Zwierzęta rolne

Jak pomóc pisklęciu z jajka – Wylęganie piskląt

jak pomóc pisklęciu wyjść z jajka. Konsensus wśród hodowców kurcząt jest taki, że nie powinno się pomagać w inkubacji piskląt, ale wiele osób to robi, jeśli inkubacja nie była optymalna. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, dlaczego kurczaki nie zawsze mogą wykluć się same, dlaczego zwykle nie jest dobrym pomysłem interweniować, a jeśli zdecydujesz się na pomoc, jak pomóc swojemu pisklęciu wykluć się.

 

Jak pomóc pisklęciu z jajka

 

Jak pomóc pisklęciu z jajka

 

Pisklę może nie być w stanie uwolnić się od skorupy z wielu powodów. Należą do nich: siła czerwiu, położenie czerwiu, położenie komórek powietrznych, przerwanie wylęgu oraz niewłaściwa wilgotność podczas inkubacji.

 

Słaby kubek

Pisklę, które z powodzeniem wyrywa się ze skorupy, jest wyczerpane wysiłkiem. Czasami młode po prostu nie jest wystarczająco silne i wyczerpuje się przed ukończeniem zadania.

 

Zła pozycja pisklęcia

Pisklę mające się wykluć powinno mieć głowę pod prawym skrzydłem, gotową do przebicia się przez błonę skorupy do komórki powietrznej. Pisklę, które ma głowę pod lewym skrzydłem lub między nogami, nie może obrócić głowy, aby przebić się przez skorupę. Przyczyny nieprawidłowego ułożenia obejmują wysoką wilgotność podczas inkubacji, spiczasty koniec jaja wyżej niż tępy koniec podczas inkubacji lub jaja, które są stale obracane, gdy ptak próbuje zmienić pozycję przed wykluciem. Najzdrowsze mięso świata – 10 najzdrowszych mięs

 

Złe położenie komór powietrznych

Jeśli komórka powietrzna nie znajduje się na tępym końcu jajka, pisklę ma zbyt mało miejsca, aby obrócić głowę i rozbić skorupkę na całej długości. Przyczyny złego ustawienia komórek powietrznych obejmują niewłaściwe obracanie lub umieszczanie jaj na klujniku niżej tępym końcem niż spiczastym.

 

Zakłócony wylęg

Otwarcie inkubatora podczas wylęgu wpływa zarówno na temperaturę, jak i wilgotność. Wylęgarnie, które zmarzną, mogą przestać próbować się wykluć, dopóki nie ogrzeją się ponownie. Zmniejszona wilgotność może wysuszyć błony skorupy, powodując ich fuzję i ograniczając ruch.

 

Wilgotność w inkubacji – Jak pomóc pisklęciu wyjść z jajka

 

Wilgotność w inkubacji - Jak pomóc pisklęciu wyjść z jajka

Zanim przejdziemy do tego, jak pomóc młodym się wykluć, przejrzyjmy to, co wiemy o wilgotności inkubacji.

Podczas inkubacji, im bardziej suche powietrze w inkubatorze, tym szybciej wilgoć odparowuje z jaj przez ich skorupki. Im bardziej wilgotne powietrze, tym wolniej odparowuje wilgoć z jaj. Aby wylęg był udany, wilgoć musi odparować z jaj w odpowiednim tempie.

Zbyt niski poziom

Jeśli wilgotność inkubacji jest zbyt niska, zarodki mogą przykleić się do błony powłoki we wczesnej fazie inkubacji i zginąć. Te, które nadal rosną, mogą być małe i zbyt słabe, aby się wykluć, mogą się wykluć i nie wyłonić się, lub mogą pęknąć skorupkę na całej długości, ale nie zdążą się uwolnić przed wyschnięciem błony. Niska wilgotność pojawi się, jeśli powierzchnia pojemnika z wodą będzie zbyt mała lub jeśli woda pokryje się puchem, który uniemożliwia odparowanie i powoduje spadek wilgotności.

 

Zbyt wysoka

Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, komórka powietrzna może pozostać zbyt mała, aby zapewnić wystarczającą ilość tlenu i pisklę się udusi. Albo błona skorupki może być zbyt gumowa, by pisklę mogło się przez nią przebić. W obu przypadkach pisklę nie ma szans na podglądanie. Wysoka wilgotność w inkubatorze może być spowodowana wysoką wilgotnością otoczenia lub słabą wentylacją inkubatora.

Wilgotność podczas wylęgu

Podczas wylęgu wilgotność powinna być wyższa niż podczas inkubacji. Na przykład w inkubatorze, w którym wilgotność względna powinna wynosić około 60 % podczas inkubacji, należy ją zwiększyć do 70 % podczas wylęgu. Temperatura termometru 30 – 31 °C ( podczas inkubacji zwykle wzrasta do 31 – 33 °C podczas wylęgu. W instrukcji obsługi inkubatora zazwyczaj podane są szczegóły dla konkretnego modelu.

