Rośliny ozdobne

Rośliny w lesie deszczowym – 16 najciekawszych roślin

Rośliny w lesie deszczowym – 16 najciekawszych roślin. Amazoński las deszczowy jest jednym z najbardziej zróżnicowanych ekologicznie miejsc na Ziemi. Jest domem dla większej liczby gatunków niż gdziekolwiek indziej, ale to rośliny zapewniają pożywienie i dom dla życia w lasach deszczowych.

 

Rośliny w lesie deszczowym

 

Rośliny w lesie deszczowym

 

Amazoński las deszczowy jest domem dla około 80 000 gatunków roślin, które rosną jako drzewa, krzewy, krzewinki i liany, tworząc środowisko pełne dzikiej przyrody. Tutaj wymieniamy 16 najciekawszych roślin, które znajdziesz w Amazonii.

 

1. Orzech parze

 

Orzech parze

 

Jedno z najbardziej znanych drzew amazońskich lasów deszczowych, orzech brazylijski (Bertholletia excelsa) rośnie na fantastyczną wysokość i ma wyjątkowy kształt. Rośliny w lesie deszczowym. Mają prosty pień i zarośniętą koronę z liści i gałęzi. Drzewa te dorastają do wysokości 50 metrów z pniem o szerokości 2 metrów.

 

Jako jedno z największych drzew w Amazonii, orzechy brazylijskie są fantastycznym drzewem, które można spotkać w lesie deszczowym. Ich orzechy zostały po raz pierwszy opisane przez odkrywcę i przyrodnika Alexandra von Humboldta na początku XIX wieku podczas jego rejsu w dół Amazonki. Strąki owoców, w których znajdują się orzechy, są niezwykle twarde i mogą je otworzyć tylko makaki i rodzaj dużego gryzonia zwanego agouti.

 

W fantastycznym symbolu dobrze zarządzanej turystyki, drzewa owocują tylko wtedy, gdy są zapylane przez pszczoły euglossine, a pszczoły potrzebują zapachu delikatnej orchidei, aby przyciągnąć partnera. Orzechy brazylijskie są więc nierozerwalnie związane ze zdrowiem otaczających je lasów deszczowych.

 

2. Drzewo kakaowe

 

Drzewo kakaowe

 

Drzewo kakaowe (Theobroma cacao), które pochodzi z lasów amazońskich i innych tropikalnych regionów obu Ameryk, było cenione za swoje nasiona i było uprawiane przez wiele starożytnych kultur, w tym Majów i Olmeków (najstarsza znana cywilizacja w Ameryce Środkowej). Same drzewa dorastają do wysokości około 6-11 metrów w runie lasu deszczowego. Drzewo kakaowe słynie ze swoich owoców, którymi są strąki kakao zawierające nasiona, z których powstaje czekolada. Nasiona są wykorzystywane od tysięcy lat do produkcji napoju kakaowego oraz w handlu.

 

3. Tortury

 

Tortury

 

Męczennice (Passiflora spp.) to jedne z najpopularniejszych kwiatów występujących w lasach deszczowych. Misjonarze uważali, że kwiaty przypominają koronę cierniową, którą Jezus nosił przy ukrzyżowaniu, co doprowadziło do ich nazwy. Jaskrawo kolorowe kwiaty są zapylane przez wiele różnych zwierząt, w tym pszczoły, osy, kolibry, a nawet nietoperze. Jednak wiele gatunków passiflory jest specyficznych dla konkretnego zapylacza.

 

Lasy tropikalne Ameryki Południowej są usiane wieloma różnymi kolorami i odmianami passiflory. Niektóre występują jako zdrewniałe liany, a inne są krzewami o zróżnicowanych kwiatach od białych do jaskrawoczerwonych. Najbardziej znanym gatunkiem jest Passiflora edulis, której owoce wykorzystywane są w sokach i deserach. Inne gatunki passiflory są od wieków stosowane w medycynie tradycyjnej.

 

4. Orchidee

 

Orchidee

 

Storczyki to jedna z najbardziej zróżnicowanych rodzin roślin, których kwiaty można spotkać w lasach deszczowych. Ich delikatne i często kolorowe kwiaty mają niepowtarzalny kształt, a spotkać można wiele odmian. Orchidee fascynowały Karola Darwina swoimi skomplikowanymi relacjami z zapylaczami, a o ich mechanizmach zapylania pisał w O pochodzeniu gatunków. Rośliny w lesie deszczowym.  Napisał też całą książkę poświęconą zapylaniu storczyków – Fertilisation of Orchids (1862).

 

Wiele storczyków jest kolorowych i pachnących. W rzeczywistości, podczas eksploracji amazońskich lasów deszczowych, można faktycznie wykryć zapach niektórych gatunków, zanim zobaczysz roślinę. Nieznany dla wielu osób, najbardziej znany storczyk to storczyk waniliowy. Wytwarza ona popularny aromat wanilii i jest jedynym storczykiem o zastosowaniu komercyjnym. Do popularnych gatunków ozdobnych należą storczyki o kwiatach przypominających pantofelek oraz storczyki z rodzajów Phalaenopsis i Cymbidium, które można znaleźć w wielu kwiaciarniach. Storczyk Prosthechea fragrans jest jednym z pachnących gatunków występujących w amazońskich lasach deszczowych.

