Rośliny ozdobne

Jak rozmnażać aloes – porady dotyczące sadzenia

Jak rozmnażać aloes. Jak rozmnaża się rośliny aloesu? Nasiona aloesu są rzadko używane do rozmnażania tego pożytecznego i popularnego sukulenta, ponieważ roślina jest łatwo rozmnażana poprzez pobieranie i sadzenie żyznych kłączy. Aloes (Aloe vera) to odkryta bylina w strefach 10b do 12a Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, którą ludzie na całym świecie uprawiają jako roślinę domową.

Aloes jest uprawiany komercyjnie dla żelu w liściach i jest stosowany w różnych maściach, kosmetykach i lekach. Tradycyjny środek na oparzenia, oparzenia słoneczne i trądzik, żel aloesowy wycieka z mięsistych liści, gdy liście rozdzielają się lub odrywają od rośliny. Rośliny aloesu są łatwe w pielęgnacji, lubią jasne słońce i suchą glebę.

 

Jak rozmnażać aloes

 

Jak rozmnażać aloes

 

Aloes to nisko rosnący sukulent z rozetą mięsistych liści. Cętkowane, łuskowate liście mają od ośmiu do dziesięciu centymetrów długości, a dojrzałe rośliny mogą osiągać rozmiary dwóch metrów wysokości i jednego metra szerokości.

Kłącza rozprzestrzeniają się pod ziemią, a kłącza rozrastają się wokół podstawy dojrzałych roślin. Kłącza te potocznie nazywane są „młodnikami”. Jest to bezpłciowy sposób rozmnażania, aloes jest jak małe roślinne dzieci.

Kiedy młode rośliny aloesu mają kilka centymetrów wysokości, można je usunąć z rośliny matecznej za pomocą czystego, ostrego noża. W jaki sposób aloes się rozmnaża. Pozwól, aby rana na aloesie dziecięcym zagoiła się przez kilka dni, a następnie przenieś ją do nowej doniczki wypełnionej ziemią do sukulentów. Pamiętaj, aby używać gleby przeznaczonej dla sukulentów, ponieważ pomoże ona utrzymać roślinę w dobrym stanie między podlewaniem. Po około miesiącu aloes dla dzieci zakorzeni się i będzie wspaniałym prezentem dla przyjaciela lub krewnego.

 

Kwitnące rośliny aloesu?

 

Kwitnące rośliny aloesu

 

Kwiaty aloesu rozwijają się na dojrzałych roślinach, które rosną w jasnym świetle. Kolce aloesu mogą osiągnąć nawet trzy metry wysokości, wyrastając z rozety liści i tworząc efektowne skupisko kwiatów na roślinie aloesu.

Pojedyncze kwiaty są rurkowate i układają się w grono na szczycie kępy. Kolor kwiatów waha się od czerwonego, przez różowy do koralowego lub pomarańczowego i prawdopodobnie pojawi się wiosną lub zimą. Dorosła roślina zakwitnie kilka razy w ciągu swojego życia, jeśli warunki będą odpowiednie.

Chociaż rośliny aloesu można rozmnażać przez nasiona aloesu, metoda ta nie jest powszechna. Trudno jest utrzymać warunki światła, temperatury i wilgotności potrzebne do kiełkowania i wzrostu aloesu z nasion aloesu, więc ta technika rozmnażania może być wyzwaniem, jeśli nie masz szklarni.

Zdrowe rośliny aloesu będą produkować wiele młodych roślin, więc dzielenie ich z dojrzałej rośliny i przesadzanie jest najprostszym sposobem na wyhodowanie większej ilości aloesu. Kwiaty są żywe i efektowne, ale zbieranie nasion i próba ich założenia zwykle nie jest warta czasu i wysiłku.

Pielęgnacja aloesu

 

Pielęgnacja aloesu

Aloes jest jedną z najłatwiejszych roślin domowych do uprawy, więc jest to dobry rodzaj rośliny na początek. Jeśli masz przyjaciela lub sąsiada z dojrzałą rośliną aloesu, zapytaj, czy możesz wziąć „dziecko” aloesu do eksperymentowania.

Jak rozmnażać aloes. Po wyrośnięciu szczenięcia aloesu, trzymaj roślinę w słonecznym oknie. Najlepsze jest okno skierowane na południe, ale dobre jest również okno skierowane na wschód lub zachód. Rośliny aloesu potrzebują jasnego światła, aby dobrze się rozwijać i kwitnąć i nie rozwijają się w temperaturze poniżej 50 stopni Celsjusza.

 

Jak rozmnażać aloes

 

Jak rozmnażać aloes

 

Obracaj roślinę regularnie, aby upewnić się, że wszystkie części rośliny mają wystarczającą ilość światła. Latem podlewaj więcej i utrzymuj glebę całkowicie wilgotną. Między kolejnymi podlewaniami należy pozostawić ziemię do całkowitego wyschnięcia, a w miesiącach zimowych podlewać rzadziej.

Gdy roślina aloesu osiągnie dojrzałość, latem można ją przenieść na zewnątrz na werandę lub patio. Należy tylko pamiętać, aby przenieść aloes z powrotem do środka, zanim temperatura spadnie poniżej 50 stopni. Jak rozmnażać aloes, bo zimno może poparzyć końcówki liści lub spowodować ich przebarwienie.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button