Zwierzęta rolne

7 powodów, dla których warto trzymać zwierzęta hodowlane i uprawiać własne rośliny

Ponieważ świat przyspiesza, a my spędzamy coraz więcej czasu w pracy niż w domu, zwierzęta hodowlane powoli zanikają. Ludzie muszą jeść cały czas, a ceny żywności ogromnie rosną. Czy płacimy tylko za zdrową żywność? A może po prostu podnosimy ceny żywności i obniżamy jej jakość? Na Słowacji i w Czechach mieliśmy już do czynienia z wieloma przypadkami związanymi z mięsem i jajami. Wszystkie te przypadki miały zagranicznego sprawcę. Nie daj się więc zwieść ładnemu zdjęciu na opakowaniu produktu, ale zacznij hodować i uprawiać własną żywność. Przyjrzyjmy się 7 powodom, dla których warto hodować zwierzęta gospodarskie i uprawiać własne rośliny.

 

1) Jajka

 

Domowe jajka

Hodując zwierzęta wiemy, czym je karmimy, a tym samym wiemy, co jemy. Jeśli masz własne kury, które trzymamy w zagrodzie lub na wolnym wybiegu na podwórku. Masz gwarancję zdrowych jaj. Jajka od kur domowych mają zwykle grubszą skorupkę i są zdrowsze, ponieważ można zapewnić kurze wszystko, czego potrzebuje. Z drugiej strony, kury trzymane na dużych fermach są często trzymane w ciasnych warunkach lub nawet całkowicie pozbawione światła dziennego. Wynika to z wielu czynników. Wszystkie obracają się wokół biznesu. Wiele gospodarstw jest w stanie zwiększyć liczbę kur, które mogą zmieścić się w ich przestrzeni, ograniczając przestrzeń dostępną dla kur, dzięki czemu mogą produkować kilka razy więcej jaj na tej samej przestrzeni, dzięki czemu ich jaja są tańsze. Powiedz sobie, ile razy kupujesz jajka, które są na wyprzedaży, nawet jeśli są mniejsze. Ale czy takie jajka są również zdrowsze?

2. Mleko

 

organiczne mleko domowej roboty

Żyjemy w środowisku, które jest idealne dla hodowli bydła mlecznego. Wiele obszarów pagórkowatych nie nadaje się do uprawy roślin, głównie z kilku powodów, takich jak chłodniejszy klimat i trudniejszy dostęp. Ale możemy wypasać zwierzęta na takim obszarze. Mleko owcze, kozie lub krowie ma swój specyficzny smak. Ci, którzy hodują własne zwierzęta na mleko, wiedzą, że mleko ze sklepu nie może być nawet trochę porównywane z ich mlekiem. Mleka w sklepach nie można już nawet nazwać mlekiem, wolałbym raczej nazywać je kolorową wodą. W końcu wszystko to odbija się na naszym zdrowiu. Kiedy mamy własne zwierzęta do wypasu. Wiemy, że jedzą wysokiej jakości, bogate w składniki odżywcze jedzenie. Ponadto z mleka można również wytwarzać inne produkty, takie jak ser, twaróg, twarożek, chleb kukurydziany, masło …. . Nie dajmy się zwieść ładnej białej wodzie w butelce w sklepie.

3. Mięso

 

mięso organiczne

Ponownie w temacie mięsa jako główną zaletę wymieniamy to, że wiemy, co jemy, wiemy, czym karmiliśmy zwierzę i jak o nie dbaliśmy – wszystko to ostatecznie przekłada się na nasze zdrowie. Domowe mięso jest pełne składników odżywczych i często jest smaczniejsze niż mięso kupione, ponieważ mięso można hodować być może wszystkie zwierzęta gospodarskie, takie jak kury, kaczki, indyki, świnie, króliki, ale także krowy, kozy i owce. Każde zwierzę wymaga szczególnej opieki, zarówno specjalnej paszy z witaminami, jak i specjalnych udogodnień. Aby porównać mięso w sklepie, musiałeś kupić mrożonego kurczaka. Przyniosłeś go do domu, rozpakowałeś i okazało się, że jest pełen lodu, więc zapłaciłeś nie tylko za wagę kurczaka, ale także za wagę wody, która była w nim zamrożona, i nie wiesz, jak zwierzę było trzymane, zarówno pod względem przestrzeni (wiele kurczaków jest trzymanych prawie bez ruchu, aby szybko przybrać na wadze), jak i składników odżywczych (czym karmione są zwierzęta, często zwierzęta otrzymują różne chemiczne pasze, aby szybko przybrać na wadze). Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno.