 

5. Combretum rotundifolium

 

Combretum rotundifolium

 

Popularna roślina i kwiat występujący w amazońskich lasach deszczowych, małpi krzew (Combretum rotundifolium) ma wyjątkowy wygląd. Kwiaty przypominają małe jaskrawoczerwone i żółte pędzle dzięki długim pręcikom.

 

Roślina ta rośnie jako liana samodzielnie lub jako pasożyt na innych roślinach. To właśnie podczas kwitnienia nabiera fantastycznego wyglądu dzięki efektownym kwiatom. Ich jaskrawe kolory przyciągają kolibry, które spijają nektar i zapylają rośliny. Występują w całym amazońskim lesie deszczowym i często można je zobaczyć w pobliżu cieków wodnych.

 

6. Liana

 

Liana

 

Liany są pnącymi roślinami drzewiastymi i są klasyfikowane według sposobu ich wzrostu, na przykład drzewo lub krzew. Istnieje wiele rodzin roślin, które rosną jako liany. Rośliny w lesie deszczowym. Chociaż są najbardziej zróżnicowanym rodzajem roślin w lasach tropikalnych, liany są często pomijane. Te zdrewniałe liany utrzymują duże drzewa razem w rozległej i skomplikowanej sieci. Dzieje się tak dlatego, że lasy tropikalne mają płytką glebę, a liany stanowią system nośny. Oznacza to również, że kiedy duże drzewa upadają, sieć lian ściąga otaczające je drzewa i otwiera baldachim dla sadzonek i kolejnego pokolenia wzrostu.

 

Liany dorastają do wysokości około 200 metrów, a niektóre rosną znacznie dłużej i łączą wiele drzew i roślin. Liany zaczynają swoje życie na dnie lasu, jak większość roślin lasów deszczowych, a następnie rosną w kierunku światła słonecznego, wykorzystując drzewa do wsparcia. Społeczeństwa lasów deszczowych używają kilku gatunków do wody pitnej, podczas gdy inne są źródłem trucizn, takich jak znana kurara.

 

Rośliny w lesie deszczowym 7. Drzewo figowe

 

Rośliny w lesie deszczowym 7. Drzewo figowe

 

Drzewo figowe, ikoniczna roślina amazońskich lasów deszczowych, ma fascynującą i złowrogą historię życia. Ich wysokie kształty są często wskazywane podczas spacerów po lesie deszczowym. Choć jest to ogromne drzewo, dojrzałe figowce zaczynają się jako maleńkie nasiona osadzone na gałęzi. Stamtąd rosną w kierunku ziemi w sposób pozornie łagodny i delikatny wokół drzewa. Dopiero po dotarciu do dna lasu figowiec rozrasta się i pochłania swojego żywiciela.

 

Korzenie figowca pobierają substancje odżywcze, które wcześniej odżywiały gospodarza, często zabijając oryginalne drzewo, które pozostawia po sobie formę przypominającą krzak. Siatkowany pień stanowi dom dla wielu zwierząt lasów deszczowych i przyciąga inne, gdy drzewo wytwarza figi. Są też fantastycznym widokiem dla turystów, którzy mogą sobie wyobrazić tę niezwykłą historię życia, która może trwać ponad 200 lat.

 

8. Mahoń

 

Mahoń

 

Znane i bardzo cenione drzewo lasów deszczowych, mahoń brazylijski (Swietenia macrophylla) jest rzadkością w amazońskiej puszczy. Ten gatunek mahoniowca jest drzewem wynurzającym się i dorasta do wysokości 70 metrów. Owoce mahonii brazylijskiej dojrzewają w porze deszczowej. Nasiona są rozproszone przez wiatr i opadają na ziemię. Chociaż drzewa mają status drzew wrażliwych IUCN, brazylijscy urzędnicy oszacowali w 1998 roku, że 80% całej produkcji mahoniu pochodzi z nielegalnego wyrębu napędzanego popytem konsumentów.

 

Rośliny w lesie deszczowym 9. Hot Lips

 

Rośliny w lesie deszczowym 9. Hot Lips

 

Bardzo efektowna roślina o jaskrawoczerwonych kwiatach, gorzka warga (Psychotria elata), występuje w tropikalnych lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Kwiaty to zmodyfikowane, kolorowe liście zwane wisiorkami, które pełnią taką samą funkcję jak prawdziwe kwiaty. Przyciągają różne kolibry i motyle, które piją nektar, zbierają pyłek i zapylają rośliny.

