Dlaczego morze jest słone i niebieskie? Oto odpowiedzi
Dlaczego morze jest słone? Sól w morzu, czyli zasolenie oceanu, jest spowodowane głównie tym, że deszcz wymywa do wody jony mineralne z lądu.
Obsah článku:
Dlaczego morze jest słone?
Dwutlenek węgla zawarty w powietrzu rozpuszcza się w wodzie deszczowej, czyniąc ją lekko kwaśną. Podczas deszczu skały wietrzeją, uwalniając sole mineralne, które rozpadają się na jony. Jony te są przenoszone wraz z wodą odpływową i ostatecznie trafiają do oceanu.
Sód i chlorek, które są głównymi składnikami soli używanej w kuchni, stanowią ponad 90% wszystkich jonów występujących w wodzie morskiej. Około 3,5% masy wody morskiej stanowią rozpuszczone sole. Dlaczego morze jest słone?
Niektóre jony mineralne są wykorzystywane przez zwierzęta i rośliny morskie i usuwane z wody. Przez miliony lat pozostałości mineralne uległy koncentracji. Podwodne wulkany i kominy hydrotermalne na dnie morza mogą również uwalniać sole do oceanu.
Woda morska
Odizolowane powierzchnie wodne mogą stać się ekstremalnie słone lub hipersolne w wyniku parowania. Morze Martwe jest tego przykładem. Jego wysoka zawartość soli zwiększa gęstość wody, dlatego ludzie łatwiej pływają w Morzu Martwym niż w oceanie.
Dlaczego morze jest słone?
Każdy, kto próbował wody morskiej wie, że jest ona niezwykle słona – w rzeczywistości średnia zawartość soli wynosi około 3,5%. Część soli w morzu pochodzi z podwodnych wulkanów i kominów hydrotermalnych, ale większość pochodzi z lądu. Dlaczego morze jest słone?
Woda deszczowa rozpuszcza minerały i uwalnia sole ze skał na lądzie, które następnie są przenoszone przez rzeki do morza. Kiedy słońce ogrzewa morze, woda wyparowuje, ale sól pozostaje, czyniąc morze jeszcze bardziej słonym.
Szacuje się, że każdego roku do morza trafia 4 miliardy ton soli, ale ocean nie jest bardziej słony, ponieważ podobna ilość soli osiada na dnie oceanu każdego roku, więc poziom soli jest w miarę zrównoważony.
Zasolenie (zwane solą) morza nie jest jednakowe we wszystkich częściach świata. W pobliżu równika, gdzie temperatury są wyższe, występuje większe parowanie i dlatego woda morska ma większe stężenie soli. W pobliżu biegunów topniejący lód i ulewne deszcze rozcieńczają wodę morską, czyniąc ją mniej słoną. Morze Czarne zwierzęta, które w nim żyją
Dlaczego morze jest niebieskie?
Morze często wydaje się niebieskie ze względu na sposób, w jaki światło wpływa na wodę. Światło białe składa się z wielu różnych barw widzialnych od czerwonej do fioletowej – światło czerwone ma najdłuższą długość fali, niebieskie najkrótszą. Ponieważ cząsteczki wody lepiej absorbują światło o dłuższej długości fali, pochłaniają one znaczną część światła czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego. Barwy niebieskie o krótszych długościach fali są absorbowane w mniejszym stopniu, dając morskie odcienie niebieskiego.
Płytka woda często wydaje się przejrzysta, ponieważ jest w niej mniej cząsteczek wody, które pochłaniają światło, a więc inne kolory docierają i odbijają się od dna morskiego. Dlaczego morze jest słone? Im głębiej schodzisz, tym więcej innych kolorów jest pochłanianych i tym bardziej niebieskie staje się światło, aż dojdziesz do punktu, do którego nie dociera żadne widzialne światło i gdzie jest zupełnie ciemno. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów
Kolor wody zależy również od innych czynników, np. od tego, jakie cząsteczki w niej pływają. Obszary przybrzeżne mogą czasami wyglądać na błotniste i brązowe, ponieważ zawierają piasek z dna morskiego, który został wzburzony przez fale.
Kolor morza
Na barwę wpływają również organizmy żywe. Fitoplankton to maleńkie organizmy, które zachowują się trochę jak rośliny i używają chlorofilu do absorbowania światła słonecznego i wzrostu. Pochłaniają one czerwone i niebieskie światło, odbijają światło zielone i nadają morzu bardziej zielony wygląd. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej fitoplanktonu w wodzie, tym jest ona bardziej zielona.
Fitoplankton jest naprawdę ważny, ponieważ produkuje ponad 50% tlenu na świecie (co oznacza, że co drugi oddech pochodzi z morza!) i jest podstawą morskiej sieci pokarmowej.