Rośliny ozdobneRoślinyRośliny ozdobne

Rośliny do łazienki : 17 roślin do łazienki

Rośliny do łazienki. Łazienki mogą być również dobrym środowiskiem dla roślin. Żywe rośliny czynią łazienki przyjemniejszymi miejscami. Poprawiają wystrój i jakość powietrza. Łazienka jest zazwyczaj ciepłym i wilgotnym pomieszczeniem, które stanowi idealne środowisko dla roślin, ale to środowisko nie jest idealne dla wszystkich roślin.

 

Nawet jeśli podczas brania prysznica jest dużo ciepłego, wilgotnego powietrza, pomieszczenie może być znacznie chłodniejsze, jeśli pozostanie puste przez kilka godzin, zwłaszcza w nocy. Te duże wahania temperatury nie są idealne dla wielu roślin. Nie wszystkie rośliny lubią wysoką wilgotność. Sukulenty wolą bardziej suche warunki i będą gnić w stałej wilgotności. Rośliny zimozielone i kilka innych mogą rozwijać mączniaka w warunkach wysokiej wilgotności. Wybierając rośliny do łazienki, weź pod uwagę te trzy czynniki – słabe światło, dużą wilgotność i wahania temperatury. Oto propozycje roślin, które dobrze rozwijają się w łazienkowych warunkach.

 

1. Asparagus densiflorus ( Szparag Sprengera )

 

Asparagus densiflorus ( Szparag Sprengera )

 

Ta uduchowiona, koronkowa roślina uwielbia wilgoć. Dobrze rozwija się w umiarkowanym lub jasnym świetle, więc najlepszym miejscem jest miejsce pod lub przy oknie. Densiflower szparagowy może wydawać się miękki w dotyku, ale łodygi mają kolce, więc uważaj. Dorasta do 60 cm wysokości, ale z gałęziami, które mogą rosnąć na boki nawet do 182 cm.

 

 • Roślina ta jest silnie toksyczna – należy ją trzymać poza zasięgiem zwierząt domowych i małych dzieci.
 • Zmienność koloru: bladozielone liście
 • Ekspozycja na światło: Jasne sztuczne światło lub światło słoneczne z okna.
 • Wymagania glebowe: dobrze przepuszczalna gleba

2. Bambus – Bambusowe

 

Bambus - Bambusowe

 

Uprawa bambusa w pojemnikach to dobry sposób na jego zwalczanie. Ale nawet w pojemnikach rośliny bambusowe mogą się rozrosnąć, co wymaga corocznej obserwacji. W sezonie wegetacyjnym bambusy należy nawozić rozcieńczonym nawozem o wysokiej zawartości azotu co tydzień, a zimą ponownie co miesiąc.

 • Warianty kolorystyczne: ulistnienie od jasno- do ciemnozielonego;
 • Ekspozycja na światło: Potrzebuje 6 godzin światła słonecznego dziennie
 • Gleba potrzebuje: Preferuje podlewanie piaszczyste, ale toleruje większość mieszanek glebowych

 

3. Begonia

 

Begonia

 

Wiele gatunków begonii dobrze rośnie w pojemnikach, lubią ciepło i wilgoć. W szczególności (Begonia rex) z jej efektownymi liśćmi dobrze rośnie w pomieszczeniach. Rośliny w łazience.  Begonie lubią wilgotne warunki, ale nie glebę zalaną wodą, która może powodować gnicie korzeni. Begonias , które mają kwiaty potrzebują jasnego miejsca w łazience z bezpośrednim światłem słonecznym. Begonie, które mają tylko liście, potrzebują jasnego miejsca z bezpośredniego światła słonecznego.

 

 • Warianty kolorystyczne: ulistnienie jasnozielone, ciemnozielone, brązowe lub variegate. Niektóre odmiany uprawiane dla pięknego kwitnienia, inne zaś skupiają się na ulistnieniu.
 • Ekspozycja na światło: Do kwitnienia, niektóre bezpośrednie światło słoneczne; dla liści, jasne filtrowane światło.
 • Potrzeby glebowe: uniwersalna mieszanka bezglebowa do podlewania

 

4. Bromeliowate

 

Bromeliowate

 

Bromeliady są niezwykłe, ponieważ kwitną w miejscach, gdzie większość rodzimych roślin w ogóle nie kwitnie. No Bromeliady kwitną zimą żółtymi, różowymi lub czerwonymi kwiatami, które będą kwitły przez kilka tygodni. Bromeliady mają kilka różnych rodzajów roślin i dziesiątki gatunków, czerpią wilgoć z powietrza, a nie z gleby. Nadają się do wilgotnego pomieszczenia, ale też potrzebują dobrej cyrkulacji powietrza, którą można zapewnić np. uruchamiając w łazience wentylator wyciągowy. Podlewaj je nawozem do storczyków. (Nawet jeśli nie są to storczyki, potrzebują tego samego rodzaju składników odżywczych).

