Rośliny ozdobne

Sadzenie tulipanów – uprawa, pielęgnacja

Sadzenie tulipanów. Jak sadzić, uprawiać i pielęgnować tulipany Niech żyje tulipan! Posadź je jesienią i ciesz się, jak te jaskrawo kolorowe klejnoty rozjaśniają nasze dni wczesną wiosną. Nie możemy się doczekać, kiedy niebiesko-zielone liście zaczną się pojawiać, kiedy ziemia obudzi się z zimowego snu! Oto nasze wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji tulipanów.

 

Sadzenie tulipanów

 

Sadzenie tulipanów

Tulipany zazwyczaj zaczynają wychodzić z ziemi późną zimą lub wczesną wiosną. Jeśli wyjątkowo łagodna pogoda spowoduje przedwczesny wzrost w zimie, zagrożenie nie jest tak duże, jak mogłoby się wydawać. Tulipany (a także żonkile) są dość odporne na zimno. Jeśli jednak powrócą mroźne zimowe temperatury, może to opóźnić wzrost. Śnieg jest w tym przypadku faktycznie przydatny, ponieważ może izolować liście od ekstremalnego zimna.

 

Sadzić jesienią dla wiosennych kwiatów!

 

Sadzić jesienią dla wiosennych kwiatów

Cebulki tulipanów sadzi się jesienią, zanim ziemia zamarznie. Sadząc odmiany o różnym czasie kwitnienia, można mieć tulipany kwitnące od wczesnej do późnej wiosny. Niektóre odmiany najlepiej zmusić do kwitnienia w pomieszczeniach, a większość z nich doskonale nadaje się również do wykorzystania jako kwiaty cięte. Sadzenie tulipanów

Kwiaty tulipana mają zwykle kształt kielicha z trzema płatkami i trzema działkami. Istnieje tulipan dla każdego środowiska, od małych tulipanów „gatunkowych” w naturalnych obszarach leśnych do większych tulipanów, które nadają się do formalnych nasadzeń ogrodowych od rabat po obwódki.

Wyprostowane kwiaty mogą być pojedyncze lub podwójne i różnią się kształtem od prostych kielichów, miseczek i kubków do bardziej złożonych form. Wysokość waha się od 6 cm do 60 cm. Na każdej łodydze wyrasta jeden tulipan z dwoma do sześciu szerokich liści na roślinę.

Czy tulipany są roślinami jednorocznymi czy wieloletnimi

 

Czy tulipany są roślinami jednorocznymi czy wieloletnimi

Chociaż tulipany są technicznie rzecz biorąc bylinami, wiele wieków hybrydyzacji sprawiło, że zdolność cebulki do powracania rok po roku została osłabiona. Dlatego wielu ogrodników uważa je za rośliny jednoroczne i każdej jesieni sadzi nowe cebulki. Klimat i gleba północnej Słowacji nie są w stanie odtworzyć dawnych anatolijskich i południowo rosyjskich warunków ich narodzin. Ogrodnicy w zachodnich górskich regionach Słowacji są najbliżej tego klimatu i mogą odnieść większy sukces w uprawie tulipanów wieloletnich.

 

Kiedy sadzić tulipany

 

Kiedy sadzić tulipany

 

 • Cebulki tulipanów sadzimy jesienią, na 6 do 8 tygodni przed spodziewanym silnym mrozem. Cebulki potrzebują czasu, aby się zadomowić. Zbyt wczesne sadzenie prowadzi do problemów z chorobami. Sprawdź lokalne daty przymrozków.
 • Dobrą zasadą jest sadzenie cebulek, gdy średnie temperatury nocne w Twojej okolicy wynoszą od 12 do 5 stopni.
 • W chłodniejszym klimacie północnym sadzić we wrześniu lub październiku. W cieplejszym klimacie cebulki należy sadzić w grudniu (lub później).
 • Aby poznać najlepsze terminy, zobacz naszą tabelę sadzenia cebul na jesień.
 • Natura nie przewidziała, że cebulki będą wisiały nad ziemią, dlatego nie zwlekaj z ich posadzeniem po zakupie.
 • W klimacie południowym z łagodnymi zimami, cebulki należy sadzić pod koniec listopada lub w grudniu.
 • Cebulki powinny być schłodzone w lodówce przez około 12 tygodni przed posadzeniem. (Dostawcy cebulek często oferują w sprzedaży cebulki wstępnie schłodzone).
 • Jeśli nie zdążysz posadzić cebulek w optymalnym czasie, nie czekaj do wiosny lub następnej jesieni. Cebulki nie są jak nasiona. Nawet jeśli w styczniu lub lutym znajdziesz nieobsadzoną torbę tulipanów lub żonkili, posadź je i wykorzystaj swoją szansę. Zobacz więcej informacji na temat sadzenia tulipanów zimą.

 

Wybór i przygotowanie miejsca sadzenia

 

Wybór i przygotowanie miejsca sadzenia

 

 • Tulipany preferują stanowisko z pełnym lub popołudniowym słońcem.
 • Gleba musi być dobrze zdrenowana, o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego, żyzna i sucha lub piaszczysta.
 • Wszystkie tulipany nie lubią miejsc z nadmierną wilgocią.
 • Odmiany wysokie należy chronić przed silnymi wiatrami.
 • Cebulki należy umieścić w odległości 4 do 6 cali od siebie, więc należy wybrać wystarczająco dużą przestrzeń do sadzenia.
 • Przygotuj grządkę, spulchniając glebę na głębokość 12-15 cm za pomocą wideł ogrodowych lub glebogryzarki, a następnie wmieszaj 2-4 cm warstwę kompostu.

