Zwierzęta rolne

Rasy ozdobne kur – 13 ras ozdobnych kur

Rasy ozdobne kur to takie, które nie są znane z produkcji jaj lub mięsa, ale mają wartość w unikalnym wyglądzie lub innych cechach.

Wiele z nich rzeczywiście dobrze znosi jajka, ale ich wielkość i liczba są mniejsze niż te osiągane przez standardowe kury użytkowe.

 

Rasy ozdobne kur

 

Rasy ozdobne kur - 13 ras ozdobnych kur

 

Istnieje całkiem sporo ras ozdobnych dostępnych i wszystkie mogą być potencjalnie zabawnym dodatkiem do Twojego stada!

Niektóre z nich mają pewne cechy, które czynią je bardziej użytecznymi niż tylko uczta dla oczu, więc jeśli chcesz jajka lub mięso, nadal masz wybór. Rasy kur ozdobnych:

 

1. Lafleška

 

1. Lafleška

 

Kura Lafleche jest ozdobną rasą francuską o grzebieniu w kształcie litery V. Ponieważ nie mają one zwykłego grzebienia, ich grzebień jest bardziej widoczny i przypomina wystające z głowy rogi.

W połączeniu z ich solidnymi czarnymi piórami, jasne jest, dlaczego zasłużyły na przydomek diabelski ptak!

Znoszą duże białe jaja i są znane we Francji z jakości swojego mięsa.

 

2. Holokrčka (Naked Neck)

 

2. Holokrčka (Naked Neck)

 

Holokrčka to bardzo nietypowa rasa, która wywodzi się z Transylwanii w Rumunii. Nazywane są również indykami, ponieważ mają podobną „gołą” szyję do indyków.

Genetyka tego osobliwego upierzenia (lub jego braku) to niepełny gen dominujący, co oznacza, że bardzo łatwo dodać go do każdej innej rasy kurcząt!

Pomimo tego, jak łatwo jest krzyżować się i tworzyć „gołe szyje”, istnieje prawdziwa rasa o określonym zestawie cech.

Są dwupokoleniowe i składają duże ilości jasnobrązowych jaj. Są tolerancyjne na zimno i świetnie radzą sobie z żerowaniem na wolnym wybiegu. Holocerki znane są również z tego, że są odporne na wysokie temperatury i bardzo łatwe do skubania. 

 

3. Rosjanin Orloff

 

3. Rosjanin Orloff

 

Rosyjski Orloff to rasa wywodząca się od ptaków perskich sprowadzonych do Rosji przez hrabiego Aleksieja Grigoriewicza Orłowa. Rasy ozdobne kur. Spekuluje się również o innych rasach z różnych krajów europejskich, które mógł wykorzystać przy tworzeniu rasy Orloff.

 

Charakteryzują się posiadaniem obfitych bród, grubo upierzonych szyi oraz drobnych piór z małymi opuszkami, grzebieniami orzechowymi lub truskawkowymi. Dzięki temu są wyjątkowo odporne na zimno!

 

Nie są znane z produkcji jaj, ale kury znoszą sporą ilość brązowych jaj, a nawet udaje im się znosić przez całą zimę. Były one hodowane głównie do produkcji mięsa i miały spokojną naturę.

 

Rasy ozdobne kur 4. Holenderski

 

Rasy ozdobne kur 4. Holenderski

 

Ta klasyczna rasa kur ozdobnych słynie z ekstrawaganckiego grzebienia, który pokrywa niemal całą głowę! Chochoły te są tak duże, że mają problemy z widzeniem i łatwo je zaskoczyć. Ich dokładne pochodzenie nie jest znane i istnieją kontrowersje, czy pochodzą z Polski.

 

Niezależnie od tego, skąd pochodzą, z pewnością przyciągną wiele uwagi w Twoim kurniku! Mają małe grzebienie w kształcie litery V i małe strupy, które dzięki grubemu pokryciu grzebienia (a czasem brody) mogą prawie zniknąć.

Znoszą sporą ilość białych jaj, więc są fajnymi kurczakami do posiadania w ogrodzie. Należy zachować pewną ostrożność, aby chronić je przed drapieżnikami, ponieważ nie widzą tak dobrze.

Trzeba je również chronić przed innymi kurami, ponieważ ich śmieszne małe ogony mogą przyciągnąć trochę dziobania.

 

5. Sycylijska małża bagienna

 

5. Sycylijska małża bagienna

 

Sycylijski błotniak stawowy znany jest ze swojego grzebienia w kształcie kielicha lub korony!

Kury mają ładne złote pióra z czarnymi plamkami oraz żółto-zielone nogi i stopy. Koguty są czerwonopomarańczowe z czarnym ogonem.

Od dawna hodowane były na wyspie Sycylii u wybrzeży Włoch.

Znoszą białe jajka, ale niezbyt dużo, bo bardziej zależało im na wyglądzie niż jakości. To przeoczenie oznacza, że są one właściwie bardziej ozdobne niż użyteczne.

 

Rasy ozdobne kur 6. Sultana

 

Rasy ozdobne kur 6. Sultana

 

Sułtanka to ekstrawagancko upierzona rasa pochodząca z Turcji, charakteryzująca się długimi ogonami, dużymi ogonami, podbródkami oraz grubo upierzonymi nogami i stopami.

Mają grzebień w kształcie litery V jak wiele innych ras grzebieniowych i mają pięć palców na każdej stopie.

Rozmnażają się wyłącznie dla wyglądu i nie składają zbyt wielu jaj.

