Best Movies 10 filmów, których nie widziałeś, a powinieneś
Best Movies 10 filmów, których nie widziałeś, a powinieneś . Najlepsze filmy, które każdy powinien zobaczyć. Best Filmmaking. Wychodzę na prostą z tą listą, bo wiem jak dobrze znasz się na filmach. Oto lista filmów, których większość ludzi nie widziała (a w niektórych przypadkach pewnie nawet nie słyszała), a które są na swój sposób znakomite i należy je jak najszybciej zobaczyć. 10 filmów, których nie widziałeś, a powinieneś.
Obsah článku:
10. Idioci 1998 – Najlepsze filmy
Najlepsze filmy .Duński film Idiots, z podtytułem Idiot Movie About Idiots and For Idiots, prowokuje widzów od dnia premiery. Tuż po jego ukończeniu i pokazie na festiwalu w Cannes krytycy filmowi i publiczność podzielili się na dwa niedające się pogodzić obozy – jedni są zakochani w Larsie von Trierze i jego dziele, a inni je potępiają. W domku jednorodzinnym na przedmieściach Kopenhagi mieszka grupa intelektualistów, którzy mają szczególną rozrywkę – bawią się w bycie idiotami, ludźmi w różny sposób upośledzonymi, celowo prowokując otoczenie. Na spacerze, w restauracji, na basenie, na wycieczce do fabryki…
9. Cisza na Ziemi 1985, Geoff Murphy
Najlepsze filmy . Mężczyzna, Zac Hobson (Bruno Lawrence), budzi się, by stwierdzić, że jest sam na świecie. Według jego przypuszczeń, w grę wchodzi pewien rządowy projekt, który najwyraźniej zakończył się fiaskiem, a ludzkość zniknęła za pstryknięciem palców. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego przeżył apokalipsę, a także czy rzeczywiście jest jedynym człowiekiem na Ziemi…
8. Melting by Numbers 1988, Peter Greenaway
W Drowning by Numbers piękno obrazu, nasycone znaczeniami, kontrastuje z antyemocjonalnym chłodem fabuły, podobnie jak liryzm krajobrazu East Anglian, w którym rozgrywa się akcja (inspiracja holenderskimi mistrzami i angielskimi malarzami pejzażowymi sprzed wieku).Najlepsze filmy .Upodobanie reżysera do liczb i porządku astrologii przybiera absurdalne wymiary w opowieści o trzech kobietach o tym samym nazwisku Cissie Colpitts, które należą do trzech pokoleń i być może są ze sobą spokrewnione (lub są jedną kobietą w trzech okresach życia). Wszystkie trzy Cissie kolejno topią swoich niezadowalających mężów i wymuszają współudział na swoim sąsiedzie, romantycznym łowcy zwłok Henry’m Madgett’cie. Jednak obietnica miłości ani razu nie dochodzi do skutku; Madgett zostaje trzykrotnie odrzucony, by na końcu, gdy cała mordercza afera zostaje zdemaskowana przez policję, zostać zabranym na przejażdżkę i utopionym.
7. Mąż fryzjerki 1990, Patrice Leconte – Najlepsze filmy
Historia mężczyzny, którego pociągają tylko fryzjerzy. Od dziecka Antoine miał krótko ścięte włosy, gdyż wizyta u fryzjera była dla niego największą przyjemnością.Najlepsze filmy .Gdy miał dwanaście lat, podczas strzyżenia podglądał dekolt swojej byłej fryzjerki, Madame Sheffer. To spojrzenie trwało tylko chwilę, ale wpłynęło na Antoine’a na całe życie. Postanowił ożenić się z fryzjerką. Członkinie tego zawodu to jego zdaniem kobiety idealne: zawsze zadbane, uśmiechnięte, dobrze wyglądające i seksowne.
