Zwierzęta rolne

Rasy świń mięsnych : Top 10 świń mięsnych

Rasy świń mięsnych oferują różne zalety i wady. Posiadanie świń w domu jest wspaniałe. Masz swoje domowe ekologiczne mięso, nawet jeśli niewiele, ale przynajmniej wiesz, co jesz. W tym poście dowiesz się o niektórych z różnych ras świń i co każda rasa ma do zaoferowania, a także kilka rzeczy, na które należy uważać w świnie. Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci w podjęciu decyzji, która rasa będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom.

 

1. Yorkshire – Rasy świń mięsnych

 

Yorkshire - Rasy świń mięsnych

Yorkshire to najpopularniejsza obecnie rasa świń w Ameryce Północnej. Mają wzniesione uszy i są jednolicie białe. Ich skóra jest różowa, a sierść biała. Prawdziwe Yorkshire nie mogą mieć na sobie żadnych barwników ani oznaczeń. Muszą być one jednolicie białe. Są one zazwyczaj duże i szybko rosną, co czyni je najpopularniejszą rasą. Yorki znane są z tego, że są dobrymi matkami, co jest dobrą cechą w rasie świń. Zła matka położy się na swoich młodych i będzie je tłamsić. Yorkshire, który ma białą skórę, jest bardzo podatny na udar cieplny i potrzebuje łatwego dostępu do cienia w ciągu dnia.

 

Jeśli szukasz świń, które będą produkowały duże ilości mięsa, żyły dłużej i były bardziej wydajne, powinieneś rozważyć Yorkshire. Yorkshire są w stanie przekazać te cechy swojemu potomstwu, więc są również dobrym wyborem, jeśli jesteś zainteresowany krzyżowaniem w swojej farmie.

 

2. Duroc

 

Duroc

Drugą najbardziej rozpowszechnioną rasą świń w Ameryce Północnej jest Duroc. Duroc jest bardzo charakterystyczną rasą, ponieważ jest to jedna z niewielu ras świń, które są solidnie czerwone w kolorze. Mogą mieć kolor od ciemnej rdzawej czerwieni do kasztanowej czerwieni. Duroc nie ma uszu wzniesionych, lecz opadające. Są one znane zarówno z długowieczności, jak i szybkiego wzrostu, podobnie jak Yorkshire.

Durosy znane są również z tego, że nie tylko szybko przybierają na wadze, ale również szybko nabierają masy mięśniowej. Kiedy przybiorą na wadze, większość z nich będzie mięśniami, a nie tylko tłuszczem. Duroc pochodzi z północnej Europy i rozwinął grubą skórę i gęstą sierść w zimie. Dzięki temu Duroc nadaje się do chłodniejszego klimatu lub do przebywania na zewnątrz. Ciemna skóra i sierść zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru cieplnego. Jeśli interesuje Cię świnia, która może być trzymana przynajmniej częściowo na zewnątrz, to Duroc będzie rasą odpowiednią dla Ciebie.

 

4. Landrace

 

Landrace

Landrace to biała świnia, podobna do Yorkshire. Ma jednak raczej uszy opadające niż wzniesione. Landrace to duża i długa rasa świń, zostały one pierwotnie wyhodowane, aby stworzyć długowieczne zwierzę, które produkowałoby więcej bekonu. Świnie długowieczne mają też dłuższe schaby, dzięki czemu z jednej świni powstaje więcej kotletów schabowych.

 

Samice Landrace znane są z wysokiej mleczności i dużych prosiąt, które rodzą. Często są krzyżowane z innymi rasami w celu zwiększenia rozmiarów i zdolności macierzyńskich. Landrace jest bardzo podatna na udar cieplny jak wszystkie rasy białych świń i wymaga stałego dostępu do cienia. Znane są ze zdolności do produkcji chudego mięsa z nóg i schabu. Ogólnie rzecz biorąc, Landrasy to długie, chude muskularne świnie, które dają więcej kilogramów produktu mięsnego niż inne.

 

5. Meishan

 

Meishan

Meishan to chińska rasa świń. Mają wolniejsze tempo wzrostu niż wiele innych ras świń mięsnych. Świnie Meishan są zwykle tłuste, ale mięso ma dobry smak, prawdopodobnie dzięki nadmiarowi tłuszczu znajdującego się w mięsie. Świnie Meishan znane są z wcześniejszego osiągania dojrzałości płciowej. Wiele z nich osiąga dojrzałość płciową już w wieku trzech miesięcy!

Świnie Meishan mają niezwykle duże mioty. Meishan może mieć mioty liczące od 15 do 17 prosiąt. Jeśli szukasz świni, która będzie produkować dla Ciebie małe prosięta, Meishan może być tym, którego potrzebujesz.