4. Nawóz

 

nawóz organiczny

Hodując zwierzęta gospodarskie, oprócz jajek, mleka i mięsa, mamy dodatkową korzyść w postaci nawozu. Nawóz z domowych roślin rolniczych jest pełen składników odżywczych i doskonale wzbogaci glebę, bez konieczności płacenia za drogie nawozy chemiczne, które często są pełne nieznanych i toksycznych substancji. Co jest dobre dla trzustki

5. Owoce

 

owoce organiczne

Sadząc drzewa owocowe nie tylko zyskujemy miłe i spokojne otoczenie, ale także smaczne, zdrowe owoce, które są bogate w składniki odżywcze i witaminy. Nie daj się zwieść ładnemu, ogromnemu czerwonemu jabłku na półce. Co z tego, że jest pełne chemii w postaci chemicznych nawozów i wszelkiego rodzaju oprysków. Naturalnych, zdrowych owoców z ogrodu nie da się zastąpić żadnymi innymi. Po prostu miły owoc handlu. Drzewa owocowe mogą dać nam wiele smacznych i zdrowych owoców, takich jak śliwki, gruszki, jabłka, wiśnie i czereśnie, które mogą być przetwarzane do dalszego wykorzystania, zarówno na wysokiej jakości zdrowy bimber, jak i do gotowania.

6.  Warzywa

 

warzywa organiczne

Jeśli jadłeś warzywa z domowej uprawy, od razu zauważysz różnicę w porównaniu z kupnymi. Prostym przykładem są ziemniaki. Domowe ziemniaki mają zupełnie inny smak, kolor, grubość skórki i trwałość. Ponownie, gdy używasz domowego nawozu, wiesz, co umieściłeś w glebie i wiesz, że wyhodujesz zdrowe warzywa. I można to zrobić bez stosowania nawozów chemicznych, które często są dla nas szkodliwe.

7.  Pszczoły 

 

miód organiczny

Nic nie może się równać z wysokiej jakości miodem górskim. Pszczelarze widzą różnicę między miodem kupionym a domowym. W sklepach często można znaleźć miód pochodzący tylko z jednego rodzaju roślin. I odwrotnie, jeśli masz pszczoły w pobliżu lasu, pszczoły wytwarzają miód z wielu różnych rodzajów roślin. Miód górski jest ciemniejszy i znacznie zdrowszy, ponieważ jest mieszanką wielu roślin. Należy zadać pytanie, czy miód pozyskiwany od pszczół znajdujących się w pobliżu dużych pól jest rzeczywiście zdrowy? Czy pyłek z opryskanej rośliny jest tak samo zdrowy jak naturalny pyłek z kwiatów górskich łąk?

Porady i przemyślenia :

 

  • Dzięki szklarniom możemy również uprawiać rośliny egzotyczne (takie jak pomidory, papryka).
  • Rośliny i zwierzęta wzajemnie się uzupełniają – zwierzę daje roślinie składniki odżywcze w postaci obornika, a roślina z kolei daje zwierzęciu składniki odżywcze w postaci pożywienia lub części rośliny, których nie jemy.
  • Nasi przodkowie byli bardzo mądrzy, potrafili wykorzystać środowisko i uzyskać z niego zdrową żywność
  •  Nie dajmy się zwieść cenie i wyglądowi produktów w sklepach, ale patrzmy też na ich jakość
  • Czy uważasz, że na Słowacji i w Czechach panują takie same warunki jak w pozostałej części Europy? Osobiście uważam, że jako Słowianie popadamy w ruinę i stajemy się niewolnikami systemu 
  • Zostaw nam swoją opinię w komentarzach pod artykułem

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button