 

7. Czarny Hiszpański

 

7. Czarny Hiszpański

 

Ta wyjątkowa rasa, która czasem określana jest po prostu jako spaniel, charakteryzuje się nadmiernie białą twarzą! Mają starożytne pochodzenie i są znane z tego, że są tak potulne jak typowa rasa kurcząt śródziemnomorskich.

Black Spaniele są wysokie i jednolicie czarne z „bug green” połyskiem na piórach. Mają duże pojedyncze grzebienie i białe płatki uszu.

Biały kolor na płatkach uszu rozciąga się na całą twarz i wokół oczu, co stanowi wyraźny kontrast z czarnymi piórami. Znoszą wiele dużych białych jaj, ale nie są tak odporne jak inne rasy.

Rasy ozdobne kur 8. Kurczak z Cochin

 

Rasy ozdobne kur 8. Kurczak z Cochin

 

Kocięta od dawna są popularną rasą ozdobną ze względu na swoją wielkość i puszysty wygląd.

Zostały wyhodowane w Chinach ze względu na mięso i produkcję dużych brązowych jaj – zwłaszcza, że niosą je przez całą zimę! Rasy kur ozdobnych.

Ich puszystość pomaga im wytrzymać mroźne temperatury lepiej niż inne rodzaje kurcząt, więc są świetnym wyborem, jeśli mieszkasz gdzieś w zimnym miejscu.

Oprócz obfitego upierzenia, kury te znane są ze swojej niesamowitej osobowości. Są spokojne i przyjazne i stanowią wyjątkowo dobre matki.

 

9. Szczudło z Appenzell

 

9. Szczudło z Appenzell

 

Ta szwajcarska rasa kur występuje w dwóch odmianach – Spitzhauben i Barthuhner.

Naprawdę są świetnym przykładem tego, co czyni rasę ozdobną ozdobną! Mają wyjątkowy i atrakcyjny wygląd, ale są małe i nie tolerują dużej ilości jaj.

 

Ozdobne rasy kur 10. Feniks

 

Ozdobne rasy kur 10. Feniks

 

Kurczak feniks został wyhodowany w Niemczech z japońskich ptaków skrzyżowanych z innymi rasami, w tym leghornami i różnymi gamecockami.

Ich ogony nie są tak długie jak u ich krewnych z plemienia Onagadori, ale nadal osiągają szacowne 90 cm lub więcej! 

Ten niezwykły wzrost piór wymaga nieco więcej białka niż w przypadku innych ras kurcząt, a do utrzymania długich piór w dobrej kondycji wymagane są specjalne pomieszczenia.

11. Lakenvelder

 

11. Lakenvelder

 

Mimo klasycznej sylwetki, ta niesamowita rasa kur przyciąga uwagę dzięki swojemu charakterystycznemu ubarwieniu. Są białe z charakterystycznymi czarnymi głowami i ogonami!

Kury znoszą mnóstwo ładnych, białych jaj. Znane są również z możliwości swobodnego żerowania i wypasu.

Są to ptaki raczej nerwowe, lotne, co pomaga im nieco w unikaniu drapieżników. Jeśli wszystkie ich cechy się połączą, powstaje wyjątkowa rasa, która może być przyzwoitym domowym producentem jaj.

 

12. Jedwabnik

 

12. Jedwabnik

 

Silkie to popularna rasa kury ozdobnej nie bez powodu! Ich wygląd jest bardzo nietypowy, ponieważ mają puszyste, miękkie pióra, które niemal przypominają futro. Najlepsze rasy kaczek do hodowli na mięso

Silkies mają puszysty grzebień na czubku głowy, pierzaste nogi i stopy, a niektóre mają nawet trzepaczki i łuski.

Mają po pięć palców na każdej stopie, małe orzechowe grzebienie, turkusowe uszy oraz czarną skórę, ciało i kości.

Ich upierzenie bardzo utrudnia lub uniemożliwia im latanie, dlatego łatwo można je ogrodzić.

Jedyną rzeczą, która naprawdę napędza silki, aby być atutem dla ludzi, jest ich instynkt macierzyński! Są znane z tego, że są oddanymi matkami! Kury Silkie mogą być świetne, jeśli chcesz inkubować inne rasy kurcząt bez konieczności używania inkubatora.

 

Rasy ozdobne kur 13. Kura Ceman 

 

Rasy ozdobne kur 13. Cemanská sliepka

 

Ayam Cemani to wciąż nieco nieczęsta rasa, ale w ostatnich latach coraz łatwiej ją znaleźć.

Są one zdecydowanie przykładem naprawdę fajnej rasy kur. Ozdobne rasy kur, ponieważ ich mięsne zabarwienie jest nieapetyczne, kury nie znoszą wielu jaj i prawdopodobnie nawet nie próbują wykluć żadnego. Ludzie przyciągają się do nich wyłącznie na podstawie ich wyglądu!

Ta indonezyjska rasa znana jest z tego, że jest fibromelanistyczna, co oznacza, że ma dominujący gen, który powoduje nadmierną czarną pigmentację. 

Prawie wszystko jest czarne – ich pióra, skóra, dziób, język, a nawet kości, ciało i organy! Jedyne co nie jest czarne to ich jaja, które są bardziej normalnym kremowo-białym kolorem.

Morwowa lub czerwonawa pigmentacja ich grzebienia lub piór jest uważana za wadę i coraz trudniej jest znaleźć dobrze wyhodowane Ayam Cemanis ze względu na ich gwałtownie rosnącą popularność.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button