Rośliny ozdobne

Ostrokrzew uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja rośliny

Ostrokrzew należą do najbardziej wartościowych i wszechstronnych roślin ogrodowych. Są to duże krzewy lub drzewa, które zapewniają kolor i zainteresowanie przez cały rok dzięki atrakcyjnym, ozdobnym, zimozielonym liściom (choć niektóre gatunki są liściaste), obfitości białych kwiatów w lecie i wspaniałym jagodom jesienią i zimą.

 

Ostrokrzew kolczasty

 

Ostrokrzew kolczasty
 

Można je uprawiać jako wolnostojące punkty centralne w ogrodzie, tworzyć z nich gęste, odporne na intruzów żywopłoty i doskonale nadają się do dużych donic tarasowych, zwłaszcza jeśli są przycinane w formalne piramidy. I oczywiście można z nich ścinać gałązki, z których można robić świąteczne ozdoby i wieńce.

 

Nie wszystkie wyrastają na duże krzewy lub drzewa. Czosnek ostrolistny (Ilex aquifolium Ferox Argentea) jest mały i wolno rosnący.

 

Ostrokrzew kolczasty rośnie

 

Ostrokrzew kolczasty rośnie

 

Większość ostrokrzewów preferuje stanowisko w pełnym słońcu lub umiarkowanym cieniu. Potrzebują wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej gleby wzbogaconej o dużą ilość materii organicznej. Będą rosły w większości rodzajów gleby, ale nie lubią ogrodów na twardej kredzie. Kaktus bożonarodzeniowy – uprawa, rodzaje pielęgnacji

 

Odmiany

 

Odmiany

Większość ostrokrzewów jest dwupienna, co oznacza, że roślina ma kwiaty męskie (M) lub żeńskie (F). Tak więc, męska roślina jest potrzebna do zapłodnienia kwiatów na roślinie żeńskiej, aby wyprodukować jagody. Rośliny do kuchni : 8 najlepszych roślin do kuchni

 

Ostrokrzew samozapylający

 

Ostrokrzew samozapylający

 

Istnieją pewne samopylne odmiany powojników, które nie potrzebują partnera, takie jak Ilex aquifolium J C van Tol i I. aquifolium Pyramidalis, ale nawet one dadzą więcej jagód, jeśli w pobliżu będzie rosła odmiana męska.

 

 

Ostrokrzew  reprodukcja

 

Ostrokrzew  reprodukcja

 

Sprawdź odmiany przed zakupem, aby upewnić się, że otrzymasz płeć, której potrzebujesz. Należy jednak uważać, aby nie dać się zwieść ich nazwom. O ile niektóre kobieco brzmiące nazwy, takie jak „Madame Briot” czy „Złota Mleczarka”, są żeńskie, o tyle „Złoty Król” jest żeński, a „Srebrna Królowa” – męski! Holly reprodukcja.

 • Ilex x altaclerensis Golden King (F): Purpurowe pędy rodzą prawie bezkolcowe liście z szerokimi, jasnożółtymi marginesami. Ciemnoczerwone jagody.
 • Ilex x altaclerensis Lawsoniana (F): Prawie pozbawione kolców liście mają jaskrawą żółć i bladą zieleń. Ciemnoczerwone jagody.
 • Ilex aquifolium Amber (F): Dobry wybór dla tych, którzy chcą zmienić na czerwone jagody. Mają one morelowy kolor i kontrastują z jasnozielonymi liśćmi.
 • Ilex aquifolium Argentea Marginata (F): Nowe pędy są zabarwione na różowo. Te raczej kolczaste mają kremowobiały margines i oliwkowozielony środek. Jasnoczerwone jagody.
 • Ilex aquifolium Handsworth New Silver (F): Purpurowe młode pędy rodzą variegate liście z szerokim marginesem bladego kremu lub bieli. Jasnoczerwone jagody.
 • Ilex aquifolium J C van Tol: Odmiana Silver van Tol jest cała zielona, prawie gładko ulistniona, natomiast Silver van Tol ma liście ciemnozielone w środku i kremowe do białych wokół krawędzi, a Golden van Tol ma liście ze złotym marginesem lub prawie całkowicie złote.
 • Ilex aquifolium Madame Briot (F): purpurowe pędy pokryte kolczastymi, ciemnozielonymi liśćmi z jasnożółtym marginesem i bladożółtym cętkowaniem. Jagody pomarańczowo-czerwone.
 • Ilex aquifolium Silver Queen (M): Fioletowe młode pędy wytwarzają różowo zabarwione młode liście, które w wieku dojrzałym stają się ciemnozielone z szerokim kremowym marginesem. Ciemnoczerwone jagody.
 • Holendry amerykańskie niebieskolistne (Ilex x meserveae) mają, jak sama nazwa wskazuje, błyszczące niebieskozielone liście. Zwróć uwagę na Blue Prince (M), Blue Princess (F) i Blue Angel (F).
 • Jak wyhodować bonsai – i jak o nie dbać

Sadzenie

 

Sadzenie

Ciemierniki uprawiane w pojemnikach można sadzić o każdej porze roku, ale najlepsza jest jesień, zima lub wiosna. Wykopać dół o wymiarach 60×60 cm i głębokości 30 cm. Na dno otworu dodaj warstwę materii organicznej, takiej jak kompost lub dobrze sproszkowany obornik, i zakop go.

Umieść korzenie w otworze do sadzenia i dostosuj głębokość sadzenia tak, aby drzewo zostało posadzone na tej samej głębokości, na której rosło pierwotnie i aby wierzchołek korzeni znajdował się na poziomie powierzchni gleby. Sadzenie tulipanów – uprawa, pielęgnacja

 

Do wydobytej ziemi dodajemy dodatkową materię organiczną i zasypujemy dół do sadzenia. Dobrze podlewamy, stosujemy granulowany nawóz ogólny do gleby wokół drzewa i dodajemy mulcz o głębokości 5-7,5 cm z dobrze zmurszałego kompostu ogrodowego lub wiórów korowych wokół obszaru korzeniowego.

 

Zalecane miejsca sadzenia i typy ogrodów

 

Zalecane miejsca sadzenia i typy ogrodów

Kwietniki i rabaty, paleniska, ogrody miejskie i podwórkowe, pojemniki, patio. ostrokrzew karbowanolistny.

Jak pielęgnować ostrokrzew

 

Jak pielęgnować ostrokrzew

Po posadzeniu i prawidłowym ukorzenieniu, turzyce wymagają bardzo mało pielęgnacji i uwagi. Mogą one wymagać regularnego podlewania podczas długotrwałych okresów suszy w lecie, zwłaszcza gdy są młode i ukorzeniają się w glebie. Jak dbać o ostrokrzewy? Ostrokrzew.

Wiosną nawozimy paszą granulowaną i przykrywamy glebę grubym mulczem.

Jeśli konieczne jest przycinanie, można to zrobić o każdej porze roku, ale najlepiej wiosną, aby zoptymalizować produkcję jagód.

 • okres(y) kwitnienia Lato
 • Pora(y) kwitnienia Wiosna, lato, jesień, zima
 • Światło słoneczne Częściowy cień
 • Typ gleby Kredowe, gliniaste, ilaste
 • pH gleby Neutralne
 • Wilgotność gleby Wilgotna, ale dobrze zdrenowana
 • Wysokość do 15 m w zależności od odmiany
 • Maksymalna rozpiętość do 8 m w zależności od odmiany
 • Czas do osiągnięcia maksymalnej wysokości 20-30 lat

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button