Rośliny ozdobneRoślinyRośliny ozdobne

Rośliny pnące – 28 najlepszych roślin pnących

Rośliny pnące – 28 najlepszych roślin pnących. Oto wybór najlepszych roślin pnących. Wszystkie rośliny pnące, w tym popularne gatunki, jak np. jaśminowiec, stosują skuteczną strategię polegającą na wykorzystaniu wsparcia innych roślin lub przedmiotów w celu dotarcia do światła słonecznego. W związku z tym nie ma dużej potrzeby inwestowania w tworzenie tkanki podporowej, takiej jak drewno drzew, a rośliny pnące nie podlegają typowym ograniczeniom wzrostu.

 

Najlepsze rośliny pnące do ogrodu

 

Najlepsze rośliny pnące do ogrodu

 

Oczywiście żywiołowy wzrost niesie ze sobą własne problemy – należy starannie dobrać intensywność wzrostu do odpowiedniej przestrzeni, a w razie potrzeby ograniczyć jego obfitość.

Pileostegia viburnoides

 

Pileostegia viburnoides

Samopłodna, zimozielona, tolerancyjna na cień, o białych, pienistych kwiatach późnym latem. Ta hortensja pnąca ma powolne tempo wzrostu, więc po ukorzenieniu ma mniej do odpoczynku.

Parthenocissus henryana

 

Parthenocissus henryana

Ten pochodzący z Chin wirginijski pnącz ma gustowne, variegate liście, które jesienią przybierają żywe odcienie czerwieni. Jest samopylna i może tolerować północny cień.

Hortensja pnąca – Hydrangea anomala subsp. petiolaris

 

Hortensja pnąca - Hydrangea anomala subsp. petiolaris

Liściasta, ale w sezonie całkowicie zasłania swoją przestrzeń dużymi, zielonymi liśćmi i białymi, koronkowymi kwiatostanami. Kolejna hortensja pnąca, która szybko pokryje cienistą ścianę.

 

Jasminum nudiflorum

 

Jasminum nudiflorum

 

Można ją nakłonić do przyjęcia formy pnącza poprzez trening i przycinanie zaraz po kwitnieniu. Jeśli pozwoli się na odrobinę swobody to zimowy jaśmin będzie obficie kwitł zimą i wczesną wiosną.

 

Trachelospermum jasminoides

 

Trachelospermum jasminoides

Zapach „fałszywego jaśminu” nie jest tak podobny do prawdziwego jaśminu, ale jest równie silny. Jaśmin konfederacki jest dość odporny, choć podobno podobny Trachelospermum asiaticum jest bardziej wytrzymały. Najlepiej radzi sobie na słonecznej ścianie.

 

Hedera algeriensis 'Gloire de Marengo’

 

Hedera algeriensis 'Gloire de Marengo'

 

Dobra do rozświetlania ciemnych ścian bez zbędnego zamieszania. Silny, samosiewny, przystosowujący się bluszcz variegatowy o eleganckich błyszczących liściach zabarwionych na biało.

 

Lonicera x tellmanniana

 

Lonicera x tellmanniana

Ziemista roślina, której brakuje zapachu, ale bogate, jaskrawo pomarańczowe kwiaty oferują mnóstwo emocji. Toleruje cień i można ją corocznie przycinać usuwając kwitnące przyrosty.

 

Kobea pnąca – Cobaea scandens – Szybko rosnące rośliny pnące

 

Kobea pnąca - Cobaea scandens - Szybko rosnące rośliny pnące

Szybko rosnące rośliny pnące. Najbardziej żywotne ze wszystkich pnączy jednorocznych i bylina w klimacie bezmroźnym. Z nasion może pokryć zaskakujący obszar dzwonkowatymi kwiatami od późnego lata do pierwszych przymrozków w ciągu jednego roku.

 

Schizophragma integrifolium

 

Schizophragma integrifolium

Podobna do Hydrangea anomala, choć trzeba będzie mieć więcej cierpliwości. Ta roślina pnąca wyróżnia się kształtem i wielkością sterylnych płatków, które otaczają kwiatostan.

 

Dzwonek – Ipomoea tricolor 'Heavenly Blue’

 

Dzwonek - Ipomoea tricolor 'Heavenly Blue'

Bylina w klimacie śródziemnomorskim, może osiągnąć tutaj wystarczający wigor, aby być zauważalną już od późnego kwietniowego siewu, nie będąc przy tym zbyt nachalną. Kwitnie aż do momentu, gdy zatrzymają ją przymrozki.

 

Ipomoea lobata

 

Ipomoea lobata

Ciekawy przedstawiciel rodziny kiścieniowatych o kwiatach, które w fazie wczesnego pąka są jednocześnie intensywnie pomarańczowe i żółte, a dojrzewają do kremowego koloru. Popielnicę wysiać pod koniec kwietnia i przesadzić po minięciu niebezpieczeństwa przymrozków.

Clematis viticella – Wytrzymałe rośliny pnące

 

Clematis viticella - Wytrzymałe rośliny pnące

Płodny powojnik o niebieskich kwiatach, podobny do 'Perle d’Azur’ Sissinghursta, ale o nieco mniejszych kwiatach i większej odporności na mączniaka. Wiosną mocno ją przyciąć i obserwować jak rośnie. Twarde pnącza.

 

Bomarea multiflora

 

Bomarea multiflora

Zielne pnącze, spokrewnione z Alstroemeria, które wyrasta z bulwy. Bomarea multiflora można zabezpieczyć na zimę grubą ściółką. Coś tak pięknego zasługuje na odrobinę wysiłku.