 

  • Jaja ptactwa wodnego oraz mniejsze jaja bantam i perliczek wymagają do wylęgu więcej wilgoci niż inne jaja.
  • Wszystkie jaja wymagają więcej wilgoci wraz z postępującym latem, a skorupki stają się bardziej porowate. Odpowiednia wilgotność w czasie wylęgu zapobiega wysychaniu błon skorupy i przyklejaniu się do wylęgu, co właściwie owija go w futerał i uniemożliwia wyrwanie się ze skorupy.

 

Pomaganie pisklętom w wychodzeniu z jaj nie jest dobrym pomysłem

 

Pomaganie pisklętom w wychodzeniu z jaj nie jest dobrym pomysłem

Jeśli warunki inkubacji są optymalne, brak wylęgu może być problemem dziedzicznym. W tym przypadku pomaganie młodym z jaj nie jest dobrym pomysłem, ponieważ wylęg może nie żyć długo. Nawet jeśli przeżyje, pisklę, które nie jest wystarczająco silne, aby się wykluć, prawdopodobnie będzie miało inne problemy zdrowotne w ciągu swojego życia. A jako hodowca może produkować więcej słabych piskląt, które będą miały problemy z wykluciem.

Jak pomóc pisklęciu z jajka. Oprócz problemów dziedzicznych, potomstwo często ma krzywe nogi lub skręconą szyję. Może nie być w stanie stać, co utrudnia lub uniemożliwia chodzenie i jedzenie. Jeśli skusisz się, by pomóc pisklęciu wyrwać się ze skorupy, przygotuj się na opiekę nad ptakiem o specjalnych potrzebach.

Również otwieranie inkubatora, aby pomóc jednemu pisklęciu, przyczynia się do problemu poprzez zmniejszenie wilgotności. Możesz stracić młode, które wyklułyby się z powodzeniem, gdybyś zostawił je w spokoju.

 

Jak pomóc w wykluwaniu się piskląt

 

Jak pomóc w wykluwaniu się piskląt

Kiedy jajko jest gotowe do wyklucia, znajdujące się w środku pisklę przebija się przez pierwszy otwór w skorupce. Od momentu pojawienia się tego otworu do momentu, gdy pisklę rozłupie skorupkę i w końcu wykluje się na wolność, mija kilka godzin do całego dnia. Jak pomóc pisklęciu z jajka. To, że pisklę przestało się dzielić na skorupki, nie oznacza, że jest całkowicie wykończone. Może to być konieczny odpoczynek.

 

Jak pomóc pisklęciu z jajka

 

Jak pomóc pisklęciu z jajka 2

 

Z drugiej strony, jeśli pisklęta nadal się wykluwają, ale jedno z nich „odpoczywa” od ponad 12 godzin, być może się poddało. Może być zbyt słaby, by się wykluć, co oznacza, że prawdopodobnie jest zbyt słaby, by przeżyć, gdy już wyrwie się ze skorupy. Jeśli zdecydujesz się na to mimo wszystko, będziesz musiał wiedzieć, jak pomóc pisklęciu wykluć się, więc oto kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać:

 

  • Nie udzielać pomocy do czasu wyklucia się skorupki. Pisklę, które jest niedorozwinięte lub zbyt słabe, by się wykluć, ma małe szanse na przeżycie.
  • Jeśli pisklę nadal bezskutecznie próbuje wykluć się ze skorupy, użyj pęsety, aby odciągnąć je od skorupy. Pracuj ostrożnie.
  • Jeśli zobaczysz krew, zatrzymaj się i odczekaj kilka godzin. Pomocnik, który krwawi, może się wykrwawić.
    Membrana skorupki, która wyschła – z półprzezroczystej bieli zmieniła się w pergaminowy brąz – musi być delikatnie zwilżona.
  • Zawiń jajko w ciepłą (nie gorącą) wilgotną (nie mokrą) ściereczkę. Unikaj kapania wody do rurki, w przeciwnym razie istnieje ryzyko utopienia ptaka. Kiedy blanca zmięknie, użyj pęsety, aby oderwać małe kawałki od pupila. Zmiękczenie membrany do momentu poluzowania może trwać dość długo.
  • Nigdy nie ciągnij za blank z suchą łuską lub częściowo zmiękczonym blankiem, który nie może być łatwo oderwany. Pociąganie za zaklinowane ślepia może rozerwać skórę szczeniaka lub otworzyć naczynie krwionośne, co może prowadzić do zranienia lub krwawienia.
  • Gdy pisklę zrzuci skorupkę i błony, wróć je do inkubatora, aby się ogrzało i odpoczęło.

Sekrety, Jak pomóc pisklęciu z jajka

 

Sekrety, Jak pomóc pisklęciu z jajka

Sekretem pomocy pisklętom z jaj jest wiedza, kiedy użyczyć pomocnej dłoni, a kiedy poczekać i zobaczyć. Jak pomóc pisklęciu z jajka.

Lepszym planem jest uruchomienie inkubatora w optymalnych warunkach, a następnie pozwolenie naturze na podjęcie decyzji. Pisklę, które jest wystarczająco silne, aby wykluć się ze skorupy, ma większe szanse stać się żywotnym i zdrowym ptakiem niż pisklę, któremu pomogłeś.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button