Zdrowie

Jak nauczyć dziecko mówić – Porady i wskazówki, jak to zrobić

Jak nauczyć dziecko mówić – Porady i wskazówki jak to zrobić. Jak nauczyć malucha mówić? Od urodzenia Twoje dziecko będzie wydawało wiele dźwięków. Należą do nich warczenie, miauczenie i oczywiście płacz. A potem, często jeszcze przed upływem pierwszego roku życia, Twoje dziecko wypowiada swoje pierwsze słowo.

 

Jak nauczyć dziecko mówić

 

Jak nauczyć dziecko mówić 2

 

Niezależnie od tego, czy jest to pierwsze słowo „mama”, „tata” czy coś innego, jest to ogromny kamień milowy i ekscytujący czas dla ciebie. Jednak gdy dziecko dorośnie, możesz być zainteresowany tym, jak jego umiejętności językowe wypadają na tle dzieci w podobnym wieku.

 

Żeby było jasne, dzieci uczą się mówić w różnym tempie. Jeśli więc Twoje dziecko mówi później niż starsze rodzeństwo, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Równocześnie jednak pomaga zrozumieć typowe językowe kamienie milowe. W ten sposób można wcześnie wychwycić ewentualne problemy z rozwojem. Rzeczywistość jest taka, że niektóre dzieci potrzebują nieco więcej pomocy przy nauce mówienia.

 

W tym artykule omówimy wspólne kamienie milowe języka, jak również kilka zabawnych działań promujących mowę.

 

Rozwój językowy od 0 do 36 miesięcy

Chociaż umiejętności językowe maluchów rozwijają się stopniowo, komunikują się one od urodzenia.

 

0 do 6 miesięcy

Nie jest niczym niezwykłym, że dziecko w wieku od 0 do 6 miesięcy wydaje dźwięki śmiechu i płaczu, a w tym wieku jest nawet w stanie zrozumieć, że mówisz. Często odwracają głowę w kierunku głosów lub dźwięków.

 

Kiedy uczą się rozumieć język i komunikację, łatwiej jest im podążać za wskazówkami, reagować na własne imię i właściwie powiedzieć swoje pierwsze słowo.

 

7 do 12 miesięcy

Niemowlęta w wieku od 7 do 12 miesięcy zazwyczaj potrafią zrozumieć proste słowa, takie jak „nie”. Mogą używać gestów do komunikowania się i mogą mieć słownictwo około jednego do trzech słów, chociaż mogą nie powiedzieć swoich pierwszych słów, aż do 1 roku życia. roku życia.

 

13-18 miesięcy – Jak nauczyć dziecko mówić

Około 13 do 18 miesiąca, słownictwo malucha może rozszerzyć się do 10 do ponad 20 słów. W tym czasie zaczynają powtarzać słowa (więc uważaj, co mówisz). Rozumieją nawet proste polecenia, takie jak „podnieś but”, i zazwyczaj potrafią zwerbalizować niektóre prośby.

 

19 do 36 miesięcy

W wieku od 19 do 24 miesięcy słownictwo dziecka rozszerzyło się do 50-100 słów. Prawdopodobnie potrafi wymienić takie rzeczy jak części ciała i sławni ludzie. Może zacząć mówić krótkimi frazami lub zdaniami.

 

W wieku 2 – 3 lat maluch może mieć zasób słów wynoszący 250 lub więcej. Mogą zadawać pytania, prosić o przedmioty i wykonywać bardziej szczegółowe instrukcje.

 

Jak nauczyć dziecko mówić?

 

Jak nauczyć dziecko mówić

 

Oczywiście powyższy przedział wiekowy jest tylko orientacyjny. Prawda jest taka, że niektóre maluchy odbierają umiejętności językowe nieco później niż inne. To nie oznacza, że jest problem.

 

Chociaż Twoje dziecko prawdopodobnie w pewnym momencie nadrobi zaległości językowe, w międzyczasie możesz zrobić wiele, aby wspierać mowę i pomóc w rozwoju umiejętności językowych.

Czytaj razem

 

Czytaj razem

Czytanie dziecku – najlepiej codziennie – jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby wspierać rozwój mowy. ň

 

Wykorzystaj język migowy – Jak nauczyć dziecko mówić

Nie musisz być biegły w języku migowym, aby nauczyć dziecko kilku podstawowych znaków.

Wielu rodziców nauczyło swoje niemowlęta i maluchy podpisywać słowa takie jak „więcej”, „mleko” i „wszystko zrobione”. Małe dzieci często rozumieją język migowy łatwiej niż dorośli. Może to pozwolić im na komunikację i wyrażanie siebie w znacznie młodszym wieku. Będziesz podpisywać słowo „więcej” i jednocześnie je wypowiadać. Rób to wielokrotnie, aby dziecko nauczyło się znaku i kojarzyło z nim słowo.

 

Dając dziecku możliwość wyrażenia siebie poprzez język migowy, możesz pomóc mu poczuć się pewniej w komunikacji. Pomagając im w komunikacji z mniejszą frustracją, można stworzyć lepsze środowisko do nauki innych języków.

 

Używaj języka zawsze, gdy to możliwe

To, że Twoje dziecko nie potrafi mówić, nie oznacza, że powinnaś siedzieć cały dzień w ciszy. Im więcej będziesz mówić i wyrażać siebie, tym łatwiej będzie maluchowi nauczyć się języka w młodszym wieku.

 

Jeśli zmieniasz maluchowi pieluchę, mów lub wyjaśniaj, co robisz. Zaktualizuj go o swoim dniu lub porozmawiaj o czymkolwiek innym, co przyjdzie ci do głowy. Jeśli to możliwe, pamiętaj, aby używać prostych słów i krótkich zdań.

 

Możesz też zachęcić do mówienia, czytając maluchowi w ciągu dnia. Można też czytać przepis podczas wspólnego gotowania. Albo jeśli cieszysz się spacerem po okolicy, czytaj znaki uliczne, gdy się do nich zbliżasz.

 

Możesz nawet zaśpiewać dziecku – być może jego ulubioną kołysankę. Jeśli nie mają, zaśpiewaj im swoją ulubioną piosenkę. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 

Powstrzymaj się od baby talk – Jak nauczyć dziecko mówić

 

Powstrzymaj się od baby talk - Jak nauczyć dziecko mówić

 

Chociaż jest to urocze, gdy małe dzieci używają niewłaściwych słów lub używają mowy dziecka, zostaw to im. Nie czuj, że musisz je naprawiać, po prostu reaguj, używając ich poprawnie. Na przykład, jeśli twój maluch poprosi cię o „zapięcie” jego koszuli, możesz po prostu powiedzieć: „Tak, zapnę ci koszulę”.

 

Nazwij obiekty

 

Nazwij obiekty

Niektóre maluchy, zamiast prosić o upragniony przedmiot, wskazują na niego. Możesz wystąpić w roli tłumacza swojego dziecka i pomóc mu zrozumieć nazwy niektórych przedmiotów. Jak nauczyć dziecko mówić.

 

Na przykład, jeśli dziecko wskazuje na szklankę z sokiem, odpowiedz mu: „Sok. Chcesz soku?” Celem jest zachęcenie dziecka do wypowiedzenia słowa „sok”. Więc następnym razem, gdy będzie chciał coś wypić, zamiast tylko wskazywać na to, zachęć go do wypowiedzenia prawdziwego słowa. Jak nauczyć dziecko wyprowadzania psa na spacer

 

Rozwiń swoje odpowiedzi – Jak nauczyć dziecko mówić

Kolejnym sposobem na poszerzenie słownictwa dziecka jest rozbudowa odpowiedzi. Na przykład, jeśli dziecko widzi psa i mówi słowo „pies”, możesz zareagować mówiąc: „Tak, to duży brązowy pies”. Możesz też wykorzystać tę technikę, gdy dziecko zrzuca słowa w zdaniu. Twoje dziecko może powiedzieć: „big dog”. Możesz to rozwinąć, odpowiadając: „Pies jest duży”.

 

Daj dziecku wybór

Możesz też zachęcić do komunikacji, dając dziecku wybór. Powiedzmy, że masz dwa soki i chcesz, aby Twoje dziecko wybrało między sokiem pomarańczowym a jabłkowym. Jak nauczyć dziecko mówić? Można zapytać malucha: „Chcesz pomarańczę czy chcesz jabłko?”. Jeśli maluch wskazuje lub gestykuluje swoją odpowiedź, zachęć go do użycia słów. Cytaty o dzieciach – ponad 50 pięknych cytatów

 

Ogranicz czas ekranowy – Jak nauczyć dziecko mówić

 

Ogranicz czas ekranowy - Jak nauczyć dziecko mówić

Zwiększona ilość czasu spędzanego na ekranie mobilnych urządzeń medialnych została powiązana z opóźnieniem mowy u 18-miesięcznych niemowląt. Eksperci podkreślają, że interakcja z innymi – a nie wpatrywanie się w ekran – jest najlepsza dla rozwoju języka.

 

Co zrobić, gdy dziecko nie mówi?

 

Co zrobić, jeśli dziecko nie mówi

Ale nawet jeśli podejmiesz ten wysiłek, aby maluch zaczął mówić, może mieć problemy z komunikacją werbalną. Objawy opóźnienia mowy mogą obejmować:

  • nie mówienie do 2 roku życia
  • problemy z przestrzeganiem instrukcji
  • trudności w tworzeniu zdania
  • ograniczone słownictwo ze względu na wiek dziecka
  • Jeśli jesteś zaniepokojona, skonsultuj się z pediatrą swojego dziecka. Możliwymi przyczynami opóźnienia mowy może być niepełnosprawność intelektualna i wada słuchu. Opóźnienie mowy może być również oznaką zaburzeń ze spektrum autyzmu.

 

Twoje dziecko może potrzebować kompleksowego badania, które pomoże ustalić przyczynę. Może to obejmować spotkania z logopedą, psychologiem dziecięcym i ewentualnie audiologiem. Ci specjaliści mogą zidentyfikować problem, a następnie zalecić rozwiązania, które pomogą dziecku osiągnąć kamienie milowe w nauce języka.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button