Zwierzęta rolne

Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa – 18 ras

Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa – 18 najlepszych szczepów kóz do produkcji mleka i mięsa . Koza jest jednym z najpopularniejszych zwierząt do produkcji mleka i mięsa. Te urocze, przyjazne zwierzęta są znacznie łatwiejsze w hodowli niż krowy, co czyni je najlepszym zwierzęciem do utrzymania dla małego rolnika lub homesteader.Jednak, podobnie jak w przypadku kotów i psów, istnieją również różne rasy kóz.

 

Każda rasa ma inne tempo produkcji mięsa i mleka. Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej ze swojej kozy, musisz w pierwszej kolejności wyhodować odpowiednią rasę. W tym artykule dowiesz się jakie są najlepsze rasy kóz na mleko i mięso.

 

Najlepsze rasy kóz na mleko

 

Wiadomo, że mleko kozie ma mniej laktozy niż inne rodzaje mleka; jest łatwiejsze do strawienia dla osób nietolerujących laktozy. Z tego i wielu innych powodów zapotrzebowanie na mleko kozie jest większe niż kiedykolwiek. Dodatkowo, kto nie kocha dobrego koziego sera w sałatce lub na kanapce?

 

Szukając dobrej kozy do produkcji mleka, kozy muszą być w stanie wyprodukować dużo mleka. Korzystnie jest również, gdy mleko ma wyższą zawartość tłuszczu. Oto kilka najpopularniejszych ras kóz mlecznych.

 

1. Koza alpejska

 

1. Koza alpejska

 

Kozy te pochodzą z Alp Francuskich, dlatego często nazywane są francuskimi kozami alpejskimi. Koza alpejska może ponownie wyprodukować 1-2 litry mleka. Średnia zawartość tłuszczu w mleku wynosi 3,5%, czyli jest wysoka. Z tego mleka powstaje wiele gęstych produktów, takich jak masło, sery i lody.

2. Koza Lamancha – Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

 

2. Koza Lamancha - Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

Kozy Lamancha nie tylko świetnie nadają się do produkcji mleka, ale są też przyjazne. Te kozy mają wspaniałą osobowość. Te kozy pochodzą z Hiszpanii. Ich mleko ma stężenie tłuszczu na poziomie 4,2%. Mają małe uszy lub nie mają ich wcale.

3. Koza anglonubijska

 

3. Koza anglonubijska

 

Kozy anglonubijskie mają jedną z najwyższych zawartości tłuszczu spośród wszystkich ras kóz na poziomie 5%. Mogą one produkować 2-5 litrów mleka dziennie. Choć nie jest to najwyższy producent mleka , może dawać mleko przez cały rok.

 

Koza anglonubijska ma długie, opadające uszy i jest jedną z większych ras kóz mlecznych. Ponieważ kozy te ważą więcej i mają więcej mięsa, są też dobre na mięso.

4. Koza Sámi

 

4. Koza Sámi

Koza Sámi jest największą rasą mleczną. Codziennie może mieć 3,5 litra mleka. Mleko zawiera na ogół 2,5 – 3% tłuszczu. Kozy te mogą być trzymane jako zwierzęta domowe, a także na mięso.Samce mogą dorastać do wagi ponad 90 kg .

5. Koza z Toggenburga

 

5.Koza z Toggenburga

Jest to jedna z najstarszych znanych ras kóz, po raz pierwszy pojawiła się w 1600 roku. Kozy Toggenburg mają prostą twarz, pełną brodę i zazwyczaj mają jasną do ciemnobrązowej sierść z białymi oznaczeniami. Dzwonki skóry na szyi są dość powszechne u tej rasy.

 

Koza Toggenburg produkuje mleko o zawartości 3,3% tłuszczu, czyli dość niskiej. Koza jest jednak dobrze wyhodowana. Rasa ta jest szczególnie odporna, dzięki czemu idealnie nadaje się do hodowli z rasami kóz produkujących mięso.

6. Oberhasli – Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

 

6. Oberhasli - Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

Kozy Oberhasli dają mniej kremowe mleko o zawartości 3,6% tłuszczu i nie dają mleka przez cały rok. Mogą jednak produkować 2 -5 litrów mleka dziennie. Mleko jest również bardzo słodkie.

 

Pochodzą ze Szwajcarii. Są one dość małe, więc są idealne dla rolników w środowiskach miejskich lub z ograniczoną przestrzenią. Te kozy mają słodkie natury, ale mają zdolność do spowodowania pewnych szkód. Z tego powodu wielokrotnie rogi są usuwane w młodym wieku.