6. Into Great Silence 2005, Philip Gröning – Najlepsze filmy
Wielka cisza to taki film, który jest czymś niezwykłym, odejściem od innych prac, do których jesteśmy przyzwyczajeni. W Niemczech film podobno przewyższył nawet Harry’ego Pottera pod względem frekwencji. My, ludzie 21. W tym wieku potrzebujemy i w rzeczywistości poszukujemy harmonii życia, w której Zakon Kartuzów żyje od około tysiąca lat. Ciekawie jest obserwować mnichów wykonujących swoją pracę bez pośpiechu. Jak znajdują czas na modlitwę, chwalenie Boga, dzielenie się ze sobą, a nawet po prostu na nicnierobienie. To właśnie stres i ciągły niepokój jest syndromem naszego rozbieganego społeczeństwa – nie potrafimy znaleźć czasu na te rzeczy, które znają kartuzi. Nawet gdy odpoczywamy, chcemy być aktywni i produktywni. Najlepsze filmy .W filmie nie ma sztucznego oświetlenia, muzyki w tle i tylko jeden członek ekipy filmowej, któremu przydzielono celę mnicha do zamieszkania podczas kręcenia filmu. Aby nakręcić film, mieszkał następnie przez pół roku wewnątrz kartuskiej wspólnoty. Długie ujęcia życia mnichów, przeplatane fragmentami Ewangelii i reguł zakonnych, którym towarzyszy trzaskanie ognia, śpiew ptaków, odgłosy burzy i słowa modlitwy. Swoistym refrenem ujmuje powolne przemiany natury podczas przemian dnia i nocy oraz pór roku. W filmie widzimy też kartuzów jeżdżących na sankach po ośnieżonych zboczach okolicznych wzgórz, ich rozmowy z kotami w kociarni, czy po prostu krótką kilkuminutową wypowiedź starego kartuzjańczyka pod koniec filmu, rozmyślającego o śmierci i dobroci Boga.
5. Six Degrees of Separation 1993, Fred Schepisi – Najlepsze filmy
Dwoje wrażliwych handlarzy dziełami sztuki z Manhattanu, Ouisa (Stockard Channing) i Flan (Donald Sutherland), znajduje w Central Parku ciało zasztyletowanego młodego mężczyzny (Will Smith) i od tego momentu ich życie wywraca się do góry nogami. Wydaje się, że ten tajemniczy młody człowiek nigdy nie był tym, za kogo się podawał.
Kiedy Kittredgowie otworzyli się na młodego mężczyznę, który został zasztyletowany w Central Parku, diametralnie zmieniło to ich życie. Paul twierdzi, że jest synem Sydneya Poitiera, rozdaje role filmowe na miejscu i jest fantastycznym kucharzem. Co jeszcze zaoferuje tej rodzinie?
4. Alicja 1988, Jan Svankmajer
W filmie z 1990 roku pisarz i reżyser Woody Allen udowadnia, że nie tylko nie są mu obce najdrobniejsze szczegóły kobiecej psychiki, ale że zna je doskonale. Bohaterką jego melancholijnej komedii o miłości i ukrytych pragnieniach jest Alice Tate, urocza i zamożna trzydziestopięciolatka, która do tej pory prowadziła bardzo szczęśliwe i uporządkowane życie. Zmęczenie, ból i ogólne niezadowolenie prowadzą pewnego dnia uroczą kobietę do chińskiego lekarza, Yang, który specjalizuje się w alternatywnym leczeniu, stosując akupunkturę i zioła przygotowane według starożytnych receptur. Alice, zmęczona ciągłymi obowiązkami matki trójki dzieci i żony z „klasą”, nie ma pojęcia, jakie efekty przyniesie nietypowy zabieg. Najlepsze Filmy .Ale jedno jest pewne, w jej życiu nagle dzieją się bardzo dziwne rzeczy.
Co zrobić z przerzedzającymi się włosami podczas menopauzy?