 • Warianty kolorystyczne: ciemnozielone liście; różowe lub czerwone kwiaty
 • Ekspozycja na światło: jasne, pośrednie światło; toleruje kilka godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia, ale nie umieszczaj ich w gorącym popołudniowym słońcu – może to spalić liście
 • Wymagania glebowe: zależą od rodzaju i gatunku; te, które wymagają gleby, dobrze radzą sobie w mieszance do podlewania sukulentów

 

5. Aspidistra elatior – Rośliny do łazienki, Rośliny do łazienki

 

Aspidistra elatior - Rośliny do łazienki, Rośliny do łazienki

 

Aspidistra elatior, nazywana rośliną żeliwną ze względu na małą ilość zabiegów pielęgnacyjnych, jest doskonałą rośliną domową o niewielkich wymaganiach. Dorastając do wysokości 60-91 cm, ta tropikalna roślina jest jedną z rzadkich roślin domowych, które tolerują prawie całkowity cień. Odmiany variegated potrzebują więcej światła niż solidne zielenie. Nie wymaga też wysokiej wilgotności powietrza.

 • Warianty kolorystyczne: liście średnio zielone; rzadko kwitnie, gdy jest uprawiana jako roślina domowa.
 • Ekspozycja na światło: niskie, pośrednie światło; toleruje pełny cień
 • Wymagania glebowe: dobrze przepuszczalna mieszanka torfowa

 

6. Aglaonema

 

Aglaonema

 

Niewiele roślin jest tak wyrozumiałych i zdolnych do adaptacji jak zimoziół chiński, który obejmuje około 20 gatunków w rodzaju Aglaonema. Te tropikalne byliny o dużych liściach poradzą sobie nawet wtedy, gdy zapomnimy o ich podlewaniu i nawożeniu. Choć uwielbia wilgoć, toleruje również suche powietrze, pod warunkiem, że nie trzymasz jej w zimnym przeciągu, który może uszkodzić liście. Dorasta do 121 cm, w zależności od odmiany. Niektóre mają szarozieloną, a nawet różową variegację.

 • Warianty kolorystyczne: ciemnozielony; niektóre odmiany są variegate
 • Ekspozycja na światło: słabe, pośrednie światło; nie lubi bezpośredniego słońca
 • Potrzeby glebowe: bogata i przepuszczalna mieszanka nawadniająca

 

7. Codiaeum variegatum

 

Codiaeum variegatum

 

Rdestowca plamistego znajdziesz w wyglądzie kolorowych liści. Te wiecznie zielone tropikalne liście szerokolistne rosną powoli, ale mogą osiągnąć 182 cm wysokości i 91 cm szerokości. Rośliny te potrzebują jasnego, ale pośredniego światła, dużo wilgoci, ale nie lubią wilgotnego podłoża. Przed podlewaniem należy poczekać, aż wyschną dwa górne centymetry gleby. Ograniczenie podlewania późną jesienią i zimą.

 

 • Warianty kolorystyczne: zielony lub kombinacje żółci, różu, pomarańczy, czerwieni, brązu, purpury i zieleni
 • Ekspozycja na światło: Jasne, pośrednie światło
 • Wymagania glebowe: dobrze przepuszczalna, próchnicza mieszanka nawadniająca

 

8. Difenbachia

 

Difenbachia

 

Diefenbachia najlepiej rozwija się przy minimalnej pielęgnacji. Będzie potrzebowała więcej światła w czasie krótkich dni zimy i nasyconego światła w lecie. Rośliny w łazience. Podkręcaj swoją roślinę co miesiąc, aby rosła równomiernie z każdej strony. Rośliny te mogą dorastać do wysokości kilkunastu centymetrów.