Jak sadzić tulipany

 

Jak sadzić tulipany

 

 • Cebulki sadzimy dość głęboko – 15 do 20 cm głębokości lub około trzykrotnej wysokości cebulki. Wykopać głębszy dół, aby rozluźnić glebę i umożliwić drenaż. Na glebach gliniastych sadzić na głębokość 3 do 6 cm.
 • Umieść cebulę w otworze spiczastym końcem do góry. Przykryj ją ziemią i mocno dociśnij.
 • Podlej cebulki zaraz po posadzeniu. Cebulki, choć nie tolerują mokrych stóp, potrzebują wody, by zacząć rosnąć.
 • Jeśli planujesz uprawę tulipanów wieloletnich, nawoź je zbilansowanym nawozem po posadzeniu jesienią.
 • Cebulki są własnym kompletnym systemem magazynowania i zawierają wszystkie składniki odżywcze potrzebne na jeden rok. Użyj materiału organicznego, kompostu lub zbilansowanego, uwalniającego czas pokarmu dla cebulek.
 • Aby zniechęcić myszy i krety – jeśli były problemem – włóż do otworów w sadzeniu czosnek lub inne kolczaste liście. Niektórzy ogrodnicy używają żwirku dla kotów lub tłucznia. Jeśli drapieżne nornice i gryzonie są prawdziwym problemem, być może trzeba będzie podjąć bardziej rygorystyczne środki, takie jak sadzenie cebulek w zakopanych klatkach z drutu.
 • Nie traćcie nadziei, jeśli posadzicie tulipany w późniejszej części sezonu – wystarczy zastosować się do tej rady.

 

Jak uprawiać tulipany – Sadzenie tulipanów

 

Jak uprawiać tulipany - Sadzenie tulipanów

 

 • Jeśli co tydzień pada deszcz, nie należy podlewać. Jeśli jednak jest okres suszy i nie pada deszcz, należy podlewać cebulki co tydzień, aż do zamarznięcia ziemi.
 • Deszczowe lata, systemy nawadniające i mokra gleba to śmierć dla tulipanów. Nigdy nie należy celowo podlewać grządki z cebulkami, jeśli nie jest ona sucha. Wilgotna gleba prowadzi do rozwoju grzybów i chorób oraz może powodować gnicie cebulek. Dodaj do gleby pokruszoną korę sosnową, piasek lub inny gruboziarnisty materiał, aby ułatwić szybkie odprowadzanie wody. Sadzenie tulipanów 
 • Używaj kompostu co roku, aby dostarczyć składniki odżywcze potrzebne do przyszłego kwitnienia.
 • Wiosną, gdy pojawią się liście, dokarmiamy tulipany tą samą odżywką dla cebulek lub mączką kostną, której użyliśmy podczas sadzenia. Studnia wodna.
 • Obcinamy główki tulipanów zaraz po ich przekwitnięciu, ale nie usuwamy liści!
 • Liście pozostawić na roślinach przez około 6 tygodni po kwitnieniu. Tulipany potrzebują liści, aby zebrać energię na przyszłoroczne kwiaty! Gdy liście żółkną i zamierają, można je obciąć.
 • Duże odmiany mogą wymagać przesadzania co kilka lat, małe odmiany zwykle same się rozmnażają i rozprzestrzeniają.

 

ZALECANE ADRESY – sadzenie tulipanów

 

ZALECANE ADRESY - sadzenie tulipanów

Kwiaty tulipana w zależności od odmiany mogą być pojedyncze, podwójne, faliste, z frędzlami lub w kształcie lilii.

Tulipany dzikie lub „gatunkowe” są niewielkie, mają od 3 do 8 cm wysokości. Są one bardziej wytrzymałe niż hybrydy. Dobrze kwitną na południu i najlepiej wyglądają posadzone jako kolorowy dywan. Jednym z naszych ulubionych jest 'Lilac Wonder’.

Hybrydy Triumph to klasyczne, proste tulipany o kielichowatym kształcie, które stanowią największą grupę typów tulipanów. Najlepsze odmiany:

Tulipan 'Cracker’ zakwita w połowie wiosny fioletowymi, różowymi i liliowymi płatkami.
Tulipan 'Ile de France’ kwitnie w połowie sezonu, ma intensywnie czerwone kwiaty na łodygach do 20 cm wysokości.
’Calgary’ to średnio kwitnąca wiosenna roślina o śnieżnobiałych płatkach i niebiesko-zielonych liściach.
Chociaż tulipany są zwykle sadzone jako rośliny jednoroczne, tulipany Darwin Hybrid są znane z tego, że zachowują się jak byliny i kwitną przez kilka lat.

Istnieje bardzo wiele pięknych odmian tulipanów. Poznaj katalogi i eksperymentuj w swoim ogrodzie!

REASON I REASON – Sadzenie tulipanów

 

 • Czy wiesz, że: Jeśli wykopujesz cebulkę tulipana późnym latem, to prawdopodobnie nie jest to ta sama cebulka, którą posadziłeś jesienią ubiegłego roku. To jej córka. Mimo że tulipan kwitnie, cebula dzieli się na kolejne pokolenie.
 • Aby uzyskać najdłuższą żywotność w wazonie, potnij łodygi tulipanów po przekątnej, a następnie zawiń górne dwie trzecie kwiatów w lejek z gazety i ustaw je w zimnej wodzie na godzinę lub dwie. Następnie ponownie przytnij łodygi, a tulipany przetrwają co najmniej tydzień.
 • W Holandii w XVII w. nowy tulipan był tak modny i trendy, że garść cebulek warta była około 44 tys. dolarów.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button