Nagle czuje się o wiele bardziej zrelaksowana, to, co postrzegała jako ustalone, załamuje się, a rzeczy, których nigdy nie powiedziała na głos, stają się prawdą? Historia, przedstawiająca pewien punkt zwrotny czy kryzys w utrwalonym od dawna stereotypie wzorowej matki i żony, została ponownie sfilmowana przez Woody’ego Allena z humorystyczną wnikliwością i dowcipem, choć w tym filmie nieco bardziej powściągliwie. W głównej roli obsadził swoją ówczesną partnerkę życiową Mię Farrow, ale lista gwiazd na tym się nie kończy. U jej boku wystąpili także William Hurt (Doug Tate) i Alec Baldwin (jako Ed).
3. Jubileusz 1977, Derek Jarman
Na podstawie opowiadania A. Opowiadanie P. Czechowa, urocza komedia telewizyjna o przygotowaniach do uroczystości jubileuszowej powstała w świetnej obsadzie aktorskiej. Bank, kierowany przez niejakiego Shipuchina (J. Abrham), przygotowuje się do obchodów piętnastolecia istnienia. Szipuchin czeka na delegację i przygotowuje przemówienie o reputacji banku. Powadze nadchodzącego aktu przeszkadza przede wszystkim pracownik Kuźma (R. Hrušínský), który nienawidzi kobiet, ponieważ uważa je za źródło wszelkiego nieporządku.
A jego słowa wkrótce do niego dotrą. Żona Šipuchina (L. Šafránková) właśnie wróciła od matki ze swoimi niekończącymi się opowieściami, a w jej narrację wchodzi niejaka pani Merčutkina (J. Bohdalová), chcąca wypłacić swoje pieniądze i narzekająca na zachowanie urzędników, tylko w złej instytucji…
2. Beau Travail 1999, Claire Denis
Ta tajemnicza historia osadzona we francuskich legionach to jeden z najważniejszych punktów w dorobku Claire Denis i Agnès Godard. W centrum tej luźnej adaptacji ostatniej powieści Hermana Melville’a, Billy Budd (Billy Budd, Sailor), znajduje się Galoup (Denis Lavant), który ma za zadanie wyszkolić oddział młodych żołnierzy, z których jeden jest przekonany, że nie należy do niego. Ale historia jest fragmentaryczna, trening na pustyni niemalże senny, a film ma w sobie atmosferę antycznej tragedii. Denis i Godard obalają „tradycyjne” spojrzenie na jednostkę wojskową, przede wszystkim w materiałach szkoleniowych. Kobiece spojrzenie na męskie ciało.
horrory oparte na prawdziwych wydarzeniach
1. Śmierć w Wenecji 1971, Luchino Visconti – Najlepsze filmy
Kompozytor Gustav von Aschenbach, wracający do zdrowia po zawale serca w Wenecji, już nigdy nie zazna zdrowia ani satysfakcji, udaje mu się jedynie platonicznie zakochać w anielsko uroczym polskim chłopcu Tazio (z którym nigdy nie rozmawia ani go nie dotyka). Ale bardziej niż nagle rozbudzona erotyczna namiętność, choć i ta jest obecna, jest to fascynacja pięknem, które zdobywa i opanowuje człowieka – rzeczywiście, w retrospektywach poparta burzliwą dyskusją Gustawa z przyjacielem na temat piękna (czy piękno można stworzyć artystycznie, czy też możemy je odbierać tylko zmysłami, kompozytor odrzuca pogląd, że moralność nie ma nic wspólnego z twórczością).
Osadzona w schyłkowym okresie secesji plastyka filmu koresponduje z jego emocjonalnym nastrojem; niepokojąca wiadomość, którą otrzymuje bohater narracji – grozi epidemia cholery – nie przeniknęła jeszcze do hotelu w starym stylu. Najlepsze filmy .Pojawienie się zdezynfekowanego miasta, w którego szarych, niegościnnych ulicach zalegają sterty śmieci, dopełnia tym samym apokaliptycznej oprawy melancholijnej opowieści, która jedynie zapowiada ostateczny upadek starego świata i jego pewników.