Rośliny ozdobne

Dlaczego warto posadzić drzewo 11 powodów, dla których warto posadzić drzewo na podwórku

Dlaczego warto posadzić drzewo 11 powodów, dla których warto posadzić drzewo na swoim podwórku . Dlaczego warto posadzić drzewo w ogrodzie? Sadzenie drzew w ogrodzie . Dlaczego warto sadzić drzewa?

Drzewa są ważną częścią naszego świata i mają kluczowe znaczenie dla naszego przetrwania. Zapewniają nam tlen potrzebny do oddychania, schronienie dla dzikich zwierząt i pożywienie w postaci owoców. Ale to nie wszystko. Oto 10 powodów, dla których drzewa powinny być podstawą Twojego ogrodu.

 

drzewa

 

1. Drzewa zwiększają wartość nieruchomości. Dlaczego warto sadzić drzewa? 

Każdy chce, aby jego dom miał jak najwyższą wartość, prawda? Według niektórych szacunków drzewa i rośliny mogą zwiększyć wartość nieruchomości nawet o 20%. To świetny zwrot z inwestycji jak na niewielką przestrzeń, której wymagają. Dlaczego warto sadzić drzewa?

 

2. Drzewa oczyszczają powietrze. Dlaczego warto sadzić drzewa? 

Drzewo może pochłonąć do 22 kg dwutlenku węgla każdego roku i może sekwestrować 1 tonę dwutlenku węgla, zanim osiągnie wiek 40 lat. Ponadto drzewa pochłaniają zapachy i zanieczyszczenia gazowe, takie jak tlenki azotu, amoniak, dwutlenek siarki i ozon, a także filtrują cząsteczki z powietrza, zatrzymując je na liściach i korze. 

 

drzewa oczyszczają powietrze

 

3. Drzewa zatrzymują wodę. Dlaczego warto sadzić drzewa? 

Poważne powodzie można znacznie ograniczyć poprzez sadzenie drzew. Świerk pospolity, który jest sadzony lub rośnie dziko, może przechwytywać ponad 3500 litrów wody rocznie, co pomaga uzupełnić podziemne warstwy wodonośne.

Prostownice do włosów : Co wybrać

 

4. Drzewa zapobiegają erozji gleby. Dlaczego warto sadzić drzewa? 

System korzeniowy drzewa wiąże glebę, a jego liście stanowią barierę przed wiatrem i deszczem; zapobiega to osuwaniu się ziemi. 

 

drzewa zapobiegają osuwiskom Dlaczego warto sadzić drzewa?

5. Drzewa pomagają tłumić hałas. Dlaczego warto sadzić drzewa? 

Drzewa posadzone w strategicznych miejscach w sąsiedztwie lub wokół domu mogą złagodzić duże hałasy. Jest to szczególnie przydatne, jeśli mieszkasz w pobliżu autostrady lub lotniska.

 

6. Drzewa chłodzą nasze domy, ulice i miasta. Dlaczego warto sadzić drzewa? 

Drzewa mogą schłodzić miasto nawet o 10°C, zacieniając domy i ulice, rozbijając miejskie „wyspy ciepła” i uwalniając parę wodną do powietrza przez swoje liście.

 

7. Drzewa mogą zaoszczędzić pieniądze na kosztach energii.

Jeśli nie będziemy opierać się na poprzednim punkcie, strategicznie rozmieszczone drzewa mogą zaoszczędzić właścicielom domów do 25% na rachunkach za energię, zapewniając cień latem i wiatrochrony zimą.

Dlaczego warto sadzić drzewa?

8. Drzewa są piękne.

To oczywiste. Drzewa są wspaniałą częścią naszego naturalnego krajobrazu. Od pierwszych pąków na wiosnę po kolorowe liście jesienią, drzewa są piękne. Stanowią świetną dekorację zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

100 faktów na temat kur i ich jaj

9. Drzewa są święte.

Drzewa były święte dla wielu starożytnych światów i nadal mają szczególne znaczenie w wielu kulturach. Druidzi wierzyli, że wiele drzew jest świętych, w tym jesion, z którego wyrabiano różdżki lecznicze. Dziś wielu mieszkańców Madagaskaru czci je, ponieważ wierzą, że w lasach żyją duchy ich przodków.

 

drzewo zimą Dlaczego warto sadzić drzewa?

 

10. Leki są pozyskiwane z drzew (i roślin).

Czy wiesz, że aspiryna pochodzi z kory wierzby? Albo że kora derenia była używana jako substytut chininy? Chociaż wiele leków pochodzących z roślin i drzew zostało zastąpionych substancjami syntetycznymi, nie można zaprzeczyć, jak ważne są one dla współczesnej medycyny i badań.

 

Starzenie się z drzewem Dlaczego warto sadzić drzewa?

 

11. Drzewo przeżyje nas, więc może upiększać nas przez całe życie.

Drzewa mogą być czasami pokoleniowe, mogłeś się z tym zetknąć, kiedy twoja babcia powiedziała ci, że to drzewo zostało zasadzone przez twojego pradziadka. I tak, z pewnością są takim skarbem przeszłości. Dlatego drzewa muszą być chronione.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button