Atrakcje

Top 10 interesujących faktów na temat spawania

Spawanie może być nieocenionym zestawem umiejętności w wielu gałęziach przemysłu, od produkcji samochodów i budownictwa po utrzymywanie działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeśli jednak chciałbyś poznać tajniki spawania, to jest to coś więcej niż tylko „łączenie metali”. Czytaj dalej, aby poznać kilka ciekawych faktów i historii w tej dziedzinie. Top 10 ciekawostek na temat spawania.

1. Spawanie ma tysiące lat

Choć nie przez proces, który znamy dzisiaj, istniał on w jakiejś formie od epoki brązu. Innym przestarzałym przykładem są niektóre starożytne piramidy egipskie: hieroglify przedstawiające spawaczy przy pracy były wielokrotnie odkrywane.

2. Ponad połowa produktów wytwarzanych przez człowieka wymaga spawania.

Niezależnie od tego, czy myślimy o maszynach wyścigowych czy rolniczych, statkach oceanicznych czy komputerach osobistych, spawanie odgrywa pewną rolę. W wielu przypadkach produkty takie jak te polegają na tym, że w grę mogą wchodzić technologie spawania.

3. Pierwszy funkcjonalny robot przemysłowy został stworzony do spawania

Unimate firmy General Motors pojawił się na scenie motoryzacyjnej w 1961 roku jako jednoramienne urządzenie przeznaczone do wykonywania zgrzewów punktowych. Ważył ponad dwie tony i wykonywał swoją pracę dzięki poleceniom krok po kroku zapisanym w dołączonym bębnie magnetycznym.

4. Dzięki zgrzewaniu ultradźwiękowemu powstał pierwszy możliwy samochód z plastikowym nadwoziem

O ile plastikowe samochody nie przetrwały, to zgrzewanie ultradźwiękowe już tak – dziś jest wykorzystywane w wielu branżach, takich jak motoryzacja czy elektronika. Można go nawet wykorzystać do topienia tworzyw sztucznych i innych materiałów wytwarzanych przez człowieka. Niezależnie od zastosowania, fale o wysokiej częstotliwości wytwarzają ciepło między cząsteczkami i zmuszają je do łączenia się ze sobą.

5. Spawanie poszło w kosmos w 1969 roku

Rosja chwaliła się własną spawarką w kosmosie, ale teraz jest to powszechne we wszystkich krajach zmierzających w kosmos. Co więcej, w przestrzeni kosmicznej metal automatycznie się zwiąże, bo na drodze cząsteczek metalu nie będzie utleniania. Jest to tzw. spawanie na zimno.

6. istnieje również spawanie na mokro i na sucho

Prosta różnica między spawaniem mokrym a suchym polega na tym, że to pierwsze odbywa się w środowisku bezpośrednio otoczonym wodą. Drugi jest przed nim chroniony. Większość spawania odbywa się mimo wszystko w suchym środowisku.

7. Technologie spawania na dużych głębokościach sięgają 300 m

Najniższą suchą spoinę osiągnęła firma Global Industries w 1990 roku, a prace prowadzono na głębokości 327 m.

8. innym rodzajem jest spawanie strumieniowe

Działa to zasadniczo tak, jak sugeruje nazwa: kontrolowane eksplozje są wykorzystywane do łączenia metali bez niszczenia ich nieodłącznych właściwości. Jest on stosowany głównie w przypadku niekompatybilnych metali, a także w przypadku łączenia metali z niemetalami. Łacińskie cytaty

9. Gaz ma nazwę

„Pion dymu” odnosi się do słupa dymu, który wznosi się z miejsca, gdzie spotykają się spawane metale. Jeśli chodzi o ciepło i iskry, to mogą one osiągnąć temperaturę nawet 5000 stopni.

10. Na spawanie zawsze jest zapotrzebowanie

Ze względu na to, jak wszechobecne jest spawanie w nowoczesnym społeczeństwie, a także ze względu na jego liczne zastosowania, jest to bardzo poszukiwana umiejętność w wielu dziedzinach pracy. Spawacze też dość często napędzają swoją pensję – wysoko wykwalifikowani spawacze mogą zarabiać pensję doktora bez studiów.

Historia spawania jest pełna ciekawych faktów i liczb, a te dziesięć to tylko kilka z tego, co znajdziesz.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button