 

 • Warianty kolorystyczne: kombinacja zielonych i żółto-białych liści
 • Ekspozycja na światło: Jasne, pośrednie światło
 • Wymagania glebowe: luźna, szybko odprowadzająca wodę mieszanka

 

9. Paprocie – Rośliny do łazienki

 

Paprocie - Rośliny do łazienki

 

Paprocie to wyjątkowa rodzina roślin cieniolubnych, które rozmnażają się za pomocą zarodników, a nie kwiatów i nasion. Wiele paproci to wspaniałe rośliny domowe. Większość radzi sobie z wahaniami temperatury i uwielbia wilgoć. Niektóre mogą być nawet uprawiane bezpośrednio pod prysznicem, gdzie są regularnie moczone.
Kilka polecanych paproci do łazienki: paproć bostońska (Nephrolepis exaltata), paproć dziewicza (Adiantum spp.), paproć ptasie gniazdo (Asplenium nidus) i paproć guzikowa (Pellaea rotundifolia).

 

 • Warianty kolorystyczne: od jasno- do ciemnozielonego, w zależności od gatunku
 • Ekspozycja na światło: zależy od gatunku
 • Gleba potrzebuje: W zależności od gatunku, najlepiej rośnie w wilgotnej i dobrze zdrenowanej mieszance doniczkowej.

 

10. Gardenia jaśminowata- Rośliny do łazienki

 

Gardenia jaśminowata- Rośliny do łazienki

 

Najczęściej uprawianymi jako rośliny domowe gardeniami są gardenie jaśminowe, znane również jako jaśmin przylądkowy. Te wiecznie zielone tropikalne rośliny o szerokich liściach nie są łatwe do uprawy w pomieszczeniach, ponieważ słabo reagują na zimne przeciągi lub nagłe wybuchy ciepła, ale w dobrych warunkach oświetleniowych mogą dobrze sobie radzić w wilgotnych warunkach łazienkowych. Mogą to być duże rośliny, dorastające do 18 stóp wysokości, ale można je utrzymać na mniejszym poziomie dzięki częstemu przycinaniu. Podlewanie kwaśnym nawozem.

 

 • Warianty kolorystyczne: liście ciemnozielone; kwiaty białe
 • Ekspozycja na światło: potrzebujesz 6 do 8 godzin światła słonecznego dla kwiatów
 • Wymagania glebowe: dobrze przepuszczalna mieszanka nawadniająca bogata w torf, preferuje glebę kwaśną

 

11. Storczykowate

 

Storczykowate

 

Rośliny znane jako storczyki obejmują setki gatunków. Wiele storczyków idealnie nadaje się do łazienek, w których nie jest zbyt zimno. Niektóre gatunki sadzi się w glebie, inne są epifitami (roślinami powietrznymi), które pobierają wilgoć z powietrza. Storczyki mogą kwitnąć tygodniami. Niektóre preferują umiarkowane światło, inne potrzebują jasnego światła.

 • Warianty kolorystyczne: różowy, czerwony, fioletowy, biały, w zależności od odmiany
 • Ekspozycja na światło: W zależności od odmiany, ale potrzebuje światła do kwitnienia
 • Gleba potrzebuje: Zależy od rodzaju, ale zazwyczaj jest to mieszanka kory przeznaczona dla storczyków

 

12. Rojnik – Rośliny do łazienki

 

Rojnik - Rośliny do łazienki

 

To eleganckie rośliny, które wymagają minimalnej pielęgnacji. Najlepiej radzą sobie z regularnym podlewaniem i cenią sobie wilgoć w łazience. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której gleba pozostaje sucha przez dłuższy czas. Rośliny w łazience. Rozwijają się w ograniczonym świetle, jednak jeśli roślina nie kwitnie, może być potrzebna nieco jaśniejsza lokalizacja. Przy podlewaniu należy stosować bardzo rozcieńczoną mieszankę nawozową.

 • Zmienność koloru: błyszczące zielone liście; białe kwiaty
 • Ekspozycja na światło: Jasne, przefiltrowane światło
 • Wymagania glebowe: dobrze przepuszczalna mieszanka nawadniająca

 

13. Filodendron

 

Filodendron

 

Filodendrony to prawdziwie tropikalne rośliny, które uwielbiają łazienkowe warunki. Są odmiany, które mają łodygi o długości do 609 cm, a inne wyrastają kilka cm w pionie. Oba gatunki są stosunkowo łatwe w uprawie. Jeśli podlejesz tę roślinę za dużo lub za mało, roślina da ci znać, zrzucając liście. Preferuje stale wilgotną glebę. Filodendrony potrzebują jasnego, pośredniego światła; zbyt duże zacienienie powoduje wrzecionowatość pędów.

 • Zmienność koloru: ciemnozielone liście; niektóre odmiany mają liście variegata
 • Ekspozycja na światło: Jasne, pośrednie światło
 • Potrzeby glebowe: glebowa mieszanka nawadniająca

 

14. Epipremnum złociste – Rośliny do łazienki

 

Epipremnum złociste - Rośliny do łazienki

 

Są to niemal niezniszczalne rośliny, które rosną jak długie pnącza. Częste są rośliny o łodygach długości od 182 do 304 cm. Jeśli przytniesz je do poziomu tuż nad liściem, za jakiś czas ponownie zakwitną. Podlewamy zawsze, gdy gleba jest sucha. Rozwija się w słabym świetle lub jasnym świetle pośrednim. Wszystkie części tej rośliny są trujące, jeśli zostaną zjedzone!

Różnorodność kolorów: liście zielone do marmurkowo-żółtych
Ekspozycja na światło: Jasne światło do prawie całkowitego cienia
Potrzeby glebowe: mieszanka torfowa

 

15. Sansewieria gwinejska

 

Sansewieria gwinejska

 

Sansewieria gwinejska znana jest również jako roślina wężowa. Są to łatwe w uprawie rośliny, które stanowią doskonały wybór na rośliny wiszące. W zależności od odmiany, rośliny mogą osiągać do 121 cm wysokości. Jeśli liście zaczną się otwierać, zawiąż wokół nich sznurek, aby utrzymać je razem. Preferują jasne światło, ale radzą sobie w warunkach mniej niż idealnych. Odmiany variegated potrzebują więcej światła, ponieważ mogą powrócić do zieleni. Rośliny doniczkowe często przenoszone są latem do zacienionych miejsc na zewnątrz.

 

 • Warianty kolorystyczne: liście głęboko zielone z szarozielonymi paskami
 • Ekspozycja na światło: jasne, ciepłe światło; unikać bezpośredniego światła słonecznego
 • Potrzeby glebowe: glebowa mieszanka nawadniająca

 

16. Zielistka Sternberga

 

Zielistka Sternberga

 

Zielistka Sternberga zwana też pajęczyną lubi rosnąć w wąskich doniczkach, dlatego nie należy stosować pojemnika znacznie większego niż bryła korzeniowa. Na swoim obwodzie tworzą małe rośliny, które po wytworzeniu się korzeni można odciąć i uprawiać osobno. Te niewymagające rośliny radzą sobie z ostrym światłem, ale w pełnym słońcu liście będą się palić. Rośliny w łazience. Preferują stosunkowo chłodne temperatury. W pojemnikach rosną zwykle na 60 cali szerokości i 60 do 91 cali długości. Rośliny do sypialni : Top 15 kwiatów do sypialni

 • Warianty kolorystyczne: liście zielone, czasami z białymi paskami
 • Ekspozycja na światło: Jasne, pośrednie światło słoneczne
 • Wymagania glebowe: luźna, szybko odprowadzająca wodę mieszanka

 

17. Figowiec benjamina – Rośliny do łazienki

 

Figowiec benjamina - Rośliny do łazienki

 

Jeśli masz miejsce na małe drzewko, to jest to ładna roślina do dekoracji łazienki. Nie lubi jednak nagłych zmian temperatury. Zimne przeciągi mogą spowodować opadanie liści, ale powinny się one zregenerować. Choć lubi wilgoć, nie lubi bardzo wilgotnej gleby. Preferuje jasne, pośrednie światło i potrzebuje więcej światła w pomieszczeniach.

 • Warianty kolorystyczne: liście błyszcząco zielone; niektóre odmiany są variegated
 • Ekspozycja na światło: jasne światło; lubi światło słoneczne, gdy jest uprawiany w pomieszczeniach zamkniętych
 • Wymagania glebowe: mieszanka bogata i szybko odprowadzająca wodę

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button