 

10. Annatto

 

Annatto

 

Inną rośliną amazońskich lasów deszczowych, której wiele osób nie zna, jest achiote (Bixa orellana), ponieważ nadal jest używana do barwienia żywności czerwonym lub żółtym barwnikiem. Barwnik ten jest również używany przez wiele kultur amazońskich do ozdoby ciała, a także do celów leczniczych. Roślina rośnie dziko w amazońskich lasach deszczowych i występuje jako mały krzew w podszyciu o wysokości około 8 metrów. Gdy roślina kwitnie, wydaje piękne białe lub różowe kwiaty. Owocami rośliny achiote są kolczaste kapsułki, które zawierają nasiona wytwarzające barwnik.

 

Rośliny w lesie deszczowym 11. Heliconia

 

Rośliny w lesie deszczowym 11. Heliconia

 

Helikonia (Heliconia spp.), którą można zobaczyć w centrach ogrodniczych na całym świecie, pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. W wielu innych krajach uległy naturalizacji i są popularnymi roślinami ozdobnymi.

 

Helikonie dorastają do wysokości około 4,5 metra i są barwnymi i charakterystycznymi roślinami. To właśnie zmodyfikowane liście zwane przylistkami nadają roślinom kształt i kolor. W tych przylistkach znajdują się właściwe kwiaty. Do nektaru mają dostęp ptaki o odpowiednio ukształtowanych dziobach, np. różne kolibry.

 

Rośliny w lesie deszczowym 12. Olneya tesota

 

Rośliny w lesie deszczowym 12. Olneya tesota

 

Zgodnie ze swoją nazwą, drewno żelazne obejmuje wiele gatunków drzew liściastych. W amazońskim lesie deszczowym są to drzewa z rodzaju Dipteryx. Dorastają do wysokości 50 metrów, a ich żywotność wynosi ponad 700 lat i są bardzo cennymi drzewami zagrożonymi wylesieniem. Stanowią one dom dla wielu zwierząt lasu deszczowego, w tym słynnych papug makaków. Drzewa są również ulubionym miejscem gniazdowania orłów harpii, jednych z najpotężniejszych ptaków drapieżnych na świecie.

 

13. Drzewo kauczukowe

 

Drzewo kauczukowe

 

Drzewa kauczukowe są tym, co przyciąga ludzi z wielu krajów, aby znaleźć swoje szczęście. Dzięki nim ludzie się bogacili, a miasta rozrastały, ale doprowadziły one do zniewolenia, a nawet wyginięcia wielu grup amazońskich. Drzewo kauczukowe (Hevea brasiliensis) było centralnym punktem boomu kauczukowego w latach 80. XIX wieku. W tym czasie zaczęto zbierać jego kauczuk, z którego powstaje oryginalna guma używana w oponach rowerowych i samochodowych. Pozostaje głównym źródłem kauczuku naturalnego. Drzewa kauczukowe są stosunkowo niewielkimi drzewami i dorastają do wysokości około 30 metrów.

 

Rośliny w lesie deszczowym 14. Victoria z Amazonii

 

Rośliny w lesie deszczowym 14. Victoria z Amazonii

 

Olbrzymia lilia wodna (Victoria amazonica) jest największą lilią na świecie i jest fantastyczną rośliną, którą można znaleźć w wolno płynących dopływach Amazonki i w basenach na zbiornikach wodnych. Liście mierzą 3 metry średnicy i przy równomiernym rozłożeniu ciężaru mogą utrzymać ciężar małego dziecka. Imponujący jest również trzon, sięgający do głębokości 8 metrów. Kwiaty w momencie otwarcia są białe, później stają się różowe. Kwiaty są również duże, o średnicy 40 cm.

 

15. Bromelia

 

Bromelia

 

Różne epifityczne bromeliady można zobaczyć wysoko na gałęziach drzew w amazońskich lasach deszczowych. Ich gęste liście zbierają wodę i stanowią dom dla owadów i nornic. Oprócz zapewnienia domu, bromeliady są również źródłem wody dla wielu zwierząt lasów deszczowych. Istnieje ponad 1000 gatunków bromeliad, a cała rodzina Bromeliaceae pochodzi z obu Ameryk, tylko jeden gatunek pochodzi z Afryki. Najbardziej znaną bromeliadą jest ananas.

 

 

Rośliny w lesie deszczowym 16. Bananowiec

 

Rośliny w lesie deszczowym 16. Bananowiec

 

Banany (Musa spp.), które pochodzą z południowo-wschodniej Azji, zostały udomowione na wielu różnych obszarach i są obecnie uprawiane w wielu amazońskich społecznościach. Wiele wiosek w regionie Amazonii posiada plantacje i banany, które są odpowiednie dla środowiska tropikalnego. Plantany często występują jako węglowodan w wielu potrawach i różnią się od bananów tym, że są znacznie mniej słodkie i mają skrobiowy smak. Podczas wypraw po Amazonii na pewno zobaczysz plantacje tych roślin na obrzeżach wiosek. Liście są również używane w kuchni do zawijania ryb i warzyw, a czasem jako talerz do serwowania potraw.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button