 

6. Chester White – Rasy świń mięsnych

 

Chester White - Rasy świń mięsnych

To Chester White to kolejna solidna rasa świni o białym pysku z opadającymi uszami. Swin Chester White to odporna rasa, która znana jest z doskonałych zdolności macierzyńskich. Chester White jest często krzyżowany z innymi rasami w celu poprawy ich zdolności macierzyńskich, podobnie jak Landrace. TaK Chester White, podobnie jak inne rasy świń o białym mięsie, jest bardzo podatny na udar cieplny i wymaga stałego dostępu do cienia.

 

7. Hampshire – Rasy świń mięsnych

 

Hampshire - Rasy świń mięsnych

Hampshire mają uszy postawione. Są koloru czarnego z białym pasem wokół brzucha i lędźwi. Pas może być wąski lub szeroki, byleby całkowicie otaczał świnię. Hampshire dają wysokiej jakości, chude tusze. Mają one jednak zdolność do przenoszenia genu powodującego zespół stresu świń, czyli PSS. PSS to schorzenie, które powoduje, że świnie bardzo łatwo ulegają przeciążeniu. Świnie posiadające dwa geny PSS będą poważnie dotknięte chorobą. PSS jest recesywnym zaburzeniem genetycznym. Świnie dotknięte PSS stają się tak zestresowane, że tkanka mięśniowa ulega zaburzeniu. Prowadzi to do złej jakości szkieletu i mięśni.

Jeśli masz Hampshire’y, będziesz chciał się upewnić, że nie są one dotknięte genem PSS. Można to zrobić za pomocą badań genetycznych, aby upewnić się, że nie są one dotknięte tym genem.

 

8. Pietrain

 

Pietrain

Pietrain to łatwo rozpoznawalna rasa świni mięsnej, która ma biały kolor z czarnymi plamami. Często są one określane jako „plamy”. Świnki Pietrain mają uszy wzniesione. Pietrain jest zdolny do uzyskania wysokich plonów chudego mięsa. Jest jednak znanym nosicielem genu, który powoduje zespół stresu świń (PSS). Pietrain jest nieco bardziej podatny na oparzenia i upalanie, gdzie ma białą skórę. Z tego powodu w słoneczne dni potrzebuje dostępu do cienia.

 

9. Hereford

 

Hereford

Rasa Hereford jest uważana za jedną z nowszych ras świń mięsnych i ma bardzo charakterystyczny wygląd. Jeśli jesteś zaznajomiony z rasami bydła, zobaczysz, że świnka Hereford ma takie same cechy i kolory jak
Bydło rasy Hereford. Ciało jest czerwone i ma białe części na twarzy, pod brzuchem i co najmniej dwie stopy powinny być białe. Herefordy mają opadające uszy. Są one popularne wśród małych rolników i hodowców, ponieważ są bardzo płodne i produkują bardziej tłusty produkt niż niektóre z bardziej popularnych ras świń mięsnych.

 

Herefordy nadają się dla rolników, którzy planują wypuszczać swoje świnie na pastwiska. Dobrze radzą sobie na pastwisku. Nie są tak podatne na udar cieplny jak niektóre rasy, więc lepiej znoszą przebywanie na słońcu. Jak pozbyć się myszy w domu i mieszkaniu – porady

 

10. Tamworth – rasy świń mięsnych 

 

Tamworth - rasy świń mięsnych 

Tamworth jest często nazywany „drugą czerwoną rasą”. Tamworthy mają zawsze jasny, złoto-czerwony kolor. Mają też wzniesione uszy, bardzo długie pyski, co daje im wygląd podobny do dzików. Tamworth jest jedną z najstarszych ras świń mięsnych. W porównaniu z innymi rasami bardziej przypomina dzika lub świnie z XVIII wieku. Tamworthy mają krótszą posturę niż niektóre z bardziej popularnych ras spotykanych obecnie. Rasy świń mięsnych.

Tamworthy są dobrymi matkami o doskonałej zdolności doju. Jest to niezwykle ważna cecha i umiejętność. Matki z wysoką produkcją mleka będzie podnosić zdrowsze szczenięta . Im więcej mleka, tym więcej prosiąt może przyprowadzić. Tamworthy dobrze nadają się do hodowli na zewnątrz lub na pastwisku, ponieważ są bardzo odporne na ciepło. Wiele świń z Tamworth jest hodowanych z dzikami, aby stworzyć specjalny produkt mięsny, który ma więcej smaku niż „tradycyjna” wieprzowina.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button