7. Karzeł nigeryjski – Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

 

7. Karzeł nigeryjski - Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa

Nigeryjska koza pigmejska jest mniej więcej o połowę mniejsza od przeciętnej kozy. Dają tylko kilka półlitrówek dziennie, ale mleko, które produkują ma 6,1% tłuszczu masła. Jest to niezwykle bogate i pożądane rozwiązanie.

 

Karzeł nigeryjski wywodzi się z Afryki. Występują w wielu kolorach i zwykle nie rosną więcej niż 60 cm . Wiele dzieci rodzi się bez rogów. Rasa ta jest również niezwykle przyjazna i daje się pogłaskać. Można je nawet nauczyć chodzić na smyczy jak psa.

 

8. Sable

 

8. Sable

Produkowane przez nie mleko ma zwykle 3 – 4% tłuszczu. Średnia waga kozy Sable to 65 kg. Samice będą miały zazwyczaj 75 cm, a samce zazwyczaj 80 cm.

Kozy sobole mają duże uszy i krótką, cienką sierść. Niektóre odmiany mają ciemne ubarwienie, które może skutkować nietypowymi wzorami, co jest jednym z powodów, dla których wiele osób lubi tę rasę. Ciemne ubarwienie pochodzi z genów recesywnych.

 

9. Golden Guernsey – Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

 

Golden Guernsey - Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa

Złota Guernsey jest czasem nazywana starożytną Guernsey. Jak sama nazwa wskazuje, koza znana jest z pięknego, złotego ubarwienia.

 

Rasa kóz Guernsey jest najmniejszą ze średnich kóz mlecznych. Z reguły produkują one mleko o zawartości tłuszczu 3,72% .

 

Rasy kóz doskonałe na mięso

Podczas gdy wiele osób może nie uznać koziego mięsa za popularne , jest to świetne źródło odżywiania w większości miejsc na świecie .

 

Mięso kozie jest stosunkowo zdrowe, mając prawie tak mało kalorii jak kurczak. Może być suchy, jeśli nie wiesz, jak go prawidłowo ugotować, ale koziołki mogą stanowić pyszny i pożywny obiad.

1. Koza hiszpańska

 

Koza hiszpańska

Jak sama nazwa wskazuje, koza hiszpańska pochodzi pierwotnie z Hiszpanii. Kozy hiszpańskie nadają się do każdego klimatu. Są też stosunkowo mało wymagające w utrzymaniu. Jak pozbyć się kreta – 15 najlepszych porad

 

2. Koza burska

 

Koza burska

Samce Boer mogą dorastać do 300 kilogramów. Ze względu na tak duże rozmiary są jedną z najpopularniejszych ras do produkcji mięsa. Kolejną zaletą jest to, że są odporne na choroby i często się rozmnażają. Australia jest największym eksporterem koziego mięsa i używają do tego kóz rasy Boer. Chociaż są one popularne w Australii, to oryginalnie pochodzą z Afryki Południowej.

3. Rangeland – Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

 

koza 3. Rangeland - Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

90% mięsa koziego w tej branży pochodzi od kóz Rangeland. Kozy te żyją przede wszystkim w Australii. Hodowcy szukają kóz wysokich, szerokich i z krótką sierścią.

 

Kozy Rangeland są mało wymagające i stanowią doskonałe kozy do krycia z innymi kozami. Kozy boer są najczęściej hodowanymi kozami na mięso obok kóz rasy Rangeland.

4. Kalahari Red

 

4. Kalahari Red

Kalahari, znany również jako Kalahari Red, to wspaniałe zwierzę, które w większości żyje w Afryce Południowej. Żyjąc tutaj, zwierzę zostało wyhodowane tak, aby wytrzymać gorące temperatury i suchą pogodę.

 

Najbardziej korzystną cechą mięsa kóz kalaharyjskich jest to, że jest ono bardziej delikatne niż mięso innych ras. Mięso jest również dość smaczne.Kozy te można dobrze hodować, ponieważ są odporne. Zostały one wyhodowane tak, aby były odporne na powszechne w tym rejonie choroby i pasożyty. Są one hodowane przez cały rok i zwykle mają trzy dzieci co dwa lata.Jak sama nazwa wskazuje, kolor Kalahari Red jest zwykle czerwonobrązowy. Ten kolor jest szczególnie przydatny do ukrywania się w otoczeniu. Kalahari Red jest wysoki i długi. Aby były bardziej mięsne, można je również hodować z większymi rasami.

 

5. Kiko – Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

 

5. Kiko - Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

 

Kiko to nowa rasa stworzona w latach 80. w Nowej Zelandii. Zostały one wyhodowane specjalnie po to, aby stworzyć przystosowaną kozę mięsną. Dokonano tego poprzez hodowlę dzikich kóz z kozami anglonubijskimi, saaneńskimi i toggenburskimi. Kozy te są mało wymagające i potrafią przetrwać większość warunków.

 

Pozytywne cechy kozy Kiko to większa waga, dobra zdolność macierzyńska, lepsza produkcja mleka, chude mięso i dobre kopyta.

6. Koza anglonubijska

 

6. Koza anglonubijska

Koza anglonubijska to rasa kóz o podwójnym przeznaczeniu; świetnie nadają się do produkcji mleka, ale także mięsa. Samce mogą ważyć do 80 kg. Ze względu na dużą posturę są często wykorzystywane na mięso. Czasami są one specjalnie hodowane z kozami Boer, aby uzyskać jeszcze większe kozy.

7. Koza miotoniczna

 

7. Koza miotoniczna

Kozy miotoniczne, znane również jako kozy mdlejące, znane są ze swojej niezwykłej reakcji, kiedy koza staje się przestraszona lub podekscytowana: zastygają i „mdleją” na kilka sekund. Dziedziczna choroba nazywa się Myotonia Congenita, która powoduje, że mięśnie kurczą się przez 15 do 20 sekund i opadają, jeśli są wytrącone z równowagi. Ale wbrew nazwie, są w pełni świadome i faktycznie nie mdleją.Ta koza powoli przestaje być używana do mięsa, ponieważ została oznaczona jako „zagrożona” Jednak wcześniej były one przede wszystkim używane do mięsa koziego.

 

Kozy miotoniczne mogą dorastać do wysokości około 60 cm i wagi 80 kg. Jest to jedna z mniejszych ras kóz mięsnych. Mają też charakterystyczne oczy, które wychodzą z głowy.

 

8. Koza bengalska czarna

 

8. Koza bengalska czarna

 

Ponieważ Bangladesz jest mniej bogatym krajem, rolnicy korzystają z tego, co uda im się uzyskać z kozy. Sprzedają mleko, futro, a przede wszystkim mięso. Ich futro może ważyć 20 kg. Mięso i włosy są najważniejszymi produktami tego zwierzęcia, ponieważ nie produkuje ono dobrze mleka.Jak sama nazwa wskazuje, koza ma zwykle ciemny kolor. Ciało jest szczupłe i te kozy są krótkie. Posiadają uszy na czubku głowy i mają małe do średnich rogi.

 

9. Verata – Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

 

9. Verata - Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

Koza Verata jest szczególnie znana ze swoich unikalnych skręconych rogów. Pochodzą z Veri w Hiszpanii. Obecnie w Hiszpanii żyje około 17 000 kóz Verata. Jak większość ras hodowanych na mięso, są dość odporne i silne. Mogą przetrwać w każdym klimacie.Kozy te są na małej stronie osiągając wagę 70 kg. Mają ciemny kolor (czarny lub brązowy) i nawet 40% z nich ma brody.18 najlepszych ras kóz do produkcji mleka i mięsa .

 

Wniosek – Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa 

Kozy to nie tylko urocze i typowo przyjazne zwierzęta, ale także smaczne i zdrowe.

Mleko jest łatwiejsze do strawienia, a mięso jest dobre. Kozy wytwarzają również niepowtarzalny aromat, co skutkuje szczególnym smakiem mleka i innych produktów.Istnieje wiele ras kóz. Kozy mleczne zazwyczaj produkują duże ilości mleka przez cały rok. Z reguły mają też dużą zawartość tłuszczu, aby uzyskać lepsze produkty.

Kozy hodowane na mięso są hodowane tak, aby były duże i często się rozmnażały. Im większa koza, tym więcej mięsa wyprodukuje. Im więcej kóz hodowanych na mięso, tym więcej mięsa wyprodukuje również rolnik.

Znajomość odpowiedniej rasy kozy do danego zadania to podstawa.

 

Niektóre kozy są lepsze do różnych celów. Jeśli debatujesz nad tym, jaki rodzaj kóz chcesz mieć na swojej farmie, powinieneś mieć dobry punkt wyjścia!Pamiętaj, że wiele zależy od odżywiania , więc preferuj świeże pastwiska po wszystkim Słowacja i Czechy mają jedne z najlepszych pastwisk na świecie.18 najlepszych ras kóz do produkcji mleka i mięsa.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button