 

Ipomoea coccinea

 

Ipomoea coccinea

Ten prawdziwy rocznik o delikatnym pokroju i efektownych szkarłatnych kwiatach jest rzadki i zasługuje na częstszą uprawę. Łatwa z nasion wysiewanych w końcu kwietnia i sadzonych po minięciu ryzyka przymrozków.

 

Solanum laxum 'Album’

 

Solanum laxum 'Album'

Roślina pnąca o obfitych kwiatach, które wyglądają delikatnie i bujnie aż do pierwszych przymrozków. Zimą przyciąć boczne gałęzie do około 15 cm. Jest wrażliwy, więc umieszczaj go ostrożnie.

 

Rhodochiton atrosanguineus

 

Rośliny pnące Rhodochiton atrosanguineus

'Purple Bellflower’ wytwarza piękne kwiaty na całej długości swoich wijących się pędów i wygląda spektakularnie, gdy rośnie wzdłuż poziomych gałązek lub gałęzi. Można ją wysiewać w końcu kwietnia lub w sierpniu i zimować bez mrozu.

 

Plątawa różowa – Wiecznie zielone rośliny pnące

 

Plątawa różowa - Wiecznie zielone rośliny pnące

Oszałamiająco piękna, ale wymaga cienia, schronienia, dobrego drenażu (i dużo letniej wilgoci), wolno rośnie i jest podobno ambrozją dla ślimaków. Wiecznie zielone pnącze.

 

Clematis 'Frances Rivis’

 

Clematis 'Frances Rivis'

Dobrze kwitnący wczesny powojnik o guzowatych kwiatach, które wiosną mają wielki urok. Dobrze radzi sobie w częściowym, liściastym cieniu jako część schematu leśnego. Po kwitnieniu lekko przyciąć, jeśli w ogóle.

 

Clematis 'Alba Luxurians’ –  Wiecznie zielone rośliny pnące

 

Clematis 'Alba Luxurians' -  Wiecznie zielone rośliny pnące

Jeden z najbardziej masywnych Clematisów. Przycinaj mocno każdej wiosny, będziesz zaskoczony zasięgiem, jaki uzyskasz w ciągu jednego sezonu. Kwitnie obficie od lipca do września. Wiecznie zielone pnącze.

 

Róża 'Wedding Day’

 

Rośliny pnące Róża 'Wedding Day'

Róże kwitnące mają tę przyjemną właściwość, że w miarę dojrzewania zmieniają kolor – od bladego pierwiosnka do białego. Różne stadia pojawiają się obok siebie w każdym wielokrotnym kwiatostanie. Rośliny pnące.

 

Clematis 'Bill MacKenzie’ – Rośliny pnące

 

Clematis 'Bill MacKenzie' - Rośliny pnące

Wytrzymały, silny powojnik, który oferuje efektowne kwiaty i główki przez długi sezon. Jest odporna na suszę i ekstremalne zimno, ale najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu.

 

Wiciokrzew – Lonicera periclymenum 'Serotina’ Niewymagające rośliny zwisające

 

Wiciokrzew - Lonicera periclymenum 'Serotina' Niewymagające rośliny zwisające

Roślina okrywowa o wyrazistym zabarwieniu i długim okresie kwitnienia. Silnie rosnący i czasami nieuporządkowany gatunek; można go utrzymać w ryzach zimą poprzez ostrożne usuwanie kwitnących pędów. Niewymagająca, powłóczysta roślina.

 

Róża 'Chevy Chase’ – Rośliny pnące

 

Rośliny pnące Róża 'Chevy Chase' - Rośliny pnące

Burzliwy róż z nutą bogactwa. Kwiaty są małe, podwójne i karmazynowe, o ściśle skupionych płatkach. Świetna w połączeniu z ciemnymi, błyszczącymi liśćmi dojrzałego psiankowatego drzewa, które tworzy odpowiednią hostę.

 

Róża 'The Garland’ – Rośliny pnące

 

Róża 'The Garland' - Rośliny pnące

Ta róża, to zawsze najciekawszy widok w ogrodzie. Może urosnąć niezwykle duży.

 

Kwitnąca wisteria – Wisteria floribunda 'Alba’ – Rośliny uciągowe

 

Rośliny pnące Kwitnąca wisteria - Wisteria floribunda 'Alba' - Rośliny uciągowe

Rośliny trakcyjne. Często uprawiana jest w ostro przyciętych palatach na ścianie, choć pozostawiona swobodnie na drzewach będzie szukać światła słonecznego, by dobrze kwitnąć, nabierze czegoś ze swojego naturalnego charakteru.

 

Winorośl japońska – Vitis coignetiae – Rośliny pnące

 

Winorośl japońska - Vitis coignetiae - Rośliny pnące

Winorośl w bardziej precyzyjnym znaczeniu: bliski krewny winogron. Uprawiana jest ze względu na duże liście, które jesienią przybierają piękny kolor. Wspaniały sposób na ożywienie drzewek zimozielonych.

 

Róża pnąca – Rosa 'Paul’s Himalayan Musk’ – Rośliny pnące

 

Rośliny pnące Róża pnąca - Rosa 'Paul's Himalayan Musk' - Rośliny pnące

Wytrzymała róża o delikatnych kwiatach. Idealny do podniesienia dużego drzewa. Trochę potrwa zanim się zadomowi, ale kiedy już to zrobi, wynagrodzi Cię wdziękiem, zapachem i mnóstwem kwiatów. Rośliny do łazienki : 17 roślin do łazienki

 

Powojnik górski – Clematis montana var. grandiflora Rubens

 

Powojnik górski - Clematis montana var. grandiflora Rubens

Znany z niezwykłej żywotności, co czyni go trudnym do opanowania. Jego wzrost na łodygach może wyglądać dość nieładnie, zwłaszcza zimą. Jednak wszystko jest wybaczone, gdy kwitnie.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button