Rośliny ozdobne

Jak rozmnożyć lawendę

Jak rozmnożyć lawendę? Czy kiedykolwiek może być za dużo lawendy? Ten artykuł wyjaśnia jak rozmnażać lawendę z sadzonek. Ten projekt nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu i jest wystarczająco łatwy nawet dla początkujących. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

 

Jak rozmnożyć lawendę

 

Jak rozmnożyć lawendę

 

Rozmnażanie roślin lawendy Można zacząć lawendę z sadzonek z twardego lub miękkiego drewna. Sadzonki z drewna miękkiego pobiera się z miękkich, giętkich wierzchołków nowych przyrostów. Jak rozmnaża się lawendę? Drewno twarde jest grubsze od miękkiego i stawia opór przy wyginaniu. Może się złamać, jeśli zmusisz go do zgięcia.

 

Kiedy rozmnażać lawendę

 

Kiedy rozmnażać lawendę

 

Najlepszy rodzaj sadzonek zależy od rodzaju lawendy i pory roku. Jak rozmnażać lawendę.Sadzonki z miękkiego drewna są obfite wiosną i można zebrać więcej, nie niszcząc rośliny macierzystej.

Kiedy rozmnażać lawendę? Szybko się ukorzeniają, ale nie są tak niezawodne jak sadzonki z twardego drewna. Podczas gdy sadzonki drewna miękkiego są dostępne tylko wiosną, sadzonki drewna twardego można pobierać wiosną lub jesienią.

 

Rozmnażanie lawendy w wodzie

 

Rozmnażanie lawendy w wodzie

 

Pobieranie sadzonek lawendy Niezależnie od rodzaju cięcia, zawsze należy wycinać zdrowe, proste i silne pędy do ukorzenienia. Wybieraj pędy o dobrym kolorze i bez pąków. Jak rozmnożyć lawendę.

Rozmnażanie lawendy w wodzie.  Używając ostrego noża, weź kawałek twardego lub miękkiego drewna o długości 3 do 4 cali (8 do 10 cm). Pędy twardzielowe przycinamy tuż poniżej zgrubienia oznaczającego węzeł liściowy. Usuń wszystkie liście z dolnych 2 cali (5 cm) łodygi, a następnie użyj noża, aby delikatnie zeskrobać skórkę z dolnej części łodygi z jednej strony. Usuń skaleczenie na czas przygotowania pojemnika.

 
Ile razy kwitnie lawenda

 

Ile razy kwitnie lawenda
Ile razy kwitnie lawenda

 

Wypełnij mały pojemnik komercyjnym substratem startowym lub domową mieszanką połowy wermikulitu lub perlitu i połowy mchu torfowego z odrobiną kory dodanej do pomocy w drenażu. Ile razy kwitnie lawenda? W razie potrzeby namoczyć końcówkę cięcia w hormonie ukorzeniającym. Hormon do ukorzeniania pomaga zapobiegać gniciu wierzchołków i sprzyja szybkiemu, silnemu rozwojowi korzeni, ale lawenda dobrze ukorzenia się bez niego.

Wbij dolny koniec sadzonki na około 5 cm w glebę i usztywnij ją tak, aby sadzonka stała pionowo. Przykryj plastikiem, aby stworzyć dla sadzonek środowisko podobne do szklarni. Pielęgnacja sadzonek lawendy Sadzonki lawendy z miękkiego drewna potrzebują od dwóch do czterech tygodni na ukorzenienie się, sadzonki z twardego drewna potrzebują nieco więcej czasu. Sprawdź, czy łodygi się ukorzeniły, delikatnie pociągając za nie.

 

Jak rozmnożyć lawendę

 

Jak rozmnożyć lawendę

 

Jeśli czujesz opór, łodyga ma korzenie, które utrzymują ją w miejscu. Pomiędzy kolejnymi zabiegami należy odczekać kilka dni, ponieważ zbyt częste wyrywanie może uszkodzić młode, delikatne korzenie. Jak rozmnaża się lawendę? Gdy sadzonka się ukorzeni, usuń plastikową torbę. Umieść nową roślinę w słonecznym miejscu i podlewaj ją, gdy gleba jest sucha, około cala (2,5 cm) pod powierzchnią. Nawozić roślinę raz w tygodniu nawozem płynnym o ćwierć mocy. Jak rozmnożyć lawendę.

Jeśli planujesz pozostawić roślinę w doniczce na dłużej niż dwa lub trzy tygodnie, przesadź ją do większej doniczki z regularną ziemią doniczkową, która swobodnie odpływa. Dostępne w handlu gleby doniczkowe zawierają wystarczającą ilość składników odżywczych, aby utrzymać roślinę bez dodatkowego dokarmiania. Rozmnażanie lawendy z sadzonek jest łatwe i ma większe szanse powodzenia niż uprawa roślin z nasion. Używając sadzonek, można mieć pewność, że nowe rośliny będą dokładnie takie same jak rośliny macierzyste.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button