Zdrowie

Co jest dobre dla trzustki – Najlepsze (i najgorsze) pokarmy

Co jest dobre dla trzustki – Najlepsze (i najgorsze) pokarmy łagodzące ból przy zapaleniu trzustki. To, co jesz, może mieć duży wpływ na to, jak się czujesz, zwłaszcza jeśli masz zapalenie trzustki – stan, który występuje, gdy organ, który produkuje enzymy trawienne, ulega zapaleniu.

 

Co jest dobre dla trzustki

 

Co jest dobre dla trzustki
Co jest dobre dla trzustki

 

Zwrócenie uwagi na swoją dietę może pomóc złagodzić ból brzucha, który towarzyszy tej dolegliwości,  specjalista od trzustki. Jeśli dobrze wybierzesz swoje jedzenie, możesz dać trzustce odpocząć i pomóc jej się zregenerować. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, które pokarmy można jeść, których należy unikać i jak te wybory mogą wpłynąć na organizm.

 

Związek między zapaleniem trzustki a jedzeniem

 

Związek między zapaleniem trzustki a jedzeniem

 

Przy przewlekłym zapaleniu trzustki organizm nie może produkować wystarczającej ilości enzymów trawiennych, które pomagają wchłaniać składniki odżywcze ze spożywanych pokarmów. Działanie miodu 7 wyjątkowych korzyści z miodu.

 

Z czasem możesz stać się niedożywiony lub zacząć tracić na wadze nawet nie próbując, mówi dr Chahal. Inna dieta może ułatwić trzustce wykonywanie jej pracy. Zmiany w diecie nie wpływają jednak w równym stopniu na wszystkich pacjentów. Wpływ zależy od tego, czy masz ostry lub przewlekły przypadek zapalenia trzustki, mówi.

 

„Pacjenci z łagodnym zapaleniem trzustki mogą odnieść korzyści z samej diety i zmiany stylu życia”, mówi. „Jednak sama dieta nie zawsze wystarcza, aby kontrolować objawy w umiarkowanych i ciężkich przypadkach”.

 

Najlepsze pokarmy na zapalenie trzustki Co jest dobre dla trzustki

 

Najlepsze pokarmy na zapalenie trzustki Co jest dobre dla trzustki

 

Dieta odpowiednia dla trzustki zawiera dużo białka z chudych mięs, a mało tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych.

 

Powinnaś dużo jeść:

 

 • Warzywa.
 • Owoce.
 • Płatki zbożowe z pełnego ziarna.
 • Fasola, soczewica.
 • niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne (mleko migdałowe lub lniane).

Korzystne są również pokarmy bogate w przeciwutleniacze, takie jak ciemna zielenina liściasta, czerwone jagody, borówki, słodkie ziemniaki, winogrona, marchew, orzechy włoskie i granaty. Z umiarem jedz jednak awokado, oliwę z oliwek, tłuste ryby, orzechy i nasiona. efekty działania imbiru 11 korzyści zdrowotne z imbiru.

 

Dieta śródziemnomorska jest dobrym wyborem dla Ciebie, jeśli wracasz do zdrowia po łagodnym ostrym zapaleniu trzustki. Zdrowe przepisy można znaleźć w książce kucharskiej National Pancreas Foundation.

 

Dlaczego te pokarmy są przydatne?

 

Koncentracja na warzywach, owocach i pełnych ziarnach ogranicza spożycie cholesterolu i zwiększa spożycie błonnika. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych lub wysokich trójglicerydów, które są jednymi z głównych przyczyn ostrego zapalenia trzustki. Przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki w Twoim organizmie, pomagając zmniejszyć stan zapalny.

 

Dodanie średniołańcuchowych triglicerydów (MCT) – tłuszczów, które często pochodzą z oleju kokosowego lub oleju z ziaren palmowych – może również pomóc zwiększyć wchłanianie składników odżywczych w przewlekłym zapaleniu trzustki.

 

Najgorsze pokarmy w zapaleniu trzustki

 

Najgorsze pokarmy w zapaleniu trzustki

 

Jeśli to możliwe, unikaj smażonych lub pełnotłustych potraw, a także żywności o wysokiej zawartości cukru. Piwo na włosy.

 

Pamiętaj o ograniczeniu:

 

 • Czerwone mięso.
 • Mięso organiczne.
 • Frytki, chipsy ziemniaczane.
 • Majonez.
 • Margaryna, masło.
 • Produkty z pełnego mleka.
 • Ciastka.
 • Słodkie napoje.

 

Dlaczego te pokarmy są szkodliwe?

 

Twoja trzustka przetwarza większość tłuszczów, które spożywasz. Im więcej jesz, tym ciężej pracuje Twoja trzustka.

 

Pokarmy wysokotłuszczowe i cukry proste również podnoszą poziom trójglicerydów. Zwiększa to ilość tłuszczu we krwi i zwiększa ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia trzustki. Badania pokazują również, że przetworzone mięso i czerwone mięso zwiększają ryzyko zachorowania na raka trzustki.

 

Wyzdrowienie dzięki diecie

 

Jeśli miałeś epizod ostrego zapalenia trzustki, można pomóc przyspieszyć swój powrót do zdrowia z niektórych diet i zmian w stylu życia, mówi.

 

Wypróbuj te wskazówki Co jest dobre dla trzustki :

 

 • Jedz 6 do 8 małych posiłków dziennie. Jest to łatwiejsze dla twojej trzustki.
 • Dodaj 1 do 2 łyżek stołowych MCT do swojej codziennej diety i możesz to kontynuować, jeśli masz umiarkowane lub ciężkie przewlekłe zapalenie trzustki.
 • Przyjmij multiwitaminę, aby uzupełnić witaminy A, D, E, K, B12, cynk i kwas foliowy.
 • Ogranicz całkowite spożycie tłuszczu do mniej niż 30 gramów dziennie. Wyklucz tłuszcze nasycone.
 • Unikaj alkoholu.
 • Nie pal (lub postaraj się rzucić palenie).
 • Bądźcie nawodnieni.

 

Jeśli ból brzucha utrzymuje się, lekarz może skierować Cię do specjalisty od leczenia bólu. Wreszcie, kontrolowanie swojej diety jest często skutecznym sposobem ochrony trzustki. Niezależnie od tego, czy zapalenie jest ostre, czy przewlekłe, chcemy zminimalizować dodatkowe obciążenie trzustki.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button