm x 15 cm

Kwiaty wiosenne 20. konwalia majowa

 

Kwiaty wiosenne 20. konwalia majowa

Konwalia jest nisko rosnącą, rozłożystą byliną o łukowato wygiętych łodygach z białymi, dzwonkowatymi kwiatami. Idealnie nadaje się do uprawy w cienistych obwódkach i w lasach. Dobrze sprawdza się jako kwiat cięty-.

Konwalie sadzić w wilgotnej glebie w półcieniu.

Kwiaty: od kwietnia do maja

Wysokość x powierzchnia: 25 cm x 30 cm

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button