Zdrowie

Jak zrobić kupę, gdy nie możesz – 12 wskazówek dla domu

Jak zrobić kupę, gdy nie możesz – 12 wskazówek do zastosowania w domu. Co robić w przypadku zaparć? Twoje ćwiczenia i nawyki żywieniowe, wiek, płeć i stan zdrowia wpływają na liczbę wypróżnień w ciągu dnia. Mimo że nie ma ustalonej liczby wypróżnień, które powinna mieć osoba, to nieprawidłowe i prawdopodobnie niebezpieczne jest robienie kupy trzy lub mniej razy w tygodniu.

 

Zaparcia często powodują wypróżnienia, które są nie tylko rzadkie, ale również trudne i utrudnione. Prowadzi to do nadmiernego wysiłku i czasu spędzonego na toalecie.

 

Jak zrobić kupę, kiedy nie możesz 

 

Jak zrobić kupę, gdy nie możesz – 12 wskazówek dla domu

 

 

Przyczyny zaparć są różne. Może być po prostu spowodowana, na przykład, odwodnieniem lub jedzeniem pokarmów zawierających zbyt mało błonnika. W innych, poważniejszych przypadkach zaparcia mogą być wynikiem stresu, zmian hormonalnych, urazów kręgosłupa, problemów z mięśniami, nowotworów i innych problemów strukturalnych wpływających na przewód pokarmowy.

 

Szybkie sposoby na zrobienie kupy. Poniższe szybkie procedury mogą pomóc wywołać wypróżnienie w ciągu kilku godzin.

 

 

 

1. Przyjmuj suplementy z błonnikiem

 

Przyjmuj suplementy z błonnikiem

 

Suplementy diety z błonnikiem są łatwo dostępne i skuteczne w wywoływaniu wypróżnień, jeśli przyczyną Twoich zaparć jest dieta o niskiej zawartości błonnika. Ich działanie polega na dodaniu objętości do stolca. Pomaga to wypchnąć stolec z organizmu przez jelita.

 

2. Zjedz porcję żywności o wysokiej zawartości błonnika

 

Jedz porcję żywności o wysokiej zawartości błonnika

 

Spróbuj tych pokarmów o wysokiej zawartości błonnika:

Nie zapomnij pić dużo wody z tymi pokarmami, ponieważ pomoże to wypchnąć stolec z organizmu jeszcze bardziej.

 

 

3. Wypij szklankę wody – Jak zrobić kupę, gdy nie możesz

 

Wypij szklankę wody - Jak zrobić kupę, gdy nie możesz

 

Prawidłowe nawodnienie – zwykle co najmniej osiem 8-dec. szklanek czystego płynu dziennie – jest niezbędne do normalnego opróżniania jelit. Jeśli masz zaparcia i nie pijesz wystarczająco dużo wody, spożycie dużej szklanki wody lub innego czystego płynu może wywołać wypróżnienie.

 

4. Weź środek pobudzający przeczyszczanie – Co robić w przypadku zaparć

 

Środki pobudzające przeczyszczanie mają za zadanie wymusić wypróżnienie poprzez ściśnięcie jelita. Stymulanty można dostać bez recepty w lokalnej aptece. Do popularnych opcji należą np:

 • bisakodyl (Dulcolax, Ducodyl, Correctol)
 • senna-sennozydy (Senokot)

 

5. Weź osmotyczny – Jak zrobić kupę, gdy nie możesz

 

Osmotyczne środki przeczyszczające działają nieco inaczej niż stymulujące. Mają one za zadanie pomóc w przemieszczaniu płynów przez okrężnicę. Do przykładów należą:

 • Wodorotlenek magnezu (Phillips Milk of Magnesia)
 • glikol polietylenowy (MiraLAX)
 • cytrynian magnezu
 • laktuloza (krystaloza)
 • Możesz dostać glikol polietylenowy o większej sile, zwany również PEG (Golytely, Nulytely), z receptą.

 

 

6. Spróbuj smarującego środka przeczyszczającego – Co zrobić na zaparcia

 

Smarujące środki przeczyszczające, takie jak olej mineralny, dają ścianom jelita śliską powłokę, która pozwala na łatwiejsze przemieszczanie się stolca przez okrężnicę i poza organizm. Olej mineralny należy przyjmować nie później niż dwie godziny po wieczornym posiłku. Oczekuj rezultatów w ciągu sześciu do ośmiu godzin.

 

7. Użyj zmiękczacza stolca – Jak zrobić kupę, gdy nie możesz

 

Jedną z częstych przyczyn zaparć jest odwodnienie, które może powodować twarde stolce. Stosowanie środków zmiękczających stolec, takich jak dokuzynian sodu (Colace) lub dokuzynian wapnia (Surfak), może zwilżyć stolec poprzez wyciągnięcie wody z jelit. Dzięki temu stolec łatwiej wydostaje się z organizmu.

 

Zmiany w stylu życia, które mogą pomóc w robieniu kupy

 

Zmiany stylu życia, które mogą pomóc w robieniu kupy, Co zrobić na zaparcia
Co robić w przypadku zaparć

 

Powyższe porady mogą sprzyjać szybkiemu wypróżnieniu, a tym samym złagodzić krótkotrwały dyskomfort. Jednak niektóre zmiany w stylu życia mogą utrzymać zaparcia na stałe. Aby uzyskać regularność, spróbuj uczynić te wskazówki częścią swoich codziennych nawyków. Co zawiera błonnik 20 pokarmów wysokobłonnikowych.

 

Włącz do swojej diety więcej błonnika, czyli świeże owoce i warzywa, rośliny strączkowe, fasolę i pełne ziarna. Codziennie powinieneś spożywać co najmniej 14 gramów błonnika na każde 1000 kalorii w swojej diecie. Jeśli musisz przyjąć suplement błonnika na przewlekłe zaparcia, zacznij od małej dawki i zwiększaj w zależności od tolerancji. U niektórych osób duże ilości błonnika mogą prowadzić do wzdęć.

 

 • Ćwicz przez większość dni tygodnia, codziennie spacerując, biegając, jeżdżąc na rowerze, pływając lub korzystając z innej formy ćwiczeń. Lekkie ćwiczenia pomagają utrzymać prawidłowe krążenie krwi i mogą utrzymać jelita w zdrowiu.
 • Spożywaj codziennie dużo płynów – zwłaszcza wody i innych czystych płynów. Dąż do wypijania co najmniej ośmiu 8-dec. szklanek czystych płynów dziennie.
 • Zarządzaj swoim stresem.
 • Nigdy nie „wstrzymuj” stolca.
 • Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 

Kiedy zgłosić się do lekarza – Co robić w przypadku zaparć

 

Przewlekłe zaparcia mogą utrudniać osobie koncentrację na codziennych zadaniach i czynnościach. Jeśli zaparcia trwają dłużej niż tydzień i nie reagują na leczenie, czas udać się do lekarza, aby wykluczyć poważne przyczyny. Jeśli zaparciom towarzyszą zawroty głowy, zmęczenie, skurcze lub